Ochrona słuchu

Ochrona słuchu

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

25 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

25 produktów

Ochronniki słuchu — zadbaj o właściwą tonację otoczenia

Kiedy hałas może być niebezpieczny?

Jedni wsłuchują się z lubością w rytm głośnej muzyki i nie przeszkadzają im odgłosy przejeżdżających nieustannie aut, inni wzdrygają się, gdy rozbrzmiewa warkot silnika motocyklowego. Spowodowane jest to subiektywną wrażliwością na dźwięk i jego cechy fizyczne. Jednak niezależnie od indywidualnego odczuwania uciążliwości odgłosów, istnieje takie natężenie hałasu, które negatywnie wpływa na organizm i zagraża zdrowiu.

Dlatego trzeba go niwelować, stosując odpowiednie zabezpieczenia uszu. Zadajesz sobie pytanie, ochronniki słuchu od ilu decybeli powinny być wymogiem zastosowania? Otóż, np. harmider w granicach 35 – 75db wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i powoduje znużenie, głośność w przedziale 75 – 85db obniża efektywność jakiegokolwiek działania, a nawet może doprowadzić do uszkodzeń słuchu, a powyżej 85db pojawia się ryzyko dodatkowych schorzeń.

Ochronniki słuchu – znajdź swój typ

Ponieważ każdy rodzaj „wytłumiacza” pomaga na odizolowanie się od męczących brzmień, wystarczy tylko dopasować go do sytuacji i użytkownika. A do wyboru masz ochronniki słuchu douszne w postaci woskowych, a także piankowych zatyczek oraz słuchawki na pałąku, bądź nowoczesne elektroniczne czasze. Już najprostsze, a zarazem najtańsze jednorazowe lub wielorazowe stopery - wykonane z miękkiego, elastycznego tworzywa pomogą Ci wyeliminować ze środowiska dokuczliwe tony.

Wśród tej kategorii wkładek spotkasz ochronniki słuchu 3M działające w 2 trybach. Oznacza to, że za pomocą przełącznika możesz otworzyć kanał, aby prowadzić konwersację z kolegami, a mimo to Twój narząd słuchu będzie zabezpieczony przed hukiem np. strzału. Natomiast drugi tryb umożliwi Ci całkowite wyciszenie. Jednakże w przypadku konieczności redukcji potężnych dźwięków, czy też zróżnicowanych, potrzebne będą raczej nauszniki.

Tutaj sprawdzi się marka Peltor. Ochronniki słuchu tego producenta zagwarantują wytłumienie na poziomie wynoszącym 30 - 33db, a przy okazji podarują komfort noszenia. Strzelec sportowy, myśliwy, pracownik budowlany, a także Twój dzieciak otrzyma model dostosowany do jego potrzeb, a więc w pełni przeciwhałasowy albo z możliwością regulacji natężenia tonów, bądź też super nowoczesny z gratisowymi funkcjami.

Ochronniki słuchu aktywne czy pasywne?

Serie produktów pasywnych cechują się bezwzględnym zablokowaniem wszelkich głosów z bliskiego rejonu. Nie wszystkim to pasuje, gdyż czasem wiąże się z tym niewielka dezorientacja w pozornie cichej przestrzeni. Wyjściem bywa wtedy wytypowanie wersji, która dopuszcza odgłosy na poziomie przyjaznym dla uszu. Wówczas rzeczywistość jest mniej zniekształcona.

Jeśli mimo wszystko wolisz słuchawki otwierające Ci drogę do rozmowy, to wybierz ochronniki słuchu aktywne. Wytłumią one jedynie nadmierny hałas, nie przeszkadzając w komunikacji z otoczeniem. W przypadku tej linii często otrzymasz również szansę ustawiania głośności, którą dostroisz według własnych preferencji słuchowych. W ten sposób uzyskasz dostęp tylko do przyjemnych i nieprzeszkadzających brzmień.

Jak dobrać ochronniki słuchu?

Zatem, pasywny czy aktywny egzemplarz stanie się Twoim sprzymierzeńcem? Jeśli znasz już odpowiedź na to pytanie, pora przyjrzeć się pozostałym parametrom. Ważna z pewnością okaże się wygoda użytkowania słuchawek. Zwłaszcza, gdy będą Cię towarzyszyć przez wiele godzin. Aby nie czuć zbytniego ucisku, konstrukcja powinna być niezbyt ciężka i posiadająca kalibrację rozmiaru. Natomiast czasza ma szczelnie, lecz delikatnie otulać małżowinę uszną, toteż wymaga pianki lub miękkiej wyściółki.

Podobnego dotyku należy oczekiwać od pałąka, dlatego nie może być „goły”. Podczas wykonywania pracy w miejscu, gdzie dominują trzaski i huki, radość sprawia muzyka. Wobec tego warto pomyśleć o typie z wejściem audio albo z modułem Bluetooth. Stawiając na wyższą klasę sprzętu elektronicznego, uzyskasz więcej udogodnień, jak choćby oszczędność energii czy opcję wyłączenia nausznika. Jednakże najistotniejsze będzie zgranie modelu z misją. Weź to pod uwagę, wyszukując ochronniki słuchu w sklepie combat.

Przeczytaj także: Jak stworzyć własną strzelnicę?

Jakie ochronniki słuchu do strzelania?

Strzelnica to miejsce, którego hałas jest nieodłączną częścią, dlatego obok okularów to właśnie ochronniki słuchu są podstawowy wyposażeniem ochrony osobistej. Teoretycznie w takim miejscu sprawdzą się nawet nauszniki ze sklepu budowlanego, jednak trzeba pamiętać, że różne dźwięki mają różne charakterystyki. Dlatego właśnie podczas strzelania zaleca się stosownie ochronników dedykowanych właśnie do tego zastosowania, które skutecznie wygłuszają dźwięk wystrzału i dość dobrze współpracują z okularami.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ISSF (Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego) podczas zawodów zabronione jest posiadanie ochronników wyposażonych jakiekolwiek urządzenia odbiorcze lub wzmacniające dźwięk. Warto o tym pamiętać przy zakupie słuchawek aktywnych oraz wyposażonych w złącza audio (np. 3M PELTOR SportTac).



Czytaj nasze poradniki