Alkomaty

Alkomaty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

13 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

13 produktów

Alkomaty – prowadź odpowiedzialnie

Dla kogo alkomat?

Przyjęciom, spotkaniom towarzyskim lub relaksowi po męczącym dniu często towarzyszą procentowe napoje. Lampka szampana, kieliszek wina czy kufel piwa uświetniają chwile wytchnienia od pracy i podkreślają nastrój. Co jednak, gdy potem musisz prowadzić pojazd mechaniczny? Nawet niewielka dawka alkoholu (przykładowo – niecała butelka piwa) może wystarczyć do tego, by zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosiła 0,2 promila. A w Polsce prowadzenie samochodu przy takim wskazaniu jest wykroczeniem. Co zatem robić? Najlepiej, zaopatrzyć się w poręczny alkomat, który zbada stan trzeźwości i podpowie, czy wsiadanie za kółko to dobry pomysł.

Pamiętaj, że ze względu na liczne czynniki mogące wpływać na odczyt, wskazania alkomatu nie są w 100% miarodajne. Nawet na trzeźwo prowadzenie samochodu nie zawsze jest wskazane, np. z powodu przemęczenia. Grunt to, w miarę możliwości, obiektywna ocena własnej kondycji psychofizycznej.

Jaki rodzaj alkomatu dla Ciebie?

W ofercie rynkowej znajdziesz tester jednorazowy, wielokrotnego użytku oraz profesjonalny alkomat stacjonarny. Różnią się one przede wszystkim typem sensora. Ostatni z wymienionych, zazwyczaj wykorzystuje spektrum podczerwieni do określenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest bardzo dokładny, dzięki czujnikowi spektrofotometrycznemu, lecz jednocześnie najdroższy. Producenci dedykują go głównie policji, służbom mundurowym, a także właścicielom firm transportowych lub budowlanych.

Natomiast mobilny alkomat, wyposażony w precyzyjny sensor elektrochemiczny, wyróżnia się tym, że rozpoznaje molekuły alkoholu, nie reagując na inne substancje. W ten sposób nawet po zapaleniu papierosa, uzyskasz prawdziwy wynik diagnozowania. Ten tester trzeźwości zapewni Ci także powtarzalność i stabilność pomiaru w czasie. Ale, jeśli jesteś osobą niepalącą i rzadko częstujesz się wyskokowymi napojami, a do tego zależy Ci na niskiej cenie, może usatysfakcjonować Cię model półprzewodnikowy. Pamiętaj jednak, że tutaj spotkasz węższy zakres pomiaru i mniej dokładne, chociaż szybkie wyniki.

Jak wybrać tester trzeźwości — co warto wiedzieć?

Oprócz omówionego powyżej rodzaju sensora, dobrze zwrócić uwagę na dokładność prezentowanego odczytu oraz skrupulatność sondowania. Dobrym wyborem okaże się tester trzeźwości, którego czujnik pozwala na pomiar w zakresie 0,00 do 4,00 promili. Ważna również będzie prosta obsługa i czytelny wyświetlacz pozwalający poznać wynik nawet w ciemności. Dyskrecję zapewnią niewielkie rozmiary i poręczne kształty, które łatwo ukryjesz w kieszeni. Trzeba też zwrócić uwagę na zasilanie, by móc wykonać kilka badań bez konieczności wymiany baterii.

Po co kalibracja alkomatu?

Urządzenia testujące poziom trzeźwości nie są długowieczne, gdyż sensory mają tendencje do deregulacji w miarę upływu czasu. Zazwyczaj umożliwiają kilkaset badań, lecz po określonej liczbie przypisanej danemu modelowi, konieczna jest kalibracja. Od niej bowiem zależy prawidłowość działania sprzętu i dłuższa żywotność. Podczas okresowego przeglądu serwisowego wskazanego w instrukcji (przeważnie pół roku lub rok) reguluje się alkomat w celu uzyskania perfekcyjnej dokładności pomiarowej.

Niektóre egzemplarze zapamiętują liczbę wykonanych testów, inne przekazują komunikat w postaci „CAL”, „SEN” czy „E”, by przypomnieć o zbliżającym się terminie kalibracji. Bywają także sytuacje, kiedy samodzielnie dostrzegasz, że przyrząd nie działa prawidłowo. Wówczas niezwłocznie przekaż go do kontroli serwisu. W swojej karcie gwarancyjnej znajdziesz liczbę bezpłatnych ustawień.

Jak prawidłowo przeprowadzić badanie?

Nawet profesjonalny alkomat jest delikatnym urządzeniem, wymagającym właściwej obsługi. Dlatego satysfakcję z testu uzyskasz tylko wtedy, gdy przeprowadzisz go prawidłowo. Diagnozowanie rozpocznij dopiero po upływie 20-30 minut od ostatniego łyku alkoholu. Pozwól, by żołądek rozpoczął proces trawienia, a przyrząd nie doznał szoku od dawki promili.

Kiedy minie wyznaczony czas, włącz urządzenie i przystąp do wydmuchiwania powietrza w ustnik przez kilka sekund lub – w przypadku modelu półprzewodnikowego – zbliż usta do alkomatu i dmuchaj przez 2-3 sekundy. Po chwili oczekiwania otrzymasz cyfrowy wynik na ekranie. Często o przekroczeniu normy informuje też sygnał alarmowy albo świetlny.

Dla większej pewności badanie można powtórzyć 3 razy w odstępie 15 minut. Gdy alkomat posiada wymienne ustniki, wykorzystają go także bawiący się z Tobą przyjaciele. Warto zadbać, by taki niedrogi komplet rurek zawsze był w rezerwie. Zapobiegaj zagrożeniom i zaopatrz się w najlepszy dla Ciebie alkomat w internetowym sklepie Combat.


Czytaj nasze poradniki