Chusty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

9 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

9 produktów

Chusty – dla preferujących aktywny tryb życia

Jak wygląda chusta wielofunkcyjna i kiedy może się przydać?

Pozornie zwykły kawałek materiału o kształcie tunelu staje się niezwykle przydatny, jeśli tkanina ma właściwości elastyczne i termoizolacyjne. Wtedy z komina tworzą się rozmaite okrycia głowy, ramion, szyi, a nawet twarzy. Wszystko zależy od pomysłowości właściciela i możliwości chusty. Na spacerze będzie otulała gardło, na motorze podciągniesz ją wyżej, by chroniła twarz, podczas biegania zrobisz z niej czapkę z niewielkim daszkiem lub opaskę na rękę do wycierania potu, a w trakcie wędkowania osłoni głowę i kark przed owadami.

Jakie chusty na chłodne dni?

Wielozadaniowe kominy wywodzące się od hiszpańskiego szala, rozpoznawalnego pod nazwą bufanda, znaczenie ewaluowały na przestrzeni czasu, dzięki pomysłowości producentów. Nie zdziwi więc nikogo fakt, że oprócz modeli na zimną i gorącą aurę powstały także serie uniwersalne na każdy rodzaj pogody. Czym jednak kierować się, wybierając tunel na przenikliwy ziąb?

Ma zapewnić ciepło, to oczywiste. Materiał musi więc być wiatroszczelny, oddychający i ogrzewający delikatne części ciała. Sprawdzi się tu polar w połączeniu z poliestrem oraz bawełną. Przy takiej kombinacji chusta podaruje miły dotyk, dobrą rozciągliwość i izolację przed niską temperaturą. W tej roli doskonale wypadnie również odzież z wełny merynosów.

Czy chusty na głowę mogą przydać się latem?

Wydawałoby się, że wszelkie odmiany chust wielofunkcyjnych służą do zabezpieczenia przed zimnym powiewem wiatru i chłodem. Jednak okazuje się, iż równie świetnie radzą sobie z zabezpieczeniem głowy przed przegrzaniem, a to za sprawą specjalnej powłoki zabezpieczającej przed promieniami UV. Egzemplarze wzbogacone o ten przydatny dodatek dają komfort podróżowania w spiekocie, nawet wtedy, gdy musisz pokonywać karkołomne górskie ścieżki.

Ten specjalny rodzaj nakrycia, dającego się modyfikować na różne sposoby, jest idealnym rozwiązaniem dla amatorów sportów outdoorowych. Nie stanowi żadnego obciążenia i zajmuje minimum miejsca. Podczas wędrówki po górach, jazdy na rowerze czy biegania przytrzymuje włosy, pełniąc funkcje opaski, a kiedy warunki atmosferyczne stają się niekorzystne, przeistacza się w szal lub kominiarkę. Podobne metamorfozy może przejść w innych okolicznościach.

Dzięki bezszwowej budowie lub płaskim przeszyciom nie będzie Cię nigdzie uwierać i pozwoli zapomnieć o swojej obecności, jednocześnie dopieszczając delikatnym dotykiem skórę. Kiedy osłonisz chustą usta i nos, Twoje oddychanie nie będzie utrudnione, bo producenci zadbali o przepuszczalność dzianiny i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Niektóre wyroby podarują Ci także perfekcyjną higienę, gdyż zastosowano w nich warstwę przeciwbakteryjną albo nanocząsteczki srebra o cechach zwalczających bakterie.

Jak nosić i wiązać chustę?

Użyteczność chusty zależała będzie od Twojej kreatywności, ale kilka podpowiedzi noszenia może ją uzupełnić. Pewnie najczęściej posłużysz się szalikiem okalającym szyję. Ale podczas szybkiej jazdy jednośladem nieodzowna okaże się chusta motocyklowa naciągana tylko na twarz lub również obejmująca głowę. Kolejna propozycja to bandana, która łatwo przeobrazi się w czapkę. W tym wypadku należy tylko końcówkę chustki pociągnąć do dołu i zawinąć pod spód.

Ciekawym pomysłem bywa tworzenie dwuwarstwowego beretu. Odwracasz komin na lewą stronę, wkładasz do niego obie ręce z rozłożonymi placami, obracasz je w przeciwległych kierunkach (skręcasz), a następnie wywijasz jedną część na prawą stronę i nakładasz na drugą. Tak oto zyskujesz oryginalną osłonę przed męczącymi promieniami słońca. Reszta koncepcji należy do Ciebie. Nie zastanawiaj się więc nad zakupem, bo chusty ze sklepu combat są rozsądnym i przydatnym rozwiązaniem na wiele okoliczności.

Sprawdź też poradnik: Chusta wielofunkcyjna — jak wiązać i nosić?


Czytaj nasze poradniki