Heckler & Koch

Heckler & Koch

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Heckler & Koch, czyli żadnych kompromisów

Firma Heckler & Koch jest rozpoznawana na całym świecie. Dzięki popkulturze o jej istnieniu wiedzą nie tylko miłośnicy broni, ale również ludzie niezainteresowani strzelectwem. Swymi korzeniami sięga burzliwych czasów po II wojnie światowej, kiedy to Niemcy znajdowały się pod okupacją aliancką. Wypracowana przez lata doskonała jakość znalazła odzwierciedlenie w wysokiej liczbie sprzedawanych sztuk broni, a motto firmy "Keine Kompromisse!" (żadnych kompromisów) znajduje potwierdzenie w oferowanych produktach. Jakby tego było mało, Heckler&Koch jest na ekskluzywnej krótkiej liście wyposażenia preferowanego przez siły specjalne na całym świecie. Lepszej rekomendacji chyba nie trzeba!

Jak doszło do powstania firmy Heckler und Koch GmbH

Jak nietrudno się domyślić za całym przedsięwzięciem musieli stać panowie Heckler i Koch. Tak też w istocie było. Firma swymi korzeniami sięga czasów tuż po zakończeniu II wojny światowej. Niemcy były wtedy państwem okupowanym przez wojska alianckie. Tak się złożyło, że miejscowość Oberndorf am Neckar w Badenii-Wirtembergii znalazła się pod zarządem francuskim. Przed wojną i w jej trakcie znajdowały się tam zakłady Waffenfabrik Mauser AG, których nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. Siłą rzeczy rozbrojenie powojenne dotknęło i te przedsiębiorstwo. Już w roku 1948 trzej byli inżynierowie z Mausera, którymi byli Edmund Heckler, Theodor Koch i Alex Seidel, postanowili jednak wziąć sprawy w swoje ręce. Tak powstała firma zajmująca się obróbka metalu i produkcją narzędzi i metalowych elementów precyzyjnych. Założyciele nazwali ją Engineering Office Heckler & Co.

Powstaje Heckler & Koch, czyli ciągnie wilka do lasu i… wciągnęło

W swojej pierwotnej formie firma nie wytrzymała zbyt długo i już 28 grudnia 1949 oficjalnie powstała znana po dziś dzień firma Heckler & Koch GmbH. Jak nietrudno się domyślić, spece od produkcji broni nie mogli za długo produkować elementów maszyn do szycia, rowerów i narzędzi. To są w sumie również ciekawe obszary działalności i swoją drogą bardzo pożyteczne. Nie po to jednak założyciele i pracownicy zdobywali wieloletnie doświadczenie w produkcji rusznikarskiej realizowanej na masową skalę, by w nieskończoność zajmować się tematami pobocznymi. W związku z tym zmiana profilu firmy miała nadejść stosunkowo szybko.

Już w roku 1956 Heckler and Koch odpowiada bowiem na przetarg rządu zachodnioniemieckiego, który poszukiwał nowego karabinu automatycznego. Firma zaproponowała wtedy model G3 bazujący na hiszpańskim CETME i jak wiemy z kart historii, broń ta dla firmy okazała się strzałem w dziesiątkę. Pozostawała w linii w Bundeswerze od roku 1959, aż do roku 1997.

Nowy rozdział w historii firmy Heckler und Koch

Produkcja szła pełną para i firma rozwijała się na tyle prężnie, że w roku 1974 wyodrębniono dwa oddzielne działy, a mianowicie HK Defense and Law Enforcement Technology oraz HK Hunting and Sports Firearms. Mówiąc krótko, poza wojskiem firma postanowiła mocniej wejść w segment służb mundurowych, a poza nimi również w sporą gałąź, jaką jest myślistwo i strzelectwo sportowe.

Oczywiście segment militarny pozostał głównym źródłem dochodu i oczkiem w głowie firmy, gdyż duże kontrakty dla wojska zapewniają stabilny dochód, a dodatkowo napędzają sprzedaż na rynku cywilnym. Tyczy się to zarówno broni dostosowanej dla ogółu społeczeństwa, jak i coraz popularniejszych replik i nie ma się co dziwić. Wydaje się, że działa tutaj prosta zasada, że skoro coś jest dobre dla wojska i służb, to będzie i dobre dla mnie.

Niejako na potwierdzenie swego zaangażowania w segment wojskowy w roku 1997 firma rozpoczęła masowe wprowadzanie do służby w Niemczech nowego karabinka oznaczonego jako Heckler & Koch G36 (Gewehr 36). Ponad 20 lat później, w roku 2022, po wygraniu batalii sądowej firma wygrała kolejny kontrakt na produkcję karabinka dla wojsk niemieckich, który oznaczono jako Heckler & Koch HK416 A8. Można zatem śmiało zakładać, że przez najbliższe dwie dekady nadal pozostanie on głównym uzbrojeniem Bundeswery. Jeśli tak się stanie, to Heckler & Koch będzie uzbrajał niemieckie wojska przez blisko 80 lat. To mówi samo za siebie.

Jakie są najbardziej znane produkty firmy Heckler & Koch?

Poza wymienionymi już w tekście modelami firma Heckler & Koch znana jest również z pistoletów maszynowych MP5 i ich uproszczonych, lżejszych odmian UMP. Oferuje również cięższa broń taka jak na przykład HK417, który wykorzystuje standardowy nabój NATO 7,62 mm. Taką samą amunicją są również zasilane taśmą karabiny maszynowe Heckler & Koch MG5. Z kolei jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku opracowano karabiny HK21, a na drugim biegunie znajdują się leciutkie pistolety maszynowe MP7. Całość uzupełniają pistolety z serii USP, a jako wisienką na torcie wskazać można produkowany od lat 70 doskonały karabin wyborowy PSG1.

Jeśli poszukujecie wiernych replik broni firmy Heckler & Koch, to koniecznie sprawdźcie ofertę sklepu combat.pl.