Polary

Polary

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Polary – skuteczna ochrona przed utratą ciepła o każdej porze roku

Czemu właśnie polar?

Prawie w każdej szafie kryje się element garderoby wykonany z polaru. Najczęściej jest to bluza lub kurtka, czasem kamizelka, szalik albo komin, zdarzają się też spodnie. Na półkach wylegują się również kocyki i pledy. Skąd bierze się taka popularność tej tkaniny? Wbrew powszechnym opiniom nie wynika ona ze stosunkowo niskiej ceny produktu, lecz z przyjemnego dotyku zapewniającego przyjemne ciepło.

Materiały wykonane z włókien poliestrowych, a rozpoznawalne pod nazwą polar, otulają miękko ciało, izolując je swym objęciem od niskich temperatur. Podobnie jak futro niedźwiedzia, w swej strukturze posiadają cenne właściwości, takie jak zdolność do odpychania cząsteczek wody czy przepuszczalność powietrza. Zatem, pod względem termiki są lepsze niż wełna i mniej szorstkie niż ona. Te zalety sprawiają, że znajdują mnóstwo zastosowań.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polary sportowe?

Kluczowym parametrem każdego wyrobu z polaru jest zdolność ochrony przed utratą ciepła. Określa ją gramatura, czyli masa jednego metra kwadratowego tkaniny wyrażona w gramach. Najczęściej spotykany typ dzianiny to popularna „setka”, czyli 100 gram masy materiału na metr kwadratowy. Cechuje się ona wystarczającą izolacją, mimo niewielkiej grubości włókna, dlatego wykorzystywana jest przede wszystkim do szycia bluz. Natomiast nieco pełniejsza „dwusetka” spisuje się w roli kurtki, choć nie tak perfekcyjnie jak „trzysetka” – 300g/m².

Wybierając ostatni z wymienionych typów, decydujesz się na określony z góry fason. Będzie to przeważnie nieco luźniejsze okrycie o wysokiej zabudowie z kapturem albo bardziej dopasowany model wykończony stójką. Ta wersja zapewni Ci najlepszą ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Natomiast decydując się na bluzy polary, możesz sięgnąć po cieńszą tkaninę przybierającą krój dostosowany do potrzeb.

Nie tylko grubość Twojego polaru okaże się istotna podczas aktywności na świeżym powietrzu. Równie ważne będą też dodatki w postaci pomysłowo rozmieszczonych kieszeni, regulowanych ściągaczy przy mankietach, szyi i na biodrach oraz zamki rozpinane dwustronnie. Dzięki takim pozornym drobiazgom zadbasz o uzyskanie optymalnej ciepłoty, a przy okazji nie pozbawisz się bliskiej obecności najpotrzebniejszych przedmiotów, które rozlokujesz w skrytkach odzieży.

Czym cechują się polary wojskowe i polary taktyczne?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj okrycia znajdziesz w kategorii polary myśliwskie, taktyczne czy wojskowe? Oprócz wyrazistej stylizacji wskazującej na model wojskowy, spotkasz tu też dbałość o funkcjonalne detale. A więc w oliwkowej, khaki lub czarnej wersji kolorystycznej (bo te są najpopularniejsze) odnajdziesz dyskretne schowki do przechowywania niezbędnych rzeczy. Duże dolne kieszenie nie będą zaskoczeniem, ale już tylna „przelotówka” lub kieszonka napoleońska z przepustem na okablowanie może być miłą niespodzianką, gdy wyruszysz w teren ze swoją elektroniką.

Polary taktyczne czy polary moro to serie przeznaczone dla wymagających użytkowników, którzy mierzą się z niesprzyjającą aurą pogodową i wyczerpującą aktywnością fizyczną. Dlatego wyposażono je w praktyczne organizery na dokumenty, smartfon, butelkę z wodą, multitool i wszystkie inne konieczne rekwizyty. Oprócz tego zadbano o idealną wentylację zapobiegającą przegrzaniu, umieszczając pod pachami wywietrzniki na zamki. Uzupełnieniem tej wersji są zabezpieczające przed wytarciem wstawki na łokciach i ramionach.

Polary męskie i polary damskie – czyli różnica tkwi w szczegółach

Polary przydają się zawsze, gdy trzeba wyjść z domu i osłonić się przed chłodem. Bez względu na to, czy będzie to spacer z psem, przejażdżka rowerowa czy daleka wyprawa, odzież polarowa okaże się niezastąpiona. Widząc ekspozycję z napisem „polary wojskowe czarne”, myślisz o mężczyznach, bo to oni wolą uniformy militarne, choć coraz częściej sięgają po nie także kobiety. Fasony przeznaczone dla nich mają przeważnie klasyczny krój wzbogaconym kilkoma kieszeniami.

Tym, co zdecydowanie odróżnia polary damskie od męskich jest szeroka gama kolorów. Znajdą się i tutaj stonowane odcienie oraz jednolita forma, ale częściej natrafisz na wyraziste barwy i oryginalny design. Zarówno cieńsze bluzy zakładane pod kurtki, jak i grubsze kubraki na zamek zyskują uznanie płci pięknej, bowiem można je dopasować do sylwetki, potrzeb i preferencji. Jeżeli zależy Ci na lekkim, ciepłym i praktycznym okryciu, to sprawdź polary w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki