Ka-bar

Ka-bar

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Ka – bar – sprawdzona marka z długą historią

Amerykańska firma Ka – bar sytuuje się na wysokiej pozycji w światowym rankingu noży. A to za sprawą produkcji różnorodnych modeli, bazujących na doskonałym, wypróbowanym w czasie II wojny światowej pierwowzorze ka- bar USMC Fighting/ Utility Knife. Nie oznacza to jednak, że producent poprzestał na jednym schemacie, bowiem na przestrzeni lat powstało mnóstwo udoskonalonych egzemplarzy o zastosowaniu wojskowym, survivalowym, turystycznym i codziennym.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują noże składane, teraz obecne także w sklepie combat. Przyjdą z pomocą zarówno myśliwym, wędkarzom, jak i zwykłym podróżnikom. Dzięki zwartej i lekkiej konstrukcji będą mile widziane podczas każdej wyprawy, ponieważ niezauważalnie dopasują się do reszty Twojego wyposażenia. Mimo niewielkich gabarytów manewrowanie nimi to sama przyjemność, bo są świetnie wyważone i nie wysuwają się z dłoni za sprawą rękojeści z przeciwślizgowego Zytelu.

Podobną satysfakcję, jak uchwyt, przynosi głownia Drop - point ze stali nierdzewnej. Z ostrzem pokrytym czarną powłoką i równą krawędzią tnącą oprze się korozji i poradzi sobie np. z cięciem linek. Ceniony projektant Bob Dozier, pomysłodawca tego modelu, zadbał również o wygodne oparcie dla kciuka podczas precyzyjnych prac oraz o sprawną blokadę typu back-lock. Noże Ka – bar z tej serii cechują się niebanalnym desingiem podkreślonym stonowaną lub ostrą barwą, więc spodobają się amatorom oryginalnych rozwiązań.

Sprawdź nasz poradnik: Profile głowni w nożach

Marka Ka - bar – skąd ta sława?

Sława zazwyczaj rodzi się z jakości przewyższającej panujące dotychczas standardy. Tak też było i w tym przypadku. Ka – bar istniała w Nowym Yorku już w 1897 roku, lecz wtedy wytwarzała sztućce. Nieco później, po 1902 r. rozszerzono ofertę o noże myśliwskie, które sprzedawano pod szyldem Union. Cutlery Comapny. Wiąże się z nimi legenda o traperze pokonujący niedźwiedzia przy użyciu narzędzia właśnie tej marki. Wtedy po raz pierwszy pojawia się określenie Ka – bar, będące przeinaczeniem angielskiego „kill a bear”.

Od tego czasu produkty Cutlery zaczynają ukazywać się z dodatkowym oznaczeniem Ka- bar. Kiedy Ameryka zaangażowała się w II wojnę światową, zaistniała potrzeba zaprojektowania ekwipunku osobistego, w tym noży, dla Marynarki Wojennej. Był to idealny moment na wypuszczenie przez firmę modelu Ka – bar USMC. Zdobył on pełną aprobatę marynarzy, gdyż sprawdził się posiłkowo w boju i podczas codziennych zajęć. Zasłużył też na uznanie płetwonurków. A termin Ka - bar zaczął się kojarzyć z najlepszym narzędziem.

Dlatego też, bazując na sławie kolejnych zmodyfikowanych odsłon tego wzoru, przedsiębiorcy podjęli w 1952 roku decyzję o przyjęciu nazwy Ka – bar, która funkcjonuje do dzisiaj. Klasyczna linia noża wojskowego przetrwała próbę gustów kolejnych pokoleń i nadal cieszy się popularnością. Na względy użytkowników mogą także liczyć wersje składane i zgrabne egzemplarze EDC. Kreatywność projektantów, współpraca z fachowcami i dążenie do perfekcji zdecydowały o poziomie marki, której nie możesz przeoczyć w sklepie combat.