Strzały do łuków

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Strzały do łuków – trafiaj w sam środek

Dlaczego dobór odpowiednich strzał jest tak ważny?

Do oddawania celnych strzałów potrzebne są nie tylko dobra technika i rozwinięte umiejętności, ale również odpowiednio dopasowany sprzęt. Każdy rodzaj łuku współgra z określonym typem strzał. Dlatego o ich wyborze powinien zadecydować typ broni miotającej, który posiadasz.

I tak, strzały drewniane z pierzastymi lotkami przeznaczone są przede wszystkim do łuków klasycznych. Ale sprawdzą się w nich także strzały z włókna szklanego. Natomiast łuki bloczkowe i sportowe, o większej sile naciągu, domagają się już strzał aluminiowych lub karbonowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze strzał?

W pierwszej kolejności sprawdź długość naciągu swojego łuku. Jeżeli Twój model nie posiada opisu dopuszczalnego naprężenia cięciwy, samodzielnie dokonaj testu. W tym celu naciągnij łuk z przyłożonym kijkiem i zaznacz ten odcinek, który wystaje przed krawędzią. Promień strzały powinien mierzyć właśnie tyle, ile wynosi długość naciągu. Na przykład dla naciągu wynoszącego 61 cm, wypada dobrać strzałę o rozmiarze ok. 63 - 66 cm, w zależności od formatu zamocowanego grotu.

Druga ważna cecha to giętkość strzały, czyli spine. Strzała zbyt sztywna lub zbyt wiotka w stosunku do siły naciągu łuku w trakcie lotu odchyla się i nie trafia w upragniony punkt. Podczas gdy optymalna strzała po oddaleniu się od łęczyska stabilizuje lot i zmierza prosto do celu. Aby dopasować „pocisk” pod parametry łuku, można skorzystać z internetowego kalkulatora doboru strzał, który podpowie trafny wybór.

Jakie strzały do łuku tradycyjnego?

W przypadku tego sprzętu możesz użyć sterówek z różnego materiału. Jednak chcąc w przyszłości wziąć udział w turniejach, musisz się liczyć z wymogiem posiadania strzał drewnianych. Ale gdy w Twoich planach jest wyłącznie rywalizacja rodzinna lub sport rekreacyjny, masz możliwość użycia innego tworzywa. Natomiast konstrukcja łuku raczej stawia wymóg zastosowania strzały z opierzeniem, bo piórka zsuwają się podczas delikatnego przechodzenia przez dłoń, nie narażając jej na tarcie.

Im większą strzałę wybierzesz, tym wolniejszy będzie jej pęd, ale szybciej osiągnie stabilność. Dlatego nada się ona do strzałów na mniejszą odległość. Analogicznie, na dużych dystansach lepiej spisze się mniejsza. Do pierwszych ćwiczeń przyda się seria strzał o różnej długości. W ten sposób łatwo wybierzesz optymalny model dla Ciebie.

Jakie strzały do łuku bloczkowego?

Ponieważ łuki bloczkowe są narzędziem o sporej sile naciągu, wymagają odporniejszych strzał niż drewniane. Tutaj staną na wysokości zadania modele aluminiowe, z włókna szklanego bądź węglowego.

Satysfakcję z udanego strzału przybliżą również lotki kompozytowe, posiadające rdzeń karbonowy i otoczkę aluminiową. Istotna dla Ciebie będzie także waga strzały, którą należy dobrać do siły naciągu. Stabilny, równy lot uzyska pocisk, który stanowi 1,50 g / 1 kg naciągu, a więc dla przykładu łuk naciągający 15 kg domaga się strzały o wadze 22,5 kg.

Bez względu na rodzaj posiadanego sprzętu, warto wybierać strzały o żywych kolorach, zauważalnych w przestrzeni. Ułatwi to odnalezienie zabłąkanej strzały. Jeśli weźmiesz pod uwagę wymienione tu parametry, skompletujesz sobie sprzęt ujawniający w pełni Twój talent. Poznaj więc strzały do łuków w internetowym sklepie Combat i rozpocznij sezon sukcesów łuczniczych.