Choć pierwsze skojarzenia, jakie budzą, niekoniecznie są najlepsze, kominiarki stanowią niezbędny element wyposażenia dla osób wykonujących rozmaite aktywności po tej jasnej stronie. Używają ich gracze ASG, członkowie grup interwencyjnych, motocykliści, miłośnicy sportów zimowych, biegacze, wędrowcy, a także osoby pracujące w trudnych warunkach atmosferycznych. Z tego poradnika dowiesz się, jak wybrać dopasowaną do Twojej aktywności balaclavę.

Hero strzela

Skąd w ogóle wzięła się nazwa „balaclava”?

Po angielsku kominiarka to balaclava. Spokojnie, to nie kącik poligloty. Ciekawe jest bowiem to, że korzenie tej nazwy sięgają pewnego konfliktu zbrojnego. Określenie pochodzi od miejscowości Bałakława (ang. Balaclava), pod którą w czasie trwania wojny krymskiej doszło do starcia armii Imperium Rosyjskiego z wojskami Imperium Osmańskiego, Cesarstwa Francuskiego i Wielkiej Brytanii. To właśnie brytyjscy żołnierze, nieprzyzwyczajeni do chłodu, zakładali na głowy tego typu okrycia, wytworzone samodzielnie na przykład ze skarpet. Liczyło się przecież to, aby można było wygodnie nosić pod hełmem.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Dlaczego warto wyposażyć się w kominiarkę?

Podstawowymi funkcjami, jakie spełniają kominiarki, są utrzymywanie ciepłoty organizmu i ochrona skóry przed nieprzyjaznymi czynnikami atmosferycznymi (np. chłód, opady) oraz zanieczyszczeniami (np. pył). I od razu zaznaczmy, że ich skuteczność w tej roli jest bardzo wysoka, ponieważ zakrywają w zasadzie całą głowę i szyję oraz ściśle przylegają do ciała. Cechują się również elastycznością, więc podczas wykonywania ruchów nie zsuwają się i nie odsłaniają skóry. A w dodatku łatwo dopasować je do innych elementów stroju, jak na przykład czapka czy kurtka.

Kominiarki poprawiają również wygodę noszenia kasków czy gogli, gdyż dzięki nim nie zakłada się tych nakryć ochronnych bezpośrednio na skórę. Zapobiegają więc także nieprzyjemnym podrażnieniom i otarciom, do których mogłoby dojść na przykład wskutek upadku.

Stosowanym w rozgrywkach ASG balaclavom można przypisać jeszcze dwie dodatkowe funkcje. Po pierwsze, stanowią one podstawową ochronę twarzy przed pociskami (a pod nimi można umieścić zewnętrzny ochraniacz na usta i zęby. Po drugie, są wizerunkowym elementem wyposażenia, który pozwala podkreślać profesjonalizm i wyróżnić się spośród innych uczestników zawodów.

Najważniejsze cechy dobrej kominiarki

Chociaż największe znaczenie podczas wyboru kominiarki mają jej zastosowania, bo to do nich należy przecież dopasować ten element wyposażenia, to warto jednak nieco dokładniej zapoznać się z najważniejszymi cechami balaclav.

Materiał – liczy się komfort, ale nie tylko

Materiał, z którego wykonano balaclavę, przede wszystkim nie powinien wywoływać reakcji alergicznej. Trudno bowiem wyobrazić sobie wielogodzinną wędrówkę lub pełną koncentrację na wykonywanych manewrach, gdy skóra piecze lub swędzi. Dlatego przed wyborem warto zwrócić na to uwagę.

Włókna mają również wpływ na podstawowe właściwości kominiarki. I tak: bawełna jest lekka, całkiem nieźle przewiewna i miła w dotyku; polar zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, lecz nie jest szczególnie skuteczny w odprowadzaniu ciepła od ciała; lycra, elastan i poliester poprawiają z kolei trwałość i elastyczność.

Kominiarka termoaktywna, czyli jaka?

W balaclavach stosuje się też różne typy splotów włókien oraz układu warstw materiału (także dodatkowe powłoki), dzięki czemu te nakrycia głowy zyskują dodatkowe, cenione przez miłośników aktywności na świeżym powietrzu funkcje. Są to na przykład:

  • Izolacja termiczna (kominiarki termiczne) – zapewnia bardzo dobrą ochronę przed chłodem, jednak kosztem gorszego odprowadzania ciepła od organizmu. Typowe materiały: bawełna z polarem, polar.
  • Termoaktywność (kominiarki termoaktywne) – zapewnia dobrą ochronę przed zimnem, a przy tym skutecznie odprowadza ciepło od organizmu, zapobiegając jego przegrzewaniu się. To zasługa odpowiednio dobranych splotów włókien, które bardzo wolno wchłaniają wilgoć z zewnątrz. Typowe materiały: bawełna z domieszką lycry, elastanu lub poliestru.
  • Ochrona przed wilgocią – możliwa dzięki zastosowaniu membran. Dodatkowa warstwa materiału nie przepuszcza wilgoci, co zapewnia skuteczną ochronę przed mało intensywnymi opadami. Warto zaznaczyć, że istnieją różne typy membran – także chroniące przed podmuchami wiatru.
  • Ochrona przed bakteriami – osiągana na przykład dzięki zastosowaniu jonów srebra skutecznie eliminujących bakterie, których namnażanie się mogłoby prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Wyposażone w nią kominiarki szczególnie dobrze sprawdzają się podczas długich, trwających kilka dni wypadów, kiedy niekoniecznie jest czas na to, aby zdezynfekować nakrycie głowy.

Przeczytaj również nasz poradnik: Jaki prezent wybrać dla mężczyzny?

Jaki prezent dla mężczyzny?

Krój kominiarki – optymalny poziom ochrony, szerokie pole widzenia

Standardowa balaclava osłania głowę i szyję (lub przynajmniej jej część). Istnieją jednak także kominiarki z kołnierzem, który opada na klatkę piersiową. Takie modele są idealnym rozwiązaniem na zimowe warunki, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera i wieje lodowaty wiatr. Zapewniający dodatkową ochronę kołnierz można łatwo schować pod kurtkę, aby wzmocnić izolację termiczną i skutecznie zapobiegać wychłodzeniu organizmu.

Ważną kwestią są również wydzielone w kominiarce otwory. Może być jeden – odsłaniający niemal całą twarz albo tylko oczy – może ich też być kilka (na przykład na usta i na oczy). Wpływają one nie tylko na wygodę użytkowania kominiarki i na zapewnianą przez nią ochronę, ale też na pole widzenia.

Kominiarki zakrywające usta i nos polecane są przede wszystkim osobom pracującym w trudnych warunkach (zapylenie, przejmujący chłód), członkom grup specjalnych, a także graczom ASG, gdy rozgrywka toczy się w niesprzyjających warunkach (choć dla lepszej komunikacji dobrym rozwiązaniem może być mały otwór na usta). Natomiast balaclavy odkrywające znaczną część twarzy będą dobrym wyborem dla motocyklistów – jako uzupełnienie kasku.

Ważne jest również pole widzenia, jakie pozwala zachować kominiarka. Aby mieć pewność, że będzie ono optymalnie dopasowane do konkretnej formy aktywności, dobrze sprawdzić, czy obszycia otworów wizyjnych są starannie wykonane i zachowują sprężystość.

Rozmiar kominiarki

Standardowe kominiarki są dostępne w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Ich rozciągliwość sprawia bowiem, że łatwo dopasowują się do kształtu głowy. Jednak niektóre modele – na przykład balaclavy z kołnierzem – występują w rozmiarach od S do XXL. Podczas ich wyboru warto dokładnie zapoznać się z konkretnymi informacjami na temat wymiarów ciała, aby kominiarka jak najlepiej do niego przylegała.

Jak dobrać kominiarkę do określonej formy aktywności?

Każda forma aktywności stawia przed kominiarką określone wymagania. Sprawdźmy więc, jak odpowiednio dobrać do nich balaclavę.

Jaka kominiarka do ASG?

Wymagania: wygoda i ochrona przed urazami mechanicznymi (otarcia powodowane przez hełm i gogle, uderzenia pocisków), dobra ochrona przed warunkami atmosferycznymi i jak najlepsza wentylacja, zachowanie dobrego pola widzenia.

Hero strzela

Dobra kominiarka taktyczna powinna cechować się lekkością i przewiewnością. Dlatego dobrze sprawdzą się tu standardowe modele (bez kołnierza), wykonane z materiałów o właściwościach termoaktywnych. Ważne jest również odpowiednie obszycie otworów wizyjnych, aby w krytycznym momencie materiał nie zasłonił celu.

Jaka kominiarka na motor?

Wymagania: wygoda, dobra ochrona przed silnymi podmuchami powietrza, szerokie pole widzenia.

Kominiarkę motocyklową zakłada się pod kask. Dlatego szczególnie ważne jest, aby idealnie przylegała do głowy, a także aby nie tworzyły się na niej mogące powodować dyskomfort fałdy materiału. Znaczenie ma również dobra przewiewność, więc warto sięgnąć po kominiarkę termoaktywną. W chłodniejsze dni świetnym wyborem będzie natomiast balaclava z kołnierzem membranowym.

Hero na motorze

Jaka kominiarka na rower?

Wymagana: wygoda, dobra ochrona przed podmuchami powietrza, ochrona przed deszczem, szerokie pole widzenia.

Podczas wyboru kominiarki dla rowerzysty można w zasadzie kierować się tymi samymi wytycznymi, co w przypadku motocyklistów. Dobrym pomysłem będzie jednak uwzględnienie modeli z membranami, które chronią przed deszczem. W końcu pogoda czasem się zmienia, a w czasie rowerowego wypadu ucieczka przed ulewą wcale nie musi być najłatwiejsza.

Jaka kominiarka na wędrówki?

Wymagania: wygoda, przewiewność i izolacja od niskich temperatur, właściwości antybakteryjne.

Kominiarka turystyczna, jeśli można użyć tego sformułowania, powinna stanowić jak najmniejsze obciążenie, a przy tym łączyć dobrą ochronę przed chłodem ze sprawnym odprowadzaniem ciepła od organizmu. Może to być więc na przykład kominiarka bawełniana lub bawełniana z dodatkiem innego lycry. Mile widziana jest również powłoka antybakteryjna, która eliminuje potencjalnie szkodliwe mikroorganizmy.

Jaka kominiarka na narty i na snowboard?

Wymagania: wygoda, bardzo dobra izolacja termiczna, zachowanie szerokiego pola widzenia, ochrona przed urazami mechanicznymi.

Kominiarka narciarska powinna zapewniać jak najlepszą izolację termiczną, a jednocześnie zachowywać niezłą przewiewność. Dobrze też, aby była gotowa na trudne warunki atmosferyczne, jak na przykład gwałtowny opad śniegu. Dobrym wyborem okazuje się więc kominiarka z membraną i kołnierzem, który można ukryć pod kurtką.

Jaka kominiarka do biegania?

Wymagania: wygoda, odprowadzanie ciepła, niezła izolacja termiczna.

Podczas zimowych biegów kominiarka doskonale sprawdza się jako utrzymujące ciepło nakrycie głowy. Ważne, aby była wygodna i dobrze przylegała do głowy. Najlepszym tworzywem są materiały o właściwościach termoizolacyjnych (na bardzo zimne dni) oraz termoaktywnych.

Warto przeczytać: Jaki prezent wybrać dla survivalowca?.

Prezent dla survivalowca

Jaka kominiarka do pracy w trudnych warunkach?

Wymagania: jak najlepsza ochrona przed czynnikami atmosferycznymi i szkodliwymi (pył), solidność, wygoda.

Kominiarka robocza musi sprostać nawet najtrudniejszym warunkom. Powinna być więc wykonana z wytrzymałego materiału. Dobrze też jeśli posiada kołnierz, co szczególnie liczy się podczas pracy na mrozie. W sytuacji gdy obowiązki wykonywane są w niesprzyjających warunkach (zapylona przestrzeń), duże znaczenie ma również jak najszczelniejsze zakrycie twarzy i nosa.

Podsumowując: kominiarki zdecydowanie się od siebie różnią i nie wszystkie sprawdzą się w każdych zastosowaniach. Rozbudowany model o właściwościach termoizolacyjnych niekoniecznie będzie dobrym wyborem na wczesnowiosenny wypad w góry. Z kolei skrzętnie zakrywająca twarz balaclava w stylu brygad antyterrorystycznych może nie być najlepszym nakryciem głowy na wieczorną, zimową przebieżkę.

Sprawdź kominiarki w sklepie combat