Sprzęt wspinaczkowy

Sprzęt wspinaczkowy

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Sprzęt wspinaczkowy — Twój sojusznik na wysokościach

Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek?

Po przebyciu kursów szkoleniowych nadchodzi czas testowania zdobytych umiejętności. Przedtem jednak trzeba skompletować odpowiedni sprzęt do wspinaczki. I choć już wiesz, co musisz zabrać ze sobą, to wybór nadal może stanowić problem, ponieważ oferta sklepowa nęci bogactwem propozycji. Zatem karabinek z blokadą twist – lock czy tri- lock ? A uprząż regulowana czy lepsza przewiewna, lekka, pozbawiona dodatków? Zdecydować się na nowoczesne przyrządy do wspinaczki czy polegać na klasycznych? Tych pytań jest bez liku.

Dlatego dobrze lepiej rozeznać się w temacie. Zaczynając od butów. Powinny być mocno dopasowane do Twojej stopy i tyle – nie warto tu skupiać uwagę na modelach z wyższej półki. Kolejny krok to wytypowanie liny. Do pokonania ojczystych skałek wystarczy „sznur” o długości 60 m i średnicy 9 – 10 mm. Jeśli planujesz wspinanie z dolną asekuracją zaopatrz się w kilkanaście ekspresów. W tej misji spiszą się egzemplarze z tradycyjną 10 centymetrową tasiemką i karabinkami pełnymi bądź hybrydowymi.

Co zaś się tyczy uprzęży, to przede wszystkim zadbaj, by miała oznakowanie CE i była w dedykowanym Ci rozmiarze. W tym celu porównaj swoje wymiary z tabelą producenta. W przypadku, gdy zdecydujesz się na wersję z klamerkami, otrzymasz możliwość idealnego dopasowania. Na koniec przejrzyj sprzęt wspinaczkowy używany do asekuracji. Przyrządy o prostej budowie jak Click – Up lub uniwersalny kubek okażą się tutaj najrozsądniejszym rozwiązaniem, gdyż służą łatwą obsługą.

Co potrzebne do wspinania się w skałach?

Po wielokrotnym zdobyciu sztucznych ścianek masz opanowaną technikę i znasz swoją siłę. Wtedy zazwyczaj postanawiasz zmierzyć się z nowym wyzwaniem, którym są skałki. Zaliczenie trudnych szczytów wiąże się jednakże z doborem optymalnego wyposażenia. Czym więc ma wyróżniać się sprzęt do wspinaczki skałkowej? Eksperci radzą, aby stosować podczas tej aktywności liny dynamiczne co najmniej 50 m o grubości 9-10 mm. Niezbędny też jest komplet 10 uniwersalnych ekspresów złożonych z 2 karabinków połączonych taśmą.

Do punktu asekuracyjnego przeważnie wpina się karabinek pełny, a zaczepienie liny zapewnia wariant druciany na dole ekspresu. Podczas asekuracji nieodzowny jest także przyrząd w postaci kubka lub półautomatyczny Click-Up. Ten ostatni nie tylko wywołuje tarcie, lecz zakleszcza linę, gdy osoba wspinająca się odpada od ściany. Kolejną cegiełką do pełnego rynsztunku będzie osobisty karabinek typu HMS.

Należy on do zespołu powszechnie stosowanych modeli podczas zjazdów i zabezpieczania wspinaczy. Jego obecność docenisz też podczas różnych operacji sprzętowych dokonywanych w skałach. W Twoich akcjach sprawdzi się zarówno wzór z tradycyjnym zakręcanym zamkiem, jak i samoblokujący się Twist – Lock. To wszystko w całość spina uprząż, toteż wybierz wygodną i zgodną z Twoimi preferencjami.

Które rzeczy do wspinaczki uczynią ją bardziej komfortową?

O ile sprzęt do wspinaczki zimowej wzbogacony jest o raki, czekany, śruby oraz haczyki do lodu, o tyle wspinacz w pozostałych porach roku zabiera ze sobą mniej ekwipunku. Jednak, co ważne, zawsze w dotarciu na szczyt wspierają go akcesoria zaprojektowane przez specjalistów. Przykładowo, renomowany sprzęt wspinaczkowy Petzl reprezentują wysokojakościowe ekspresy, karabinki, przyrządy zjazdowe i zaciskowe, a ponadto uprzęże, lonże oraz kaski.

Szczególną sławą ostatnio cieszą się zwłaszcza innowacyjne kaski wspinaczkowe. Ze względu na dbałość o całą głowę Petzl nadał im niski profil z wydłużoną tylną częścią. Zadbano ponadto o prawidłową wentylację i perfekcyjny system regulacji. Dzięki temu dają radę wszelkim wyzwaniom bez względu na panująca aurę. Rzadko widuje się je na panelach, ale w plenerze budują barierę bezpieczeństwa.

Komfort sportowych zmagań poprawia świadomość dysponowania sprawnymi, gotowymi w każdej chwili do pracy narzędziami. I właśnie dlatego przydaje się torba na sprzęt wspinaczkowy. Jej rola polega na zabezpieczeniu akcesoriów przed zabrudzeniem i zmoczeniem, a w przypadku liny także przed splątaniem. Dostępna w różnych postaciach np. plecaka czyni transport wygodniejszym, a przy okazji chroni instrumenty wspinaczkowe.

Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy?

Bez względu na to czy posiadasz sprzęt do wspinaczki po drzewach, czy zestaw przeznaczony na skalne zbocza, musisz o niego dbać. Bowiem, mimo tego że producent gwarantuje żywotność każdego elementu przez parę lat, to zdarzają się wypadki. Lina ulega przetarciu, zamek karabinka nie pracuje płynnie lub pojawiają się odpryski na przyrządzie asekuracyjnym.

To sygnał, by zastosować natychmiastową wymianę, bo sytuacja robi się niebezpieczna. Dochodzi do niej mimo wszystko epizodycznie. Kiedy przenosisz wyposażenie w torbie, troszczysz się o suchość taśm i sznurów, a ponadto oczyszczasz po każdej zakończonej akcji wszystkie części szpeju prawdopodobieństwo uszkodzeń znacznie maleje. Poznaj wyjątkowy sprzęt wspinaczkowy w sklepie combat i rozpocznij z jego udziałem emocjonującą przygodę.


Czytaj nasze poradniki