Czajniki turystyczne

Czajniki turystyczne

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Czajniki turystyczne — abyś nie tęsknił za domowym ogniskiem

Kiedy przydają się czajniki turystyczne

Gdy uroki roztacza wakacyjna aura, sięgasz przeważnie po napoje chłodzące lub lodowe desery, ale czy udało Ci się zastąpić nimi ulubioną filiżankę kawy czy herbaty? Przynajmniej jedna z nich towarzyszy codziennym zajęciom i to o każdej porze roku, więc trudno się bez niej obejść. Dlatego na wykłady, wycieczkę albo wypad za miasto zabierasz ze sobą kubek termiczny, ewentualnie termos, a na dłuższy wyjazd czajnik kempingowy.

Dość często zdarza się bowiem, że na wyposażeniu wynajmowanego tymczasowo lokalu brakuje tego podstawowego sprzętu AGD. A garnuszek z wrzątkiem bywa nieodzowny, by zaparzyć w dowolnej chwili zioła, herbatę czy kawę po turecku. Małe czajniki turystyczne cieszą również swoją obecnością w domkach działkowych, służąc ogrodnikom gorącym płynem. Natomiast w miejscach pozbawionych prądu konieczne okazują się modele przystosowane do gotowania na ognisku lub kuchence polowej.

Przeczytaj co zabrać ze sobą pod namiot?

Co dla Ciebie — klasyczne czajniki turystyczne czy elektryczne?

Słysząc termin czajnik turystyczny, najczęściej wyobrażasz sobie pomniejszony egzemplarz domowy, który działa poprzez włączenie do gniazdka elektrycznego. I właściwie nie jesteś w błędzie, ponieważ głównym wyróżnikiem tego typu urządzeń są kompaktowe rozmiary. Warto jednak wiedzieć, że w podróż możesz zabrać ze sobą zarówno typ elektryczny, jak i tradycyjny.

Ten pierwszy będzie wymagał źródła prądu, a drugi płomienia. Zatem w przypadku survivalowej wyprawy czy też improwizowanego obozowiska w grę wchodzi tylko imbryk klasyczny - przygotowany do zmierzenia się z żywym ogniem. Podczas gdy do użytku na kampingu czy w pensjonacie nada się szereg produktów o rozmaitej pojemności, konstrukcji i desingu, pod warunkiem uzbrojenia ich w kabel. Oznacza to, że miejsce docelowe sprzętu zdeterminuje wybór.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie turystycznego czajnika?

Wojażowanie bez bagażu jest prawie niemożliwe. Dlatego, chociaż utrudnia wygodę przemieszczania się, zabierasz go ze sobą. Ale nawet wtedy, gdy przewożony jest autem, wolisz mniejsze gabaryty, a podczas marszu liczysz na niewielki ciężar. Z tego powodu Twój czajnik kempingowy musi być lekki i nie za duży, by nie sprawiał kłopotu w transporcie. Typowy wariant mieści przeważnie 0,5 litra cieczy, bądź nieco więcej. Jeżeli taka objętość jest dla Ciebie problemowa, rozejrzyj się raczej za „dzbankiem obozowym” powyżej 1l.

Niezwykle istotny okaże się także materiał, z jakiego go wykonano. Zmierzając do zakątków oddalonych od cywilizacji, trzeba posiadać solidny sprzęt, wytrzymały na urazy mechaniczne, a jednocześnie nieciążący kamieniem w plecaku. W tych okolicznościach lepiej od stali nierdzewnej sprawdzi się lżejsze aluminium, świetnie przewodzące ciepło. Uformowane w najbardziej korzystne kształty czajnika, nie zawiedzie poddane językom ognia, buchającym z paleniska czy gazowego palnika.

Jakie udogodnienia mogą spodobać się podróżnikom?

Budowa czajnika sprawia, iż nie należy on do najbardziej pakownych. Chyba że producent zadbał, by był składany, jak np. dzbanek silikonowy albo chociaż posiadał wyjmowane elementy. Dzięki rączkom, które daje się zdemontować, bądź złożyć, łatwiej upchniesz go w kąciku torby. Ucieszysz się też z pewnością z dobrze wyprofilowanego uchwytu, który ustrzeże Cię przed przypadkowym rozlaniem gorącej wody.

Podobną przyjemność odnajdziesz podczas napełniania kubków, gdy strumieniem płynu pokieruje perfekcyjnie uformowany dziubek. W turystycznych misjach wesprze Cię poza tym pokrywka z haczykiem czy też pałąk - pozwalające na zawieszenie naczynia nad ogniskiem. W niektórych seriach spotkasz też gwizdek informujący o wykonanym zadaniu. Drobiazgi, ale czynią wygodę. Zatem nie rezygnuj z niej, wybierając czajniki turystyczne w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki