Noże motylkowe

Noże motylkowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Noże motylki – połączenie efektowności z tradycją

Balisong. Wątek historyczny

Balisong to inna – a jak twierdzą niektórzy: pierwotna – nazwa popularnego noża motylkowego. Zawdzięcza się ją miejscowości położonej w Filipinach, której przypisuje się pochodzenie tego ostrza. Tamtejsi mieszkańcy używali go do samoobrony oraz jako broni ofensywnej. Miał dla nich również znaczenie religijne, zgodnie z którym jego trzy wierzchołki symbolizowały trzy żywioły: wodą, ziemię i niebo.

Charakterystyka noża motylkowego

Ze względu na jego budowę można stwierdzić, że wśród wszystkich noży jest on jedną z ciekawszych opcji, która z powodzeniem zainteresuje najbardziej wytrawnego miłośnika broni białej. Można go zakwalifikować do noży składanych, w których ostrze chowa się pomiędzy dwoma ruchomymi ramionami rękojeści.

Najważniejszym elementem jest głownia, która w zależności od modelu jest ostra z jednej bądź z dwóch stron (częściej spotykane są noże motylki z jedną ostrą krawędzią). Ostrze i rękojeść są ze sobą połączone za pomocą nitów lub śrubek, co zapewnia płynność ruchu. Należy jednak pamiętać, że częste użytkowanie może powodować poluzowanie łączeń, warto więc regularnie konserwować nóż, a w przypadku śrubek – dokręcać je. To pozwoli cieszyć się funkcjonalnościami narzędzia przez znacznie dłuższy czas.

Złożony nóż, zwany też buterfly, jest bezpieczny i niezwykle łatwy w przenoszeniu, nawet w kieszeni – ze względu na schowaną głownie. Wyjąwszy go i nie rozłożywszy ostrza, można używać go jak kubotanu.

Przeczytaj poradnik: Jak używać kubotanu? Techniki posługiwania się japońskim narzędziem do samoobrony

Nóż artystyczny?

Funkcja, dla której został stworzony - samoobrona, dzisiaj mocno straciła na znaczeniu. Zachował on jednak podstawowe funkcje noże i cały czas przydaje się do podstawowych prac związanych z cięciem, na przykład można z niego skorzystać przebywając na łonie przyrody do przygotowania miejsca pod biwak.

Najczęstszym powodem zakupu noża motylkowego jest jednak rekreacja, a dokładniej: spektakulerne triki, jakie można nim wykonywać. To funkcja artystyczna, która może spowodować zaciekawienie, a nawet zachwyt widowni, podczas prezentowanego pokazu.

Co więcej, ze względu na oryginalną budowę, balisongi mają również walory kolekcjonerskie. Jeśli zbierasz broń białą czy po prostu noże, doskonale uzupełni Twój zbiór i będzie świetnie prezentował się na wystawie.

Bezpieczeństwo podczas treningu nożem motylkowym to podstawa

Ponieważ manewrowanie nożem buterfly wymaga wielu treningów, w co wpisane są zarówno sukcesy, jak i małe porażki, dla zwiększenia bezpieczeństwa powstał nóż motylkowy treningowy. Charakteryzuje się on tępą głownią, dzięki czemu nauka trików jest bardziej bezpieczna i na pewno mniej bolesna.

Spędzanie dużej ilości czasu na ćwiczeniach i wielokrotne powtórzenia w celu uzyskania perfekcji wyrobią w Tobie cierpliwość, zręczność i koordynację ruchową. I właśnie od treningu zależy, co uda Ci się zrobić z nożem. Więc nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami.

Czy nóż motylkowy jest legalny?

Pytanie, czy posiadanie balisonga jest legalne, wcale nie jest bezsasadne, ponieważ w wielu krajach ten rodzaj noża jest zakazany. Jeśli chodzi o polski system prawny, to nóż motylkowy jest w nim traktowany jako przedmiot użytkowy. W skrócie: jest legalny. Należy jednak zwrócić uwagę, że mowa o samym posiadaniu. Jeśli wystąpi przesłanka, że możemy go użyć niezgodnie z przeznaczeniem, co zagrozi życiu lub zdrowiu innych, interpretacja prawna może być i pewnie będzie zupełnie inna.

Odkryj noże motylki w sklepie combat

FAQ

Pochodzący z Filipin balisong, w Polsce nazywany potocznie motylkiem, poza funkcjami rytualnymi może służyć dokładnie do tego, co i każdy inny nóż. I to nóż lekki i łatwy w przenoszeniu. Ponadto motylek doskonale nadaje się do wykonywania rozmaitych, nieraz skomplikowanych i efektownych, „trików”.

To zależy. Jeśli chcecie nauczyć się tzw. flippingu (mówiąc wprost, efektownego machania nożem), zainwestujcie w jakiś tani model – nawet, jeśli coś mu się stanie (co jest bardzo prawdopodobne), nie będzie Wam żal. Jeśli jednak szukacie po prostu dobrego, wygodnego noża, kupcie coś solidniejszego, na przykład Boker Magnum lub nawet Boker Plus.

Za najzwyklejszy, tępy nóż treningowy zapłacicie od 10 do 30 złotych. Za najprostszy model „ostry” około 50. Konstrukcja bardziej solidniejsza, wykonana z lepszych materiałów będzie Was kosztować circa 80 złotych. Sprzęt naprawdę wysokiej klasy to wydatek rzędu 300 złotych.


Czytaj nasze poradniki