Płachty biwakowe

Płachty biwakowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Tarpy i płachty biwakowe — czym są i do czego służą

W kontekście turystyki można spotkać się z nazwą tarp lub płachta/plandeka biwakowa. Jest to najlżejsza i najbardziej uniwersalna forma ochrony przed deszczem czy słońcem. Tarp biwakowy to kawał płótna wyposażonego w oczka lub pętelki zwane punktami montażowymi. Ta prostota konstrukcji daje ogrom opcji wykorzystania płachty biwakowej. W lesie, na plaży, na kempingu — wszędzie tam tarp sprawdzi się równie dobrze. Nie bez powodu plandeki biwakowe czy tarpy wojskowe są bardzo popularne wśród entuzjastów bushcraftu i survivalu.

Jaki tarp wybrać?

Plandeki biwakowe występują w wielu rozmiarach i kształtach. Zdecydowanie najpopularniejsze są kwadratowe tarpy 3x3, czyli o bokach długości 3 metrów. Symetria tego kształtu daje najwięcej możliwości konfiguracji. Jednak do niektórych zastosowań, jak choćby osłonięcie długiego hamaka, lepsze będą prostokątne płachty biwakowe w rozmiarze np. 3x4 metry. Można znaleźć także tarpy o kształcie sześciokąta, które również doskonale sprawują się w połączeniu z hamakiem.

Wybierając tarp trzeba zwrócić uwagę na ilość punktów montażowych oraz ich rodzaj. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są wzmocnione pętelki na rogach, bokach i pośrodku. Dla płachty 3x3 metry największe spektrum możliwości daje 19 punktów montażowych: 4 na rogach, po 3 na bokach i 3 pośrodku. Przykładem może być np. tarp Helikon Supertarp ze wzmocnionego poliestru ripstop. Wybierając płachę biwakową warto zwrócić uwagę na solidność przeszycia punktów montażowych oraz na to, czy szwy są podklejane dla lepszej wodoodporności.

Jak korzystać z tarpa?

Sposobów korzystania z płachty biwakowej są dziesiątki, szczególnie jeśli dysponujemy modelem wyposażonym w kilkanaście punktów montażowych. Mniejsza ilość pętli lub oczek ogranicza ilość dostępnych opcji rozwieszania, ale oczywiście nie ma przymusu korzystania z nich wszystkich. Do większości zastosowań nawet prostsze modele sprawdzą się w wystarczającym stopniu.

Do rozbicia schronienia z użyciem tarpa niezbędne są śledzie, szpilki lub wystrugane z drewna kołki, kawałki sznurka oraz punkty zaczepienia w postaci drzew, gałęzi lub kijków trekkingowych. W zależności od potrzeb i warunków trzeba dobrać odpowiednią konfigurację, przygotować niezbędne do jej wykonania akcesoria i… zrealizować plan.

Płachta biwakowa zamiast namiotu

Zastąpienie namiotu tarpem niesie za sobą kilka zalet. Po pierwsze znacznie mniejsza waga noszona w bagażu. Po drugie możliwość dopasowania typu schronienia do panujących warunków pogodowych czy ilości osób. Płachtę biwakową można rozstawić jako schronienie dla jednego, dwóch lub kilku ludzi — zależnie od rozmiaru. Z tarpa można zrobić proste zadaszenie, zadaszenie z podłogą, klasyczny namiot z drążkiem pośrodku, namiot dwuspadowy, namiot trójkątny i wiele, wiele innych.

Są oczywiście także wady: gorsza ochrona przed owadami w schronieniach otwartych lub zaduch w tych zamkniętych; konieczność upewnienia się, że konstrukcja została właściwie rozbita i zabezpieczona; wymagana znajomość kilku węzłów i sposobów rozbijania; trudniejsze odizolowanie się od wody podczas deszczowej pogody.

Tarp turystyczny do hamaka

Hamak turystyczny i płachta biwakowa to niemal nierozłączny duet. Tarp chroni hamakowicza przed wiatrem, słońcem, deszczem i lecącymi z drzew lekkimi obiektami — robactwem, liści, owocami itp. Jeśli pogoda ma dopisywać, a drzewa jeszcze lub już nie mają liści, wtedy tarp można sobie odpuścić. Rozbijając plandekę nad hamakiem trzeba pamiętać, by osłaniała go na całej długości i jeszcze kawałek dalej. W innym razie może obudzić nas nieprzyjemna wilgoć pod plecami. Gdy tarp jest krótszy od hamaka, dobrym pomysłem jest rozwieszenie go po przekątnej w tzw. diament.

Jak dbać o tarpa?

Aby tarp służył jak najdłużej, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Przed zwinięciem (lub po powrocie do domu, jeśli nie ma innej możliwości) plandekę trzeba dokładnie wysuszyć. Dobrą praktyką jest składanie materiału w nieco inny sposób za każdym razem, co przełoży się na dłuższą żywotność impregnacji. Gdy już dojdzie do wytarcia się powłoki wodoodpornej, można ją przywrócić z użyciem specjalistycznych impregnatów namiotów i tarpów. Należy unikać iskier i ognia, ponieważ tworzywa sztuczne bardzo łatwo ulegają stopieniu.

Czy warto kupić tarp ultralekki?

Wszystkim tym, którzy swój ekwipunek dobierają głównie po kryterium wagi, ultralekki tarp przywoła uśmiech na twarzach. Płachty biwakowe z kategorii ultralight kosztują więcej, ale wynika to ze specyfiki zastosowanych materiałów. Mają porównywalną trwałość do standardowych modeli, a ważą nawet o połowę mniej.


Czytaj nasze poradniki