W poradniku przyjrzymy się naszym pięknym Tatrom. Tylko nie tym Wysokim, z Morskim Okiem i Doliną Gąsienicową, ale Tatrom Zachodnim, mniej uczęszczanym, lecz niezwykle urodziwym. Oto pięć szlaków biegnących przez serce polskich gór.

góry

Spis treści:
1. Tatry Zachodnie – piesze szlaki w najwyższych polskich górach
2. Piesze szlaki w Tatrach Zachodnich

Tatry Zachodnie – piesze szlaki w najwyższych polskich górach

Jeśli spojrzelibyśmy na Tatry z lotu ptaka, bez większych problemów odgadlibyśmy, gdzie leżą Tatry Zachodnie, a gdzie Tatry Wysokie. Te ostatnie pełne są strzelistych turni, skalnych ścian i poszarpanych grani. Tatry Zachodnie są znacznie łagodniejsze i przez to mniej wymagające. W konsekwencji na biegnących tu szlakach zazwyczaj nie znajdziemy łańcuchów i klamer.

Pamiętajmy jednak, że tatrzańskie trasy szczytowe są długie, wymagają więc kondycyjnego przygotowania. Również brawura nie jest wskazana – wiele tutejszych zboczy kończy się kilkusetmetrową przepaścią.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Mając to na uwadze, nigdy nie przeceniajmy własnych możliwości i sił, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z górskimi wędrówkami. Każdy początkujący powinien zacząć od oszacowania własnych możliwości. Możemy to zrobić, pokonując jakąś stosunkowo prostą trasę. Wraz ze wzrostem kompetencji i formy będziemy zaś wybierać szlaki bardziej wymagające, przeznaczone dla średnio-zaawansowanych, a następnie doświadczonych miłośników gór. Pamiętajmy również, by nie zbaczać z wytyczonych szlaków.

Jadąc w Tatry zabierzmy wygodne obuwie i pasujące do pory roku ubranie. Do plecaka wrzućmy też apteczkę, zapas jedzenia i wodę. Przed wyruszeniem w drogę warto również sprawdzić prognozy pogody. I zebrać drużynę.

Więcej informacji o górach i wspinaczce znajdziecie tutaj:

Chodzenie po górach – jak zacząć, dlaczego warto i na co uważać?

Jak zacząć się wspinać – kilka uwag dla początkujących

Piesze szlaki w Tatrach Zachodnich

zamglony szczyt

Rzućmy teraz okiem na pięć pieszych szlaków, które warto pokonać, jeśli wybieramy się w Tatry Zachodnie (trasy znalazłem na stronie mywildside.pl). Oto i one:

To by było na tyle. Do zobaczenia gdzieś na szlaku!

Przeczytaj również:

Szlaki górskie, turystyczne i ich kolory. Wszystko, co musisz wiedzieć o szlakach