Celowniki do łuków

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Celowniki do łuków – popraw swój wynik

Łucznictwo – ekscytująca i rozwijająca forma aktywnego wypoczynku

Najpierw właściwa postawa, potem płynny ruch ręką i wypuszczona z dłoni piłeczka sunie w powietrzu, by trafić do obranego obszaru. Kto nie wykonywał takich ćwiczeń i nie cieszył się z osiągnięcia celu? Zabawa często bywa początkiem wielkich pasji. Tak też jest z łucznictwem. Gdy poznasz smak sukcesu i trafisz strzałą w środek tarczy, od razu zapragniesz to powtórzyć. W ten sposób wkraczasz na ścieżkę treningu, owocującą satysfakcją kolejnych zwycięstw. To narodziny ekscytującej i rozwijającej aktywności.

Więcej o łucznictwie dowiesz się z artykułu: Pierwsze kroki w łucznictwie. Wybór łuku sportowego dla początkujących

Czy celowniki do łuków klasycznych mogą okazać się przydatne?

Zazwyczaj pierwszym krokom strzeleckim towarzyszą tradycyjne łuki – o mniejszej sile naciągu i prostsze w obsłudze. Sprawdzają się w rękach wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się strzelać. Stanowią jednak dla nich prawdziwe wyzwanie, bowiem wyznaczenie toru strzały jest w dużej mierze intuicyjne i polega na wykonywaniu licznych, wymagających cierpliwości ćwiczeń. Chyba że łuk zostanie wyposażony w celownik o stabilnej i lekkiej konstrukcji. Wtedy celowanie zyska na precyzji, a strzała nie ominie wyznaczonego punktu.

Jaki celownik do łuku wybrać?

Aby w pełni wykorzystać nabyte umiejętności i możliwości swojego sprzętu łuczniczego, warto zaopatrzyć się w odpowiedni celownik. Wśród akcesoriów łuczniczych spotkasz modele jednopinowe, które możesz modyfikować przed każdym oddaniem strzału oraz wielopinowe – ustawione na różne odległości. Znajdziesz także przyrządy z mikroregulacją i powiększeniem przybliżającym obiekt. Twoją uwagę mogą przyciągnąć też zaawansowane technologicznie egzemplarze, wyposażone w poziomicę, która umożliwi właściwe ich skalibrowanie.

Łuk zwiększy swój potencjał, kiedy zamocujesz na przykład celownik uniwersalny, wyposażony w światłowód, przy pomocy którego zawsze nieomylnie namierzysz wyznaczony punkt. Zróżnicowana oferta umożliwi Ci właściwe dobranie celownika do typu łuku i jego zadań, więc zarówno w zmaganiach sportowych jak i zawodach rekreacyjnych możesz liczyć na satysfakcję.

Celowniki do łuków bloczkowych

Dzięki temu rodzajowi łuku wprawiasz strzałę w błyskawiczny lot, kończący się mocnym uderzeniem. Przedtem jednak musisz przymierzyć się do strzału, by nie chybić, a pomoże Ci w tym celownik. Wielopinowe urządzenie ułatwi celowanie na różne odległości, ponieważ każda „szpilka” przypisana jest na stałe do danego dystansu. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcesz precyzyjnie ominąć przeszkody.

Jeżeli natomiast przeważnie strzelasz do tarczy, to z góry znasz dystans, więc zadowoli Cię model jednopinowy. Chociaż ręczna kalibracja jest dość czasochłonna, to po niej zdecydowanie poprawia się częstotliwość idealnego dosięgania celu. Warto zaznaczyć, że jednopinowe celowniki z lipkiem, zamocowane na długiej szynie posiadają spory zakres regulacji zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Celowniki do łuku sportowego mają zazwyczaj kilka udogodnień. Ważną opcją podczas ustawiania przyrządu jest możliwość zmiany średnicy „oczka” – duża dostarcza więcej światła, mniejsza upraszcza namierzanie. W trudnych warunkach atmosferycznych przydaje się również światłowód zainstalowany na muszce oraz fosforyzujący okrąg na osłonie trzpienia.

Jak ustawić celownik z pinami? Parę wskazówek dla początkujących

Zanim na dobre zaprzyjaźnisz się ze swoim sprzętem, najpierw przygotuj go do celnego wypuszczania strzał. Zacznij od ustawienia pinów. Jak wiadomo, każdej szpilce odpowiada inny odcinek, więc kalibrację możesz rozpocząć od górnej „igiełki”, przyporządkowując jej najkrótszy dystans. Następnie kolejno, idąc w dół, zwiększasz go.

Potem korygujesz celownik za błędem na tarczy. Jeżeli strzała przesunęła się za bardzo w lewo, celownik także ustawiasz w tę stronę, czyli poprawiasz w kierunku pomyłki. W taki sam sposób postępujesz, wprowadzając poprawki góra – dół. Po wykonaniu tych czynności trening stanie się o wiele łatwiejszy. Poznaj zatem celowniki do łuków w sklepie combat i śmiało przystąp do sportowej rywalizacji.


Czytaj nasze poradniki