Kompasy

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

5 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

5 produktów

Kompasy — zamiast przewodnika na trudnym szlaku

Do czego służy kompas?

Ten mały przyrząd towarzyszy już setki lat żeglarzom i podróżnikom. Gdy tylko odkryto, że igła magnetyczna reaguje na magnetyzm ziemski i zatopiona w wodzie nieomylnie wskazuje północny biegun Ziemi, postanowiono wykorzystać tę właściwość, konstruując kompas. Czy jednak nadal jest on użyteczny w dobie smartfonów i GPS - ów? Okazuje się, że tak, bo z powodzeniem potrafi zastąpić ich funkcje naprowadzania.

Podczas dalekich wypraw na obszary oddalone od cywilizacji, w górskich eskapadach, a także w trakcie wycieczki po gęsto zalesionym terenie może się zdarzyć zanik zasięgu GPS- u albo rozładowanie baterii w telefonie. Takich przykrych niespodzianek nie zgotuje Ci dobry kompas. Zawsze znajdzie właściwą drogę do wyznaczonego miejsca. Dostępny w wersjach klasycznych i unowocześnionych potrafi zaspokoić oczekiwania każdego piechura.

Czym różni się kompas od busoli?

Niewielkie opakowanie o prostokątnym albo okrągłym kształcie, skrywające igłę magnetyczną oraz podziałkę w stopniach, rozpoznawalne jest jako kompas, gdyż służy do nawigacji. Busola w zasadzie wygląda tak samo, tylko wyróżnia się przyrządami celowniczymi – niezwykle pomocnymi w ustalaniu azymutu. Niektóre modele wyposażono również w lusterko, dające możliwość wybierania kierunku do obiektu przy równoczesnej obserwacji tarczy busoli.

Strony świata w kompasie

Niewykonalne jest podążanie przez cały czas po linii prostej w stronę niewidocznego, odległego rejonu. Aby nie zabłądzić, należy znać kierunki geograficzne i umieć odnaleźć północ. Bezbłędnie wyznaczy je kompas, wystarczy tylko pamiętać, że północ na jego tarczy oznacza litera N o azymucie 0°, E wskazuje wschód i azymut 90°, S prowadzi na południe i podaje azymut 180°, a W wyznacza azymut 270° na zachód.

Jak działa kompas?

Dawniej znał go w Polsce każdy harcerz i miłośnik odkrywania dzikich zakątków ojczyzny. Kompas magnetyczny, bo o nim mowa, spisywał się na medal w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i tak jest do dzisiaj. Mimo prostej konstrukcji, którą tworzy wskazówka magnetyczna ulokowana na podziałce kątowej zanurzonej w alkoholu, zyskuje uznanie wielu wędrowców posiadających podstawową wiedzę o nawigacji.

Bardziej skomplikowaną alternatywę tradycyjnego urządzenia stanowi kompas elektroniczny. Wykorzystuje on sygnały z satelity, bywa też zintegrowany z systemem GPS. Kompas cyfrowy dokonuje skrupulatnych pomiarów typujących lokalizację zagubionego użytkownika i pomaga wyznaczyć dalszą trasę, lecz bywa zawodny w trakcie kapryśnej aury. Wśród szerokiej gamy produktów znajdziesz również kompas turystyczny oraz kompas sportowy w formie zegarka na rękę.

Jaki kompas wybrać?

Sporadyczne korzystanie z kompasu stawia mu mniejsze wymagania. Bowiem na kilkudniowe wypady w góry nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu z drobiazgowym pomiarem do 1 stopnia. Tutaj zadowalający okaże się tradycyjny model o prostym odczycie. Dokładność wskazania północy może się wahać w okolicach 5 stopni. To wystarczy, by nie zboczyć z obranego kursu.

Przeczytaj nasz poradnik: Sprawdź co zabrać ze sobią w góry.

Dobrze, gdy przyrząd posiada wyraźną różę wiatrów (najlepiej fluorescencyjną), gdyż to ułatwia szybką obsługę. Jeżeli zamierzasz planować podróże z mapą przyda Ci się busola z przezroczystą płytką i podziałką na niej. Wówczas perfekcyjnie wytyczysz drogę, która doprowadzi Cię do wybranego obszaru. Natomiast w przypadku konieczności namierzania dalekich obiektów z dużą precyzją, konieczny już będzie profesjonalny kompas.

Dla kogo profesjonalny kompas?

Ta wersja służy do wnikliwej oceny odległości oraz wyznaczania szlaku na mapie. Korzystają z niego turyści, jak również myśliwi, rybacy i sportowcy. Ponieważ zazwyczaj ma muszkę celowniczą, znacznie prościej przy jej pomocy namierzyć obrany punkt i rozpoznać swoje usytuowanie. Wartość wskazania można zobaczyć przez lupę albo specjalną soczewkę zamocowaną w korpusie. W tych egzemplarzach spotkasz także udoskonalenia w postaci podświetlenia tarczy i dodatkowych skal.

Jak używać kompasu?

Aby wiedzieć, jak wyznaczyć azymut, trzeba poznać elementarne zasady obsługi oraz kilka terminów związanych z nawigacją. Kiedy Twoja rola ogranicza się do wyznaczenia azymutu magnetycznego (kąta zawartego między kierunkiem północnym a celem marszu) bez mapy, zadanie jest łatwe. Bierzesz kompas do ręki i lokujesz go tak, by był widoczny pod kątem prostym.

Następnie kierujesz strzałkę w stronę obranego obiektu i upewniasz się, że właściwie go wskazuje. Teraz obracasz limbusem tak długo, aż północ wykryta przez igłę magnetyczną pokryje się z północą na kompasie. Dopiero wtedy na przedłużeniu wskazówki odczytasz wartość azymutu. Tylko dzięki zdolności nawigowania osiągniesz pełną satysfakcję z zakupionego sprzętu. Dlatego najpierw zdobądź wiedzę, a potem sięgnij po kompas Helikon albo innej marki w sklepie combat.

Sprawdź również nasz poradnik do czego służy kompas?