Latarki czołowe

Latarki czołowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Latarki czołowe – zobacz więcej

Zapada zmrok. A przed Tobą jeszcze szmat drogi albo sporo do zrobienia. Na szczęście masz przy sobie latarkę czołową. Pomoże Ci ona rozświetlić otoczenie bez angażowania rąk. W ten sposób zyskasz niczym nieograniczony ruch, którego swoboda jest konieczna podczas uprawiania sportów, nocnego łazikowania czy pracy w terenie.

Latarki czołowe — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W ofercie sklepowej znajdziesz wiele typów latarek czołowych dedykowanych do rozmaitych działań w nocy. Najważniejsze parametry to gabaryty latarki, jej moc, tryby świecenia oraz sposób zasilania. Ponieważ podstawowe zadanie lampki polega na oświetleniu drogi lub obszaru wokół Ciebie, ważne będą lumeny, czyli jednostki miary określające jasność emitowanego światła.

Im ich więcej, tym lepiej oświetlony będzie obszar, na który skierujesz strumień światła. Ale pamiętaj, że długość i czystość wiązki zależą również od optyki, jaką zastosował producent. Poza tym nie wszystkie czynności wykonywane po zachodzie słońca wymagają intensywnego natężenia blasku. Podczas nocnej przechadzki, treningu rekreacyjnego czy majsterkowania w warsztacie wystarczy Ci sprzęt o mocy ok. 100 lumenów.

Kolejna kwestia to czas świecenia latarki. Zazwyczaj większa moc pociąga za sobą szybsze wyczerpanie baterii lub wyładowanie akumulatorów, ale istnieją rozwiązania, które umożliwiają tymczasową oszczędność energii poprzez dostosowanie ilości światła do podejmowanych w danej chwili zadań (poprzez zmniejszenie lub zwiększenie jego intensywności). Istotne też jest wyposażenie sprzętu w kilka trybów świecenia. Skupiona struga promieni ułatwia zobaczenie czegoś, co znajduje się daleko, a rozproszona pomaga „ogarnąć” najbliższe otoczenie. Natomiast mieszana łączy te zalety.

Więcej o rodzajach latarek czołowych dowiesz się z artykułu: Jaką latarkę czołową wybrać?

Latarka czołowa LED akumulatorowa czy inna?

Wśród bogatego asortymentu oświetleniowego znajdziesz latarki z akumulatorem ładowanym przez USB oraz modele na baterie. Które wybrać? Akumulator zapewnia lampce większą moc, przydaje się podczas wypraw z dostępem do prądu i nie naraża Cię na koszty wymiany. Za to baterie zapewniają lekkość i kompaktowość lampki, a gdy nie zapomnisz o rezerwie, zagwarantują także nieprzerwany blask.

Dla kogo mocna latarka czołowa?

Nie ulega wątpliwości, że podczas dynamicznego ruchu w ciemnej przestrzeni będziesz potrzebować solidnego oświetlenia, bo przecież jazda na rowerze, nartach czy trekking to wymagające czynności, dla których dobra widoczność ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. W takich sytuacjach przyda Ci się źródło światła o mocy przynajmniej 200 lumenów. Dla własnego bezpieczeństwa zaopatrz się w sprzęt z wyższej półki, bo on zagwarantuje Ci dopasowanie trybów oświetlenia do aktualnych potrzeb.

Są też mniej energiczne zajęcia, podczas których lepiej skorzystać z jednorodnego, silnego światła. Należą do nich – przykładowo – rozbijanie obozowiska przy nikłym blasku gwiazd czy czatowanie na wielką rybią sztukę. Latarka czołowa na ryby ułatwi zmianę zestawów, poruszanie się po stanowisku lub zakładanie robaków. A po przełączeniu na kolor czerwony pozwoli odpocząć oczom i chłonąć niepowtarzalny, pełen oczekiwania klimat nocy.

Jaka latarka czołowa do biegania?

Stwarzająca optymalne tło do uprawianie sportu. Ponieważ mocujesz ją na czole, powinna być lekka, kompaktowa, wygodna. Jeżeli wybierzesz nieco masywniejszy model, sprawdź, czy posiada dodatkowy pasek opierający się o czubek głowy, by równomiernie rozłożyć ciężar. Przyda się także regulacja mocy i możliwość połączenia wiązki o dalekim zasięgu ze strugą rozszerzoną. Latarka czołowa z czerwonym światłem i trybem stroboskopowym to rozsądny wybór, wzmacniający bezpieczeństwo na ruchliwej alejce.

Biorąc po uwagę kapryśną aurę pogodową, trzeba też pomyśleć o lampce, która nie ulegnie szybko zniszczeniu. Przed deszczem, śniegiem i mgłą obroni się wodoszczelna latarka czołowa. W specyfikacji modeli zobaczysz kod IPX z cyframi od 0 do 8, gdzie zero oznacza brak odporności na wnikanie wody, a osiem – nawet możliwość pełnego zanurzenia na określony przez producenta czas i głębokość. Do codziennych treningów wystarczy Ci produkt z oznaczeniem IPX4, ale już w ekstremalnych warunkach przyda się IPX 6,7 lub 8.

Jaka latarka czołowa do warsztatu?

Latarka czołowa do pracy musi być wytrzymała i wydajna. Dobrze też, gdy jej konstrukcja zapewnia ochronę przed pyłem. Podczas napraw i zajęć budowlanych zakładasz kask? Zadbaj więc o to, by pasek latarki miał regulację oraz specjalne mocowanie. Istotny też okaże się szeroki kąt świecenia oraz opcja zmiany rozproszenia wiązki i jej intensywności, a także zasilanie umożliwiające nieprzerwane działanie przez kilka godzin. Oświetlenie ciemnych miejsc staje się koniecznością, jeżeli nie chcesz rezygnować z nocnych aktywności, dlatego wyposaż się w latarkę czołową w sklepie internetowym combat.

FAQ

W warsztacie najlepiej sprawdzi się niewielka, poręczna latarka, o żywotnej baterii, wyposażona dodatkowo w tryby umożliwiające skupianie lub rozpraszania wiązki światła. Warto również zadbać, by kąt pochylenia głównego modułu był regulowany. Warsztatowa latarka powinna też być dość wygodna – często będziemy ją nosić przez dłuższy czas.

Latarka czołowa, którą zabierzemy w góry powinna być lekka i wygodna – czasami będziemy ją mieć na głowie przez długie godziny. Ponadto musi mieć żywotną baterię. Przyda się też kilka trybów świecenia – mocny do sygnalizacji, normalny podczas rutynowego pokonywania szlaków, słaby do krzątania się po polu namiotowym. Przydałaby się także klasa wodoszczelności na poziomie min. IP4.

Tu najistotniejszy jest nasz komfort – każdy pasek po kilkunastu minutach uwierania doprowadzi nas do szału. Ponadto latarka powinna być lekka. Bateria nie musi być wyjątkowo żywotna, chyba, że ktoś biega w ciemnościach całymi godzinami. Czołówka do biegania nie musi też być bardzo mocna – 100 lumenów w zupełności wystarczy.

To oczywiście zależy. Jeśli chcemy zejść do piwnicy po ziemniaki, 100 lumenów wystarczy aż nadto. Jeśli chcemy spędzić noc w lesie, zaopatrzmy się w latarkę o mocy około 300 lumenów. Grotołazi i np. ochroniarze powinni postarać się o sprzęt jeszcze mocniejszy – tu przyda się każdy lumen.