Przyrządy asekuracyjno-zjazdowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Przyrządy asekuracyjno – zjazdowe – gwarancją Twojego bezpieczeństwa

Czy potrzebne przyrządy asekuracyjne do wspinaczki?

Spojrzeć na świat z lotu ptaka? Czemu nie. I to niekoniecznie przy użyciu maszyny latającej. Maleńkie domki, barwne plamy pól oplecione wstążką rzeki oraz ciemne korony drzew można ujrzeć ze szczytu góry. Wcześniej jednak należy pokonać skalne zbocze, które pokazuje swoje groźne oblicze. Dlatego też pną się po nim do góry tylko prawdziwi entuzjaści ekstremalnej przygody.

Żeby zakończyła się ona pomyślnie, wymagane jest odpowiednie przygotowanie obejmujące sprzęt wspinaczkowy a także przyrządy alpinistyczne. Bez nich nie tylko niemożliwe staje się osiągnięcie celu, ale również zachowanie bezpieczeństwa. Mając do dyspozycji przyrządy asekuracyjne, utrzymasz na linie partnera odpadającego od ściany, zjeżdżającego w dół bądź chwilowo odpoczywającego. Dokonasz też samodzielnego zjazdu, a wszystko to niezależnie od tego czy jesteś na stoku góry, skałce czy na sztucznej ściance.

Jakie są podstawowe sposoby asekuracji zjazdowej?

Główna misja, jaką ma wypełnić przyrząd asekuracyjno - zjazdowy, polega na uruchomieniu procesu hamowania błyskawicznie przesuwającej się liny. Dzieje się tak najczęściej, gdy wspinacz traci przyczepność lub decyduje się na zjazd. Najprostsza, znana od dawna metoda, opiera się węźle półwyblinkowym zakręcanym na karabinku typu HMS. Nie wymaga ona dodatkowych instrumentów, ale dużej wprawy. Niestety, może się nie sprawdzić przy gwałtownym szarpnięciu, więc lepiej korzystać z niej wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Pomocna natomiast bywa ósemka – przyrząd ceniony za płynne podawanie i wybieranie liny. Jednakże i on posiada wady widoczne zwłaszcza wtedy, gdy używasz cienkiej lub zawilgoconej „żyły” nieosiągającej wystarczającego tarcia. Ryzyko w tym przypadku pojawia się także, kiedy w roli asekuranta występuje osoba mająca małe doświadczenie lub słabszą kondycję fizyczną. Znacznie lepiej w grupie przyrządów asekuracyjnych prezentuje się kubek.

Ten prosty rekwizyt składa się z metalowej części z jednym otworem lub dwoma oraz ogumowanej linki stalowej. Jego technika bazuje na wytworzeniu tarcia poprzez dwukrotne załamanie się liny na jego powierzchni i karabinku. Ponieważ potrafi obsługiwać wiele rodzajów lin uważany jest za model uniwersalny. Wersje kubka z jednym oczkiem nadają się do wspinaczki na wędkę, natomiast wzory z 2 wylotami umożliwiają samodzielny zjazd, jak również włączenie asekuracji za pomocą podwójnej liny.

Na czym polega funkcja przyrządów asekuracyjnych automatycznych i półautomatycznych?

Nieco inną zasadę działania stosują przyrządy zjazdowe automatyczne. Kiedy następuje oderwanie wspinacza od ściany, przyrząd zakleszcza się na linie i zatrzymuje jej bieg, powodując tym samym odczuwalne szarpnięcie. Tego rodzaju „hamulce” sprawdzają się przede wszystkim na panelach wspinaczkowych oraz na trasach sportowych wyposażonych w porządną asekurację. Z uwagi na to, że zbudowane są z ruchomych elementów powinno się je systematycznie oczyszczać z piasku i gromadzącego się w środku brudu.

Z kolei kompromisowe rozwiązanie oferują aparaty półautomatyczne, gdyż zarówno blokują linę, jak i korzystają z udziału tarcia. Jednym z przedstawicieli tego zespołu jest pilot o konstrukcji, która w chwili spadania kompana zaciska karabinek i powoduje zatrzymanie liny. W podobny sposób pracują inne piloty – często obsługujące nawet dwa sznury. Cieszą się one uznaniem na ściankach, skałkach, a bywa że i w górach.

Czym się kierować, wybierając przyrząd asekuracyjny?

Przyrząd asekuracyjno – zjazdowy musi współgrać z posiadanym przez Ciebie sprzętem. Zatem należy wziąć pod uwagę typ używanej liny oraz jej grubość. Jeśli przypadł Ci do gustu wariant automatyczny, to pamiętaj, że będzie on współdziałał jedynie z linami pojedynczymi. W tym wypadku musisz być przygotowany na silne hamowanie. Warto też zwrócić uwagę w trakcie czynności asekuracyjnych na gabaryty towarzysza.

Szczególnie wtedy, gdy odznacza się on znacznie niższą wagą i mniejszą tężyzną fizyczną, a ma za zadania ubezpieczać Ciebie. Wówczas przyda się przyrząd zakleszczający linę. Z kolei niewprawionemu jeszcze wspinaczowi sprzyjać będzie uniwersalny i nieskomplikowany w obsłudze kubek. Dzisiaj możesz wytypować odpowiadające Ci przyrządy asekuracyjno - zjazdowe w sklepie combat, więc nie zwlekaj z decyzją.


Czytaj nasze poradniki