Latarki podręczne (EDC)

Latarki podręczne (EDC)

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Latarki podręczne – w zasięgu dłoni, gdy zapada mrok

Co to znaczy latarka EDC?

EDC, czyli Every Day Carry to zwrot pochodzący z języka angielskiego, stosowany do nazywania sprzętu codziennego użytku, który okazuje się przydatny w wielu sytuacjach. To może być smartfon, wielofunkcyjny nóż, miniapteczka czy podręczna latarka. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i miejsc, w których przebywasz. Dalekie wyprawy survivalowe będą stawiały inne wymagania niż krótkie wypady za miasto czy powszednie zajęcia.

Po co latarki EDC?

Kiedy słyszysz słowo latarka, myślisz o rozjaśnieniu mroku. I słusznie, bo taka jest jej funkcja. Dobra latarka EDC pomoże Ci rozświetlić ścieżkę albo dokładnie przyjrzeć się jakiejś zaciemnionej przestrzeni, na przykład przed rozbiciem obozu. Ale strumień światła przydaje się również w wielu prozaicznych sytuacjach domowych. Od czasu do czasu w mało widoczne miejsce potoczy się bowiem śrubka albo inny niezbędny drobiazg, a sufitowa lampka czy karnisz nie obejmie swą strugą kącika szafki. Wtedy wystarczy chwila i zguba znaleziona.

Duże i mocne latarki świetnie się spisują, gdy trzeba sięgnąć światłem w sporo oddaloną przestrzeń. Tak zwane „szperacze” cieszą się uznaniem służb mundurowych, leśników i poszukiwaczy przygód, gdyż dają skoncentrowane, punktowe światło, pozwalające dokładnie przeszukać wyznaczony obszar. Podobnie jak nieco mniejsze i lżejsze latarki survivalowe, często cechuje je także odporność na uszkodzenia i zachlapanie wodą.

Jakie zalety mają małe, a jakie – duże latarki?

Okazuje się, że latarki do użytku codziennego wcale nie muszą być niepozornych rozmiarów. Jeśli odpowiada Ci noszenie sprzętu w pokrowcu, to przypinasz go za pomocą klipsa do kieszeni lub paska plecaka i porządne źródło światła masz zawsze przy sobie. A nie ulega wątpliwości, że większe gabaryty wiążą się z mocniejszym zasilaniem, co przekłada się na dłuższy czas pracy. Jednak w przypadku, gdy nie potrzebujesz wygenerowania silnego promienia i najważniejsza jest dla Ciebie poręczność urządzenia, sięgnij po niewielki model.

Jakie latarki do użytku codziennego w plenerze?

Gdy Twoja trasa wędrówki wymaga doświetlenia, z pomocą przychodzi latarka EDC. Tylko jaką wybrać? Model na otwarte przestrzenie powinien posiadać różne tryby świecenia. Do czego potrzebne? Na mrocznej ścieżce lub osłoniętym drzewami obozowisku potrzebujesz 100% mocy sprzętu, ale w namiocie wystarczy Ci już 40% albo nawet 10%. Mając możliwość takiej regulacji, przedłużysz żywotność baterii. Ponieważ w naturalnym środowisku często jesteś w ruchu, a nie zawsze sprzyja Ci aura, Twoja latarka powinna być wytrzymała (najlepiej z aluminium) i wodoodporna.

Jeśli chodzi o zasilanie, w plenerze wskazane są zapewniające długą żywotność akumulatory, a jeszcze lepiej ogniwa wymienne.

Jaką latarkę wybrać do domu?

Najlepsza latarka do domu to model, który zastąpi żarówki w czasie awarii prądu, a także pomoże Ci, kiedy trzeba gdzieś zajrzeć. Tutaj mniej istotne mogą być gabaryty, bo nie pokonujesz z nią kilometrów. Natomiast ważna okaże się siła światła oraz jego koncentracja. Snop rozproszony rozświetli szerszą przestrzeń wokół Ciebie, a zwarty – dotrze dalej.

Oparta na technologii LED latarka, nawet wtedy, gdy posiada jedną diodę, spisuje się na medal, gdyż pobiera mało energii i momentalnie osiąga pożądaną jasność. Jeśli do tego ma ergonomiczny kształt i obudowę przyjemnie przylegającą do dłoni, korzystanie z niej jest superwygodne. Sprawdź latarki podręczne w sklepie internetowym combat.


Czytaj nasze poradniki