Ponad 100 strzelców konkurowało w mistrzostwach w Pneumatycznym Strzelectwie Terenowym PolishOpen 2022. Zawodnicy z Polski, Litwy oraz Czech sprawdzało swoją celność podczas jednych z najważniejszych zawodów w tegorocznym sezonie.

1. Fenomen Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego
2. Wysoki poziom PolishOpen 2022
3. Wiatrówki PCP Paganax ">

strzelectwo terenowe

Zorganizowane przez Śląski Klub Strzelecki Hunter Team z Zabrza mistrzostwa zebrały bardzo wiele dobrych opinii w środowisku strzeleckim. Chwalono sprawną organizację oraz niezwykle malownicze położenie torów na których odbywały się rozgrywki. Patronem Strategicznym PolishOpen 2022 był sklep combat.pl, który ufundował jedną z nagród, karabinek Paganax Tormenta, oraz prezentował rodzinę wiatrówek PCP Paganax i celowników optycznych Athlon.

Fenomen Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego

Mistrzostwa w Pneumatycznym Strzelectwie terenowym odbyły się 23-25 września 2022 w Zielonej koło Kalet. W ramach konkurencji Field Target (FT) oraz Hunting Field Target (HFT) zawodnicy ostrzeliwali metalowe figurki-cele rozmieszczone na specjalnie przygotowanych stanowiskach terenowych. W obydwu dyscyplinach strzelcy wykorzystywali karabinki pneumatyczne, o energii wylotowej śrutu nie przekraczającej 16,3J, z posadowionymi celownikami optycznymi (całość skonfigurowana zgodnie z przepisami międzynarodowymi).

Wprawdzie FT i HFT uprawia się w Polsce od ponad dwóch dekad wciąż jeszcze nie jest to powszechnie znana dyscyplina sportu. Od innych dyscyplin strzeleckich wyróżnia się tym, iż wykorzystuje ogólnodostępne karabinki pneumatyczne nie wymagające pozwolenia oraz umożliwia prowadzenie zawodów poza strzelnicami. Oczywiście od organizatorów wymaga się wytyczenia bezpiecznych stref, gdzie nie wtargną osoby postronne.

Samo strzelanie jest niezwykle emocjonujące gdyż stanowi symulację polowania. Strzelając do małych, metalowych figurek, ukrytych pośród drzew i zarośli, trzeba doskonale znać możliwości swojej wiatrówki i celownika. Dodatkowo sprawę utrudnia stroma trajektoria lotu śrutu. W strzelectwie terenowym cele mogą być rozmieszczone na dystansach od 7 do 50 m, a sama figurka dzieli się na dwie strefy: korpus oraz tzw. „kill zone” (KZ). Ta ostatnia to niewielki okręg od 15 do 40 mm, którego trafienie powoduje przewrócenie się celu i przyznanie kompletu punktów. Aby celnie trafić w KZ trzeba precyzyjnie określić odległość od celu z dokładnością do jednego metra. Jako, że regulamin zabrania wspomagania się dalmierzami to właśnie ta umiejętność jest najważniejsza w strzelectwie terenowym.

Wysoki poziom PolishOpen 2022

Polscy strzelcy terenowi wyrobili sobie markę jednych z najlepszych w Europie, konkurując w Niemczech, Anglii, Litwie i Czechach wielokrotnie stawali na podium. Również imprezy organizowane nad Wisłą zawsze cieszyły się bardzo dobrą renomą. Zagraniczni goście chwalili polską gościnność bardzo dobre przygotowanie techniczne torów oraz dużą trudność rozgrywek.

PolishOpen 2022 godnie wpisało się w tradycję. Aby zdobyć komplet punktów (przewrócić wszystkie figurki) trzeba było wykazać się naprawdę wielkim kunsztem i doświadczeniem. W Zielonej na podium stanęli następujący zawodnicy. W klasie HFT1: Karel Ryl (pierwsze miejsce), Dariusz Kida (drugie miejsce), Krzysztof Szałkowski (trzecie miejsce). W klasie HFT2: Tomasz Knysak, Dawid Dyrcz, Sławomir Wałęga W klasie FT: Sergiej Zubenko, Paweł Świtkowski, Janusz Pelucha. W śród Juniorów najlepszy okazał się Michał Mazan, kolejne miejsca zajęli Bartłomiej Knysak i Bartosz Budziński. Ostatnią rozgrywaną konkurencją było nocne HFT, i tutaj kolejno miejsca na podium zajęli: Jan Kobyłecki, Marek Krempczyński i Ryszard Żymła.

stoisko combat

Również combat jako Partner Strategiczny imprezy miał przyjemność ufundować jedną z nagród. Karabinek Paganax Tormenta trafił w ręce świetnego zawodnika i ubiegłorocznego mistrza, Dariusza Kidy, który wprawdzie podczas tych zawodów zajął drugie miejsce na podium jednak miał najwięcej szczęścia w losowaniu zorganizowanym przez combat.

Wiatrówki PCP Paganax

Wiatrówki Paganax to modele zasilane sprężonym powietrzem przetaczanym pod ciśnieniem do specjalnych zasobników. Konstrukcja PCP (pre charged pneumatics) umożliwia uzyskanie bardzo dobrych i powtarzalnych parametrów strzałów. Powtarzalność jest kluczowa aby uzyskiwać dobre wyniki w Pneumatycznym Strzelectwie Terenowym gdyż tylko powtarzalna trajektoria lotu śrutu pozwala na branie skutecznej poprawki i w konsekwencji przewrócenie figurki.

Paganax Tormmenta to karabinek PCP o lufie długości 380 mm z wbudowanymi dwoma kartuszami na sprężone powietrze (250 bar) o łącznej pojemności 380 cm3. Przy zachowaniu ustawowego limitu pozwala to na oddanie dużej ilości stabilnych strzałów. Jest to szczególnie komfortowe podczas zawodów gdy nie trzeba doładowywać powietrza z zewnętrznej butli. Co więcej energię wylotową można łatwo regulować w zakresie od 10 do 17J. Polimerowa osada i dobrej jakości powłoki chroniące elementy metalowe sprawdzą się podczas strzelania terenowego w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki wbudowanej szynie 11/22 mm na karabinku można posadowić dowolny celownik optyczny lub kolimatorowy.

Duży wybór wiatrówek PCP przeznaczonych do pneumatycznego strzelectwa terenowego jest dostępny w sklepie combat.pl


autor jakub link-lenczowski

Jakub Link-Lenczowski

Od dziecka fascynują go technologie wojskowe. Wytrwale śledzi trendy w przemyśle zbrojeniowym. Strzela i czasem nawet trafia. Zwykle w realu, bo to fajniejsze niż FPSy. Czas wolny dzieli pomiędzy dwie największe pasje: czytanie i słuchanie muzyki.


napisz do nas