Noże składane

Noże składane

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Noże składane – kontrolowana ostrość w kompaktowym wymiarze

Komu potrzebny nóż składany?

Mały nóż składany jest tym typem narzędzia, które radzi sobie w rozmaitych okolicznościach. Przydaje się bowiem zarówno podczas prostych prac remontowych, jak i wypraw survivalowych. Jego konstrukcja sprawia, że błyskawicznie zmienia rozmiar na znacznie mniejszy. Dlatego lubią go turyści, a uznaniem darzą także użytkownicy ceniący wygodę i funkcjonalność.

Czym różnią się noże turystyczne składane?

Noże składane z blokadą ostrza posiadają tak samo nieskomplikowaną budowę jak wszystkie pozostałe. Wyróżnia je jedynie kształt głowni, rękojeści i rodzaj zapory. No i oczywiście tworzywo, z którego są wykonane. Uchwyty łukowate sprzyjają skutecznym cięciom, ale nie pozwalają na zmianę ułożenia dłoni, w przeciwieństwie do popularnych prostych rączek. Te ukształtowane z twardego drewna nabierają klasycznego charakteru, a zrobione z polimeru gwarantują jeszcze większą pewność chwytu (głównie dzięki żłobieniom).

Co do głowni, to pojawia się w postaci z ostro zakończonym czubkiem lub lekko zaokrąglonym. Spotkasz też brzeszczot z brzuchem o namacalnej krzywiźnie (drop point), który mocno tnie, sierpowaty karambit – przygotowany do głębokich nacięć, spear point o właściwościach sztyletu oraz ostrze tanto wzorowane na japońskim puginale. Natomiast klingę typu combo z krawędzią gładką i ząbkowaną zaoferują Ci przeważnie noże składane wojskowe i taktyczne.

Aby nazwa nie była tajemnicą — rodzaje blokad

Zwykły nóż kieszonkowy jest świetnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach wymagających przecinania materiału o wielorakiej strukturze, drążenia w nim zagłębień czy strugania. Jednakże dobry folder musi spełniać warunki bezpieczeństwa, a więc powinien posiadać blokadę udaremniającą przypadkowe otworzenie lub złożenie się ostrza. Wiedzą o tym producenci, stosując rozmaite mechanizmy. Aby wiedzieć, z jaką kategorią hamowania głowni masz do czynienia, warto poznać terminologię wytwórców. Oto ona:

  • Axis lock – sprężysta i trwała. Poluzowanie następuje po odciągnięciu do tyłu osi blokującej. Zapora obsługiwana jest przez sprężyny (omegi), które dają wygodę użytkowania, równocześnie unieruchamiając część blokującą.
  • Back lock — prosty, oburęczny system. Po naciśnięciu rozpoznawalnego wycięcia na brzegu rękojeści zwalnia się blokada. Potrafi wytrzymać duże obciążenia.
  • Liner lock – mocna, stabilna zapora często stosowana z powodu niezawodności i funkcjonalności. Tutaj blokowanie przejmuje sprężynujący płatek będący integralnym elementem jednej z okładzin bocznych (liners) wewnętrznej strony rękojeści. Zwolnienie ostrza następuje po odgięciu kciukiem skrzydełka na zewnątrz.
  • Frame lock – przypomina wyżej wymienioną, ale w tym przypadku aktywność blokująca przechodzi na całą okładzinę - wykonaną zazwyczaj z wytrzymałego materiału. Fasada okładziny podtrzymuje głownię, stopując jej złożenie.
  • Ultra lock – odpowiednik Axis lock z kołkiem ryglującym wewnątrz rękojeści.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nożach? Zajrzyj na nasz blog i przeczytaj artykuł: Wiemy, czym tniemy — nożowe ABC, cz. 1: Budowa

Czym się kierować, wybierając noże składane?

Foldery mogą być przeznaczone do konkretnych zadań, które zadecydują o doborze właściwego modelu. Na przykład survivalowiec będzie potrzebował wytrzymałego ostrza, solidnej formy i ergonomicznej rękojeści przylegającej do dłoni. Jego narzędzie powinno sprawdzić się w niekorzystnych warunkach pogodowych, a także stanowić pomoc podczas organizowania obozowiska. Podczas gdy dla rybaka istotna może okazać się uniwersalność sprzętu.

Dobrze, gdy noże wędkarskie składane sprostają funkcji obcinaczki oraz pomogą wykonać ewentualne naprawy albo filetować ryby. Tutaj mogą wykazać swoje zdolności egzemplarze wielofunkcyjne posiadające wbudowaną latarkę czy krawędź typu combo. Natomiast w codziennych sytuacjach, na biwaku i podczas wędrówki przydadzą się małe nożyki ogólnego zastosowania o parametrach zbliżonych do produktów z głownią stałą.

Bez względu na przeznaczenie noża składanego trzeba zadbać, by dał sobą dowolnie manipulować. To znaczy, że musi mieć anatomiczny i antypoślizgowy uchwyt. Wszelkiego rodzaju żłobienia, gumowania oraz materiały polimerowe przysłużą się do pożądanej przyczepności. A ostrze ze stali zagwarantuje dłuższą żywotność. Do tego pozostaje tylko wybrać sposób chowania ostrej końcówki i można cieszyć się z posiadania dyskretnego „pomocnika”. Sprawdź więc noże składane w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki