Poncza

Poncza

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Poncza – wygodna osłona przed deszczem

W jakich sytuacjach przydaje się ponczo?

Ostatnimi czasy poncza robią zaskakującą karierę. Początkowo używane były głównie przez mężczyzn, którzy doceniali walory tej prostej w formie odzieży, tak dobrze chroniącej przed chłodem. Z czasem do grona fanów dołączyły też kobiety, adaptując przy okazji te nakrycia do swoich potrzeb. I tak już pozostało do chwili obecnej. Dzisiaj oprócz klasycznej wersji poncza spotkasz także jego mniej typowe odmiany.

Wśród nich na plan pierwszy wysuwa się swego rodzaju płaszcz przeciwdeszczowy, przypominający nieco pelerynę. Taki element garderoby przydaje się, gdy zapomnisz o parasolce. Natomiast jako peleryna wielokrotnego użytku ochrania turystów przed kaprysami pogody. Pomaga też amatorom wypraw górskich, wędkarzom i rowerzystom osłonić głowę wraz z ubraniem przed strumieniami deszczu. Mokry okład na ciele nie jest przecież mile widziany ani szczególnie zdrowy, zwłaszcza kiedy wieje zimny wiatr. Stąd konieczność użycia poncza przeciwdeszczowego.

Jakie ponczo przeciwdeszczowe dla Ciebie?

Ponczo przybiera różne formy. Jeśli zależy Ci na zwiększonej wytrzymałości materiału i stuprocentowej nieprzemakalności, zainteresują Cię z pewnością poncza wojskowe. Utrzymane w militarnej stylistyce i oferujące ciekawe rozwiązania, okażą się doskonałym wyborem na czas ekstremalnej aktywności. Podobne funkcje zaoferują Ci poncza przeznaczone na wędrówki po górach.

A jeżeli jesteś zapalonym rowerzystą, bestsellerem będzie dla Ciebie wersja o poszerzonej konstrukcji z regulowanym kapturkiem. Unikniesz w ten sposób przemoczenia odzieży, a przy okazji zakryjesz plecak. Pod osłoną takiego pokrowca bezpiecznie dotrzesz do celu, bo nie ograniczy on swobody pedałowania. A może skorzystasz z egzemplarza uniwersalnego?

Poncza przeciwdeszczowe w góry – które odpowiednie?

Pogoda w górach bywa zmienna i zaskakująca. Czasem potoki deszczu mogą udaremnić zdobycie szczytu lub utrudniać wędrowanie krętymi ścieżkami. Nie wtedy jednak, gdy właściwie się przygotujesz i skompletujesz sobie odpowiednie ubranie. Dobre buty to podstawa, ale zadbaj również o płaszcz przeciwdeszczowy. Lekki, składany w kostkę, zmieści się wszędzie, a po rozłożeniu otuli całą sylwetkę wraz z głową. Warto postawić na produkt z solidnego i trwałego poliestru łączonego podklejanymi, impregnowanymi ściegami.

Wielofunkcyjne poncza wojskowe

Ta kategoria daje Ci najwięcej zabezpieczeń, bowiem gwarantuje perfekcyjną ochronę przed wodą, szybkie wysychanie oraz odporność na rozdarcia. Na tym jednak nie kończy się jej zadanie, bowiem poncza wojskowe wyposażono w dodatkową praktyczną funkcję. Polega ona na możliwości stworzenia prowizorycznego namiotu. W tym celu zaopatrzono materiał w zatrzaski i otwory na brzegach. Dzięki nim połączysz ze sobą dwa podobne okrycia i rozciągniesz na linkach, tworząc dach. To świetny pomysł na suche schronienie przed ulewą.

Co wziąć pod uwagę, wybierając ponczo?

Peleryna przeciwdeszczowa do codziennego użytku czy na rzadsze, ale wyczerpujące eskapady? W pierwszym przypadku wystarczy cienkie, broniące przed wodą okrycie, a nawet foliowy tani płaszczyk. Natomiast wojaże odbywające się w trudnych do przewidzenia warunkach wymagały będą solidnego „ochraniacza”. Zanim narzucisz go na siebie, sprawdź rozmiar, biorąc pod uwagę swoje gabaryty i wzrost. Pamiętaj, żeby wybrać model niezbyt długi, bo w przeciwnym razie utrudni Ci przemieszczanie się.

Kolejna sprawa to fason, który określa wygodę korzystania z „narzutki”. Do wyboru masz serie zapinane na napy, zamek błyskawiczny, metalowe zatrzaski lub wkładane przez głowę. Od rodzaju zapięcia zależy szybkość i łatwość uszczelniania powłoki oraz komfort noszenia. Praktycznym dodatkiem do każdego poncza jest kaptur – może być obszerny, nasuwany na czapkę albo regulowany do obwodu głowy. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Poncza z założenia nie posiadają rękawów, co bywa kłopotliwe podczas obfitych opadów. Mając to na względzie, producenci wymyślili przydatne rozwiązanie polegające na tym, że zamocowano na bokach zatrzaski umożliwiające samodzielne tworzenie rękawów. Teraz do dyspozycji masz także takie modele. Na koniec przeglądu oferty pozostaje Ci tylko wytypowanie ulubionego designu. Poznaj poncza w sklepie combat i znajdź coś dla siebie.


Czytaj nasze poradniki