W poradniku przyjrzymy się naszym pięknym Tatrom. Tylko nie tym Wysokim, z Morskim Okiem i Doliną Gąsienicową, ale Tatrom Zachodnim, mniej uczęszczanym, lecz niezwykle urodziwym. Oto pięć szlaków biegnących przez serce polskich gór.

góry

Spis treści:
1. Tatry Zachodnie – piesze szlaki w najwyższych polskich górach
2. Piesze szlaki w Tatrach Zachodnich

Tatry Zachodnie – piesze szlaki w najwyższych polskich górach

Jeśli spojrzelibyśmy na Tatry z lotu ptaka, bez większych problemów odgadlibyśmy, gdzie leżą Tatry Zachodnie, a gdzie Tatry Wysokie. Te ostatnie pełne są strzelistych turni, skalnych ścian i poszarpanych grani. Tatry Zachodnie są znacznie łagodniejsze i przez to mniej wymagające. W konsekwencji na biegnących tu szlakach zazwyczaj nie znajdziemy łańcuchów i klamer.

Pamiętajmy jednak, że tatrzańskie trasy szczytowe są długie, wymagają więc kondycyjnego przygotowania. Również brawura nie jest wskazana – wiele tutejszych zboczy kończy się kilkusetmetrową przepaścią.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Mając to na uwadze, nigdy nie przeceniajmy własnych możliwości i sił, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z górskimi wędrówkami. Każdy początkujący powinien zacząć od oszacowania własnych możliwości. Możemy to zrobić, pokonując jakąś stosunkowo prostą trasę. Wraz ze wzrostem kompetencji i formy będziemy zaś wybierać szlaki bardziej wymagające, przeznaczone dla średnio-zaawansowanych, a następnie doświadczonych miłośników gór. Pamiętajmy również, by nie zbaczać z wytyczonych szlaków.

Jadąc w Tatry zabierzmy wygodne obuwie i pasujące do pory roku ubranie. Do plecaka wrzućmy też apteczkę, zapas jedzenia i wodę. Przed wyruszeniem w drogę warto również sprawdzić prognozy pogody. I zebrać drużynę.

Więcej informacji o górach i wspinaczce znajdziecie tutaj:

Chodzenie po górach – jak zacząć, dlaczego warto i na co uważać?

Jak zacząć się wspinać – kilka uwag dla początkujących

Piesze szlaki w Tatrach Zachodnich

zamglony szczyt

Rzućmy teraz okiem na pięć pieszych szlaków, które warto pokonać, jeśli wybieramy się w Tatry Zachodnie (trasy znalazłem na stronie mywildside.pl). Oto i one:

  • Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec – Siwa Polana. Zacznijmy od czegoś prostego i mało uczęszczanego. Trasa jest bardzo urokliwa, pokonanie jej zajmie nam około 9 godzin niespiesznym, spacerowym tempem.
  • Kuźnice – Nosal – Jaszczurówka. Tym razem trasa krótka, ale bardzo malownicza, z widokiem na Tatry Wysokie. Tylko uwaga, podejście na Nosal jest bardziej wymagające, niż na inne szczyty Tatr Zachodnich. Jest tu parę skał, jest ekspozycja (spacer nad granią), są łańcuchy. Szczególną ostrożność zachowajmy w deszczową pogodę, gdy szlak będzie śliski. Nie zmienia to faktu, że trasa jest możliwa do pokonania nawet przez dzieci.
  • Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
  • Kiry – Czerwone Wierchy – Hala Kondratowa. Oto najpopularniejszy szlak w Tatrach Zachodnich. Na Czerwone Wierchy składają się następujące szczyty: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kondracka Kopa. Najlepiej pokonywać je w tej właśnie kolejności, zaczynając z Doliny Kościeliskiej (Kiry). Z Kopy Kondrackiej możemy iść dalej, aż do Kasprowego Wierchu lub skończyć marsz w schronisku w Hali Kondratowej.
  • Kuźnice – Hala Kondratowa – Giewont – Dolina Strążyska. Tym razem mamy szlak wiodący na Giewont. Jeśli się zdecydujecie, wycieczka będzie krótka i raczej przyjemna. Gdy zdobędziemy szczyt, wróćmy czerwonym szlakiem wprost do Doliny Strążyskiej. Miejsce jest niezbyt popularne, ale bardzo urokliwe.
  • Kiry – Hala Ornak – Starorobociański Wierch – Trzydniowiański Wierch – Siwa Polana. Piąty szlak jest długi i wymaga niezgorszej kondycji. Zaczynamy w Dolinie Kościeliskiej, skąd kierujemy się do schroniska na Hali Ornak. Potem czeka nas Przełęcz Iwaniacka, Ornak, Siwa Przełęcz, Siwy Zwornik i w końcu Starorobociański Wierch. Teraz maszerujemy graniami, zdobywając kolejne szczyty: najpierw Kończysty Wierch, następnie Trzydniowiański Wierch. Trasę kończymy schodząc do Polany Trzydniówki.

To by było na tyle. Do zobaczenia gdzieś na szlaku!

Przeczytaj również:

Szlaki górskie, turystyczne i ich kolory. Wszystko, co musisz wiedzieć o szlakach