Lunety celownicze

Lunety celownicze

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Lunety celownicze do wiatrówek — perfekcyjne przygotowanie do oddania strzału

Dla kogo luneta celownicza?

O sukcesie w strzelectwie czasem decyduje refleks, więc czatujący myśliwy czy zawodnik airsoftowy nie może sobie pozwolić na zabierające czas zgrywanie muszki ze szczerbinką. Sięga zatem po prostsze rozwiązanie, które podsuwa luneta celownicza. Dzięki niej z dużą precyzją namierzy obiekt znajdujący się nawet w sporej odległości. To urządzenie optyczne współgrające z karabinkiem pomoże też w osiągnięciu świetnych wyników podczas strzelania rekreacyjnego lub turnieju sportowego.

O czym informują oznaczenia na lunecie?

Parametry lunety są takie same jak lornetki, toteż spotkasz tu przede wszystkim informacje dotyczące powiększenia i średnicy obiektywu. Zetkniesz się także z symbolami AO czy IR. Pierwszy oznacza korektę paralaksy, a drugi informuje o podświetlanej siatce celowniczej. Mając zatem np. lunety celownicze Delta Optical Entry z oznaczeniem 3-9x40 IR AO MD, wiesz, że sprzęt oferuje Ci regulowane przybliżenie w przedziale 3 – 9 razy oraz okular o średnicy 40 mm. A do tego korygowanie błędu paralaksy i świecący krzyż balistyczny Mil-dot.

Co to jest paralaksa w lunecie?

Najczęściej kojarzona bywa z ustawianiem ostrości, chociaż nie o to do końca chodzi. Jeżeli przysuniesz okular do oka, ujrzysz obiekt oraz krzyż celowniczy w niezbyt wyraźnych konturach. Spowodowane jest to ich odmiennym dystansem od źrenicy oka. Ta niezgodność obrazów to zjawisko paralaksy, które daje się skorygować za pomocą pierścienia na obiektywie czy też bocznego pokrętła. Dlatego warto wybierać lunety wyposażone właśnie w system kontroli błędu paralaksy.

Lunety celownicze do wiatrówek – jak dokonać wyboru?

Wytypowanie właściwego produktu będzie zależało od rodzaju karabinka, jakim dysponujesz oraz od celu, do którego chcesz go użyć. Bowiem czego innego należy oczekiwać od celowników optycznych do wiatrówek sprężynowych, niż od modeli przeznaczonych do broni typu PCA, PCP czy CO2. Mocne wiatrówki napędzane sprężyną tradycyjną, bądź gazową wymagają solidnej lupy, odpornej na wstrząsy. Ponieważ strzałom towarzyszy tutaj odrzut oraz drgania, materiał obudowy musi je znieść, gwarantując ochronę części optycznych.

W tym przypadku nieistotne okaże się znaczne przybliżenie, lecz porządny korpus. Przy stałym powiększeniu 4 x 32 wiatrówka sprężynowa, z dobrze założonym i przystrzelonym celownikiem, może podarować tyle samo satysfakcji, co precyzyjny karabinek PCA czy PCP. Te z kolei domagają się lunet o większej możliwości powiększenia, za to nie potrzebują tak silnej konstrukcji. Ich zaawansowanie technologiczne sprawi, że nawet przy znacznym oddaleniu i niekorzystnych warunkach atmosferycznych trafisz w częściowo skryty cel.

Czym powinny się wyróżniać lunety celownicze myśliwskie?

Do wykonywania specjalnych zadań najlepiej nadaje się luneta myśliwska. Ta wersja posiada optykę o dobrym powiększeniu ułatwiającym zlokalizowanie celu, a funkcja korekty paralaksy umożliwia jego dokładniejsze zdiagnozowanie. Znajdziesz w niej zazwyczaj chętnie wybieraną przez snajperów siatkę celowniczą Mil –Dot z podświetleniem, która usprawni namierzanie i wprowadzanie poprawek balistycznych.

Natomiast podczas nocnych łowów znaczne ułatwienie przyniesie luneta noktowizyjna czy nakładka wspomagająca lokalizowanie zwierzyny. Zastąpi bowiem niedoskonałe ludzkie oko, opierając się na świetle rozproszonym czerpanym z otoczenia lub iluminatorze podczerwieni. I chociaż jej zasięg widoczności osiągnie niższy wynik niż w klasycznym celowniku optycznym, to zrekompensuje to wyraźny kadr. Lunety noktowizyjne mogą okazać się hitem również w grach airsoftowych, gdy mgła lub zmierzch osłania przeciwnika.

Jak ustawić lunetę celowniczą?

Precyzyjne strzelanie praktycznie jest niemożliwe bez uprzedniego zgrania elementów celowniczych, ale mając dopięty do wiatrówki przyrząd optyczny można sprostać temu wyzwaniu. Pierwszym krokiem powinno być próbne kierowanie pocisków do tarczy oddalonej np. o 20 m. Potem trzeba sprawdzić rezultaty, śledząc miejsca przestrzelin i ich oddalenie od środka. Jeśli trafienia były za wysoko pokrętło obracasz kliknięciami w dół, a w odwrotnym przypadku w górę. Następnie strzałami weryfikujesz wprowadzone zmiany.

Kolejne posunięcie to regulacja w poziomie. Po jej zakończeniu poznasz odpowiedź na pytanie, jak skalibrować lunetę w wiatrówce i wyeliminujesz niezależne od Twoich zdolności pomyłki. W ten sposób strzały nie będą błądziły w przestrzeni, lecz nieomylnie trafiały w punkt. Znajdując swój optymalny egzemplarz przystosowany do rodzaju broni, przeprowadzisz udany trening, satysfakcjonujące polowanie lub wyczynową potyczkę. Zatem, przejrzyj lunety celownicze do wiatrówek w sklepie combat i dokonaj wyboru.