Sporty strzeleckie niezmiennie gromadzą rzesze wielbicieli. Z powodu ograniczonego dostępu oraz wysokich cen broni palnej, sporą popularnością cieszą się wiatrówki. Stosunkowo niedrogie, nie wymagające zezwolenia, łatwo dostępne, a przy tym skutecznie dziurawiące puszki i tarcze. Jednak ze względu na bardzo szeroką ofertę, wybór pierwszego egzemplarza może początkującego nabywcę jeśli nie zniechęcić, to przynajmniej skołować. Podpowiadamy, na jakie cechy wiatrówek warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

Spis treści:
1. Wiatrówka karabinek czy pistolet – określ swoje oczekiwania
 a. Wiatrówka krótka, czyli podręczny miotacz śrutu
 b. Wiatrówka karabinek — dla snajperów
2. Sprężyna, CO2 czy powietrze? Co ją napędza?
 a. Wiatrówki sprężynowe — dźwignia w służbie strzelca
 b. Wiatrówki CO2, czyli dynamiczne podejście do tematu
 c. Wiatrówki PCA, PCP — potęga sprężonego powietrza
3. Drobiazgi i szczegóły
 a. Jaki kaliber?
 b. Jaki śrut?
 c. Drewno czy polimer?
 d. Z gwintem czy bez?
 e. Przyrządy celownicze

Wiatrówka karabinek czy pistolet – określ swoje oczekiwania

Elementów składających się na dokonanie wyboru odpowiedniej wiatrówki jest na pierwszy rzut oka dość sporo. Ale rozbijając cały proces na proste kroki oparte na konkretnych pytaniach, szybko i sprawnie wskażesz sobie kierunek dalszego działania. Pierwsze rozdroże to wybór między długim karabinkiem a krótkim rewolwerem lub pistoletem.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Wiatrówka krótka, czyli podręczny miotacz śrutu

Dla tych, którzy od czasu do czasu chcą strącić ze stolika kilka puszek z dystansu około 15 metrów, pistolety lub rewolwery będą doskonałym wyborem. Ponieważ często są wiernymi replikami istniejących modeli na ostrą amunicję, mogą zastanowić się nad nimi pasjonaci broni palnej chcący uskuteczniać treningi na sucho w domowym zaciszu. Lekkie, poręczne, rekreacyjne.

Jeśli takowej instytucji nie ma, poszukaj odpowiedniej polany, gdzie niczego ani nikogo zanadto nie uszkodzisz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z przydomowego ogrodu lub działki rekreacyjnej - pod warunkiem, że odpowiednio je dostosujesz do swoich celów. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem strzelania zawsze sprawdzić okolicę pod kątem postronnych osób. Przebity plecak przypadkowego przechodnia może być źródłem nieprzyjemności.

Wiatrówki krótkie w sklepie combat

Wiatrówka karabinek — dla snajperów

Poszukiwacze „dyszek” na tarczy powinni skłonić się w stronę długich wiatrówek typu karabinek. Jeśli dystans ma wynosić ponad 20 metrów, to są one najlepszym wyborem. Łamane, na CO2 lub sprężone powietrze, z lunetą lub bez — wybór jest szeroki, jednak z racji gabarytów mają jeden wspólny mianownik: strzelanie z nich najczęściej jest zaplanowane. Raczej trudno o sytuację, w której przypadkiem znajdujemy w plecaku długą wiatrówkę i spontanicznie rozpoczynamy ze znajomymi zawody strzeleckie.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Wiatrówki długie w sklepie combat

Sprężyna, CO2 czy powietrze? Co ją napędza?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiatrówki kojarzono przede wszystkim z oprawionymi w drewno modelami sprężynowymi. Ewolucja zrobiła swoje i z czasem pojawiły się na rynku nowe rozwiązania służące do miotania śrutu. Rodzaj „napędu” wiatrówki przede wszystkim określa koszty jej eksploatacji (oraz zakupu ma się rozumieć).

Wiatrówki sprężynowe — dźwignia w służbie strzelca

Najbardziej klasyczne wiatrówki sprężynowe do strzelania wymagają jedynie amunicji, czyli śrutu. Niezależnie, czy mają łamaną lufę, czy też dolny/boczny naciąg — za wystrzał odpowiedzialny jest naciągnięty siłą mięśni użytkownika tłok na sprężynie. Wiatrówki tego typu wymagają przeładowania po każdym strzale, mają odrzut, ale są przy tym mało zawodne i niedrogie. Dobrze nadają się do nauki. Najbardziej intuicyjne są modele z łamaną lufą. Dolny i boczny naciąg zwiększa trwałość całej konstrukcji, jednak wymaga nieco więcej zaangażowania w obsługę.

Wiatrówki sprężynowe w combat:

Wiatrówki CO2, czyli dynamiczne podejście do tematu

Jeśli ogień pojedynczy jest nie do przyjęcia, należy sięgnąć po wiatrówki napędzane sprężonym dwutlenkiem węgla. Pojemniki z tymże dostępne są w dwóch standardowych rozmiarach: 12 oraz 88 gramów. Pozwalają na oddanie od kilkunastu do kilkudziesięciu strzałów bez konieczności każdorazowego ładowania śrutu do lufy. Są najczęściej nieco słabsze niż modele sprężynowe, ponadto oprócz śrutu wymagają zakupu zbiorników CO2, co podnosi koszt eksploatacji.

Sprawdź wiatrówki CO2:

Wiatrówki PCA, PCP — potęga sprężonego powietrza

Ostatnia kategoria to wiatrówki napędzane sprężonym w zbiorniku powietrzem. W przypadku modeli PCA każdy strzał wymaga ponownego „napompowania” ciśnienia. Łączą w sobie zalety wiatrówek na CO2 (brak odrzutu) oraz sprężynowych (tańsza eksploatacja). Strzelanie jednak bywa męczące na dłuższą metę. Jeśli cena nie gra roli — śmiało można inwestować w modele PCP, gdzie ciśnienie rzędu setek barów wtłaczane jest do kartusza przed strzelaniem. Oprócz samej wiatrówki wymagane jest w tym przypadku dokupienie specjalnej pompki lub butli nurkowej, aby napełniać zbiornik ciśnieniowy.

Wiatrówki PCA i PCP w combat:

Drobiazgi i szczegóły

Najważniejsze różnice zostały zaprezentowane. Pozostały drobiazgi, które mogą (ale nie muszą) mieć solidny wpływ na komfort i celność. Często są to jednak elementy, które dobieramy bardziej wedle gustu, niż technikaliów. Ten rozdział dotyczy głównie karabinków z racji bogatszej oferty akcesoriów i wzorów.

Jaki kaliber?

Najczęściej można spotkać się z dwoma kalibrami wiatrówek: 4,5 mm oraz 5,5 mm. Oba mają swoje zalety i wady. Mniejszy kaliber to wyższe prędkości i lepsza celność, natomiast 5,5 mm ma większą moc obalającą i mniej poddaje się podmuchom wiatru. Na początek polecany jest najpopularniejszy format 4,5 mm — tańszy, łatwiej dostępny, prostszy w opanowaniu.

Wiatrówka pistolet dla początkujących

Wiatrówka karabinek dla początkujących

Jaki śrut?

W kwestii śrutu dostępny jest spory przekrój kształtów i ciężkości. Ciężko o złoty środek, szczególnie, że ten sam śrut na różnych wiatrówkach może sprawować się odmiennie. Generalnie do strzelania precyzyjnego najlepiej stosować śrut typu diabolo półokrągły. Do pistoletów często stosowany jest śrut okrągły. Im bardziej zależy nam na precyzji, tym lepszej jakości śrut powinniśmy dobrać.

Śruty do wiatrówek w sklepie combat

Drewno czy polimer?

Materiał wykonania łoża i kolby karabinka zależny jest bardziej od gustu, choć może mieć wpływ na wyważenie wiatrówki. Drewno to klasyka, ale trwałe są tylko niektóre gatunki. Najlepiej, aby był to buk, orzech lub dąb. Cięższa konstrukcja nadaje charakteru, jednak może szybciej zmęczyć ręce. Polimer zaś bywa aż nazbyt lekki, ponadto może hałaśliwie rezonować przy wystrzale. Istnieją niedrogie chałupnicze metody „tuningu” takich mankamentów, ale nie każdy lubi ingerować w zakupiony sprzęt na takiej zasadzie.

Z gwintem czy bez?

Lufy wiatrówki można z grubsza podzielić na dwie kategorie: gwintowane i gładkie. Teoretycznie gwintowana lufa to lepsza celność, jednak przy zbyt niskiej prędkości początkowej śrutu wpływ tego rozwiązania jest znikomy. Pistolety na CO2 strzelające śrutem stalowym najczęściej oferowane są z gładką lufą, a ich celność nie stanowi problemu. Graniczna wartość, gdzie gwint zaczyna mieć znaczenie, to około 250 m/s.

Przyrządy celownicze

Przy dłuższym dystansie strzelania, np. powyżej 30 metrów, dobrym pomysłem może okazać się zakup dodatkowych przyrządów celowniczych. Standardem są przyrządy otwarte, czyli muszka i szczerbinka, które sprawdzą się na dystansie do 30 metrów. Powyżej tej odległości warto pomyśleć nad celownikiem optycznym, tzw. lunetą. Warto przemyśleć ten zakup, szczególnie w przypadku wiatrówek sprężynowych, gdzie wibracje mogą wpływać na optykę celownika. Dobra luneta lepiej zniesie te drgania, a nawet skompensuje ich wpływ na strzał. Jednak dobrej klasy celownik optyczny to niejednokrotnie koszt przekraczający cenę samej wiatrówki. Ale przecież nie jest montowana na stałe i można ją przemontować do nowego karabinka.

Przyrządy celownicze do wiatrówek


Reasumując – początkującemu amatorowi strzelania proponowana jest wiatrówka z łamaną lufą kalibru 4,5 mm, wykończona drewnem, z półokrągłym śrutem i otwartymi przyrządami celowniczymi. Z czasem zestaw można rozbudować o celownik optyczny. Po wdrożeniu się w nowe hobby przyjdzie czas na droższe, celniejsze i mocniejsze modele. Należy pamiętać, że z zezwolenia zwolnione są wyłącznie wiatrówki o mocy poniżej 17 J (dżuli). Na szczęście producenci podają tę informację.


Zgarnij 10% rabatu przy zakupie wiatrówki

Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:


autor tadeusz jakliński

Tadeusz Jakliński

Niestrudzony poszukiwacz przedstawicieli gatunku "Dobre i tanie". Entuzjasta praktycznych gadżetów, knifemakingu, turystyki samochodowej, rockowego darcia paszczy i poznawania interesujących ludzi. Bezczelny, bezkompromisowy, bezpardonowy, bez względu na okoliczności. Ot, Tadzio.