Łuki klasyczne

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Łuki klasyczne – zostań mistrzem łucznictwa

Dla kogo łuki tradycyjne?

Łuk klasyczny to najprostszy, a zarazem najmniej wymagający spośród łuków. Nie wymaga znacznej siły, więc doskonale sprawdzi się w przeróżnych okolicznościach – tak podczas rozrywkowego, rekreacyjnego strzelania, jak i turnieju. Świetnie spisze się także w roli sprzętu treningowego. A to dlatego, że oddawanie z niego strzałów w samą dziesiątkę nie jest możliwe bez odpowiedniej koncentracji i nienagannej techniki.

Co warto wiedzieć na początek?

Zanim odwiedzisz sklep z łukami, uświadom sobie, że łucznictwo to pasja dla cierpliwych. Czasem podczas prób zabolą ramiona, bo sztuka strzelania z łuku klasycznego jest trudna do opanowania, ale za to daje ogromną satysfakcję. Zaczynając przygodę z łucznictwem, wybierz model niestawiający przed Tobą zbyt wygórowanych wymagań, a więc łatwiejszy w obsłudze i o mniejszej sile naciągu. Pozwoli Ci on stopniowo eliminować błędy i doskonalić technikę.

Jak dopasować łuk do swoich predyspozycji?

Łuk musi być dostosowany do strzelca. Dlatego warto znać swoją siłę i długość naciągu. Eksperci w strzelaniu podają, że dla dzieci i początkującej młodzieży jest to siła 10 – 15 funtów, dla dziewcząt, kobiet i nastolatków około 30 - 45 funtów, a dla mężczyzn od 40 - 60; wyjątkowo silni mogą naciągnąć nawet 70 funtów.

Natomiast odległość od dłoni trzymającej majdan do brzegu żuchwy, najlepiej zmierzyć samodzielnie za pomocą miarki lub promienia strzały. Wskaże ona Twoją długość naciągu, do której należy podporządkować sprzęt. Wyglądać to będzie następująco:

  • długość naciągu poniżej 61 cm, 24” – wskazana długość łuku 152 -162 cm, 60-64”
  • długość naciągu 63,5 – 66 cm, 25 -26” – długość łuku 165 – 168 cm, 65,66”
  • długość naciągu 68,6 – 71cm, 27- 28” – długość łuku 170-173 cm,67-68”
  • powyżej 73,7 cm, 29” – długość łuku 175 cm, 69 -70”

Więcej przydatnej wiedzy o długości naciągu i wyborze pierwszego łuku, dowiesz się z poradnika: jak wybrać pierwszy łuk.

Z dobrze zharmonizowanymi parametrami nie będziesz odczuwać dyskomfortu podczas naciągania cięciwy, a namierzanie celu sprawi Ci prawdziwą radość.

Jak bezpiecznie strzelać z łuku?

Znasz powiedzenie: „mknąć z szybkością strzały”? No właśnie, nie zatrzymasz jej, a zabłąkana w locie może wyrządzić dużo krzywdy. Dlatego rozpoczynając współzawodnictwo na działce, w ogrodzie czy leśnej polanie, trzeba przygotować teren. W trosce o siebie, a także osoby postronne, przed ustawieniem tarczy, sprawdź, co znajduje się za nią. Pamiętaj, że drewniany płot czy parkan nie stanowi przeszkody dla wystrzelonej strzały. Z tyłu powinien znajdować się na tyle wysoki wał ziemny, że zastopuje strzałę. Ten szlachetny sport wymaga przestrzegania reguł i zasad bezpieczeństwa.

Dlaczego warto zainteresować się łucznictwem?

Łuki klasyczne przyciągają coraz więcej zwolenników. Dlaczego? Ponieważ strzelanie z nich to świetny sposób na aktywną rekreację i kształtowanie sportowego ducha. Wyzwanie, jakim jest trafienie w wyznaczony punkt, wymaga skupienia i koncentracji, a to umiejętności przydatne także w codziennym życiu. Przede wszystkim jednak, rywalizacja z rodziną czy znajomymi sprzyja integracji i tworzeniu zgranych grup strzeleckich.

Natomiast w przyszłości zabawa może przerodzić się w pasję owocującą sukcesami na zawodach sportowych albo turniejach. Sklep z łukami niech będzie Twoim pierwszym krokiem w kierunku fascynującej przygody, której staniesz się głównym bohaterem. Zatem? Zobacz łuki klasyczne w internetowym sklepie Combat i wybierz sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom.

Czytaj nasze poradniki