Mikroskopy

Mikroskopy

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Mikroskopy – niewidoczne zamienia się w poznawalne

Jak zbudowany jest mikroskop?

Mikroorganizmy są tak małe, że nie sposób je zobaczyć gołym okiem. Ale jest to możliwe pod mikroskopem. Konstrukcję tego przyrządu tworzą elementy mechaniczne i optyczne. Wśród tych pierwszych najważniejsze są: statyw, tubus, rewolwer, stolik, śruby makrometryczna i mikrometryczna. Do optycznych części należy: okular, obiektyw, kondensator oraz źródło światła (niegdyś zwierciadło).

Budowa mikroskopu, czyli co do czego służy

Stabilność całej struktury mikroskopu zapewnia statyw. On przytrzymuje między innymi stolik przedmiotowy na szkło podstawowe wraz z obiektem przeznaczonym do obserwacji. Przy pomocy śruby makrometrcznej można podnosić i obniżać pulpit, aby odnaleźć obraz pod najmniejszym powiększeniem. Śruba mikromateryczna służy natomiast do ustawiania ostrości kadru. Zaraz pod blatem znajduje się kondensor koncentrujący światło i formujący z niego stożek.

Natomiast nad nim zamocowano rewolwer, czyli tarczę obrotową z obiektywami, które gromadzą światło z przedmiotu i jako pierwsze tworzą powiększony obraz pośredni. U góry mikroskopu widnieje okular z soczewkami, mający najbliższy kontakt z okiem. Jego zadanie polega na powiększeniu widoku uzyskanego przez obiektyw i umożliwienie obserwacji. Soczewki utrzymywane są we właściwej pozycji dzięki tubusowi. W ten oto sposób współgrają ze sobą układ mechaniczny i optyczny.

Rodzaje mikroskopów ze względu na zastosowanie

Mikroskopy stanowią sprzęt niezbędny w wielu działaniach naukowych, badawczych i obserwacyjnych. Używają ich zarówno amatorzy (w tym dzieci), jak i profesjonaliści. Ważne jednak, by dobrać model do swoich potrzeb. Dlatego sprawdź, co oferuje rynek sprzedaży. A spotkasz tu:

  • Mikroskopy optyczne – najpopularniejsze przyrządy wykorzystujące soczewki oraz światło naturalne lub sztuczne do powiększenia obrazu. Wśród nich znaczące miejsce zajmują bardzo dokładne typy pomiarowe do badania bezdotykowego, cenione przez środowisko techniczno-naukowe.
  • Mikroskopy elektronowe – kluczowe dla badaczy i naukowców, ponieważ umożliwiają obserwację bardzo małych obiektów, takich jak np. bakterie czy wirusy. Kierując wiązkę elektronów na preparat, uzyskuje się obraz utrwalany na kliszy fotograficznej lub przekazywany do kamery, więc obserwacja nie jest bezpośrednia. Dzielą się na transmisyjne, jonowe i skaningowe – tworzące obraz trójwymiarowy.
  • Mikroskopy operacyjne – używane podczas operacji i zabiegów.
  • Mikroskopy stereoskopowe – gdzie widok w lewym i prawym okularze jest odmienny, dzięki czemu zyskujesz głębię. Stosowane między innymi w jubilerstwie czy konserwacji zabytków.
  • Mikroskopy akustyczne – uzyskujące powiększony obraz dzięki falom ultradźwiękowym. Umożliwiają badanie elastyczności komórek oraz nieprzezroczystych makroobiektów.
  • Mikroskopy szkolne – zaawansowane technologicznie urządzenia, przydatne w aktywności badawczej biologów, archeologów, lekarzy i innych naukowców.
  • Mikroskopy ręczne cyfrowe – nowoczesne rozwiązanie pozwalające na rejestrację obiektów w terenie i oglądanie ich na ekranie komputera.
  • To podstawowe, ale spotkasz też inne rozróżnienia mikroskopów.

    Mikroskopy dla dzieci – jakie najlepsze?

    Aby rozwinąć pasje poznawcze dziecka i nie zaprzepaścić jego chęci zgłębiania tajemnic świata, trzeba wybrać odpowiedni mikroskop. Powinien być prosty w obsłudze, ale solidnie wykonany. Korzystając ze sprawdzonych marek, zapewniasz szkrabowi dobrą jakość, która ma duży wpływ na satysfakcję z dokonanych obserwacji. Podczas dziecięcych badań istotne będzie powiększenie mikroskopu. Regulacja w zakresie od 40 do 400x okaże się z pewnością wystarczająca.

    Jeżeli egzemplarz ma służyć do bardziej profesjonalnych obserwacji, sięgnij model modułowy z możliwością zainstalowania okularu o większym powiększeniu. Optyka achromatyczna okaże się idealna do zastosowań edukacyjnych.

    Natomiast w przypadku, gdy Twoja pociecha zamierza przeprowadzać obserwacje liści czy grzybów w plenerze, rozejrzyj się za urządzeniem bezprzewodowym i lekkim. Sprawdź mikroskopy w sklepie combat.