Samoobrona to temat popularny od wieków- w końcu nie od dziś osoby słabsze chcą mieć możliwość obrony przed napastnikiem. Niestety, nie każdy ma predyspozycje, odwagę czy choćby czas na poznanie zaawansowanych technik eliminowania bezpośredniego zagrożenia. Z pomocą przychodzą różne narzędzia mające ofiarę wspomóc. Jednym z nich jest kubotan.

Co to jest kubotan – krótka charakterystyka

Pochodzenie kubotanu jest dość świeże, powstał w XX wieku z pomysłu mistrza sztuk walki Sōke Takayuki Kubota. Opatentowany przez niego przyrząd to sztywny pręt z metalu, drewna lub tworzywa o długości 14 cm i średnicy około 1 cm. Końce są tępe, zaokrąglone, na jednym z nich znajduje się kółko pozwalające przypiąć kubotan jako brelok do kluczy. Jest mały, poręczny, mieści się w torebce lub kieszeni. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów o tym samym przeznaczeniu, jednak odmiennym kształcie, np. długopisy taktyczne.

Twórca kubotanu - Sōke Takayuki Kubota

Czy kubotan jest legalny?

W świetle polskiego prawa kubotanu można używać legalnie i bez zezwoleń. Jednak można z niego korzystać tylko w ramach obrony koniecznej. Ponieważ nie posiada ostrych punktów, obrażenia nim zadawane są tymczasowe i nie zagrażają zdrowiu napastnika. Odczuje on natomiast ostry, krótkotrwały ból, który powinien dać Ci wystarczającą ilość czasu na ucieczkę.

Jak korzystać z kubotanu?

Najlepsze narzędzie do samoobrony to takie, którym potrafimy się sprawnie posługiwać. Kubotan jest niepozorny i często można dzięki temu zaskoczyć napastnika, jednak służy do walki w zwarciu, a z tym nie każdy sobie poradzi bez treningu. Można znaleźć sporo jednodniowych szkoleń z obsługi kubotanu (np. w Polskiej Akademii Kubotanu), jednak nie każdy ma sposobność z takowych skorzystać. Dlatego pokrótce przedstawiamy kilka porad dotyczących walki tym narzędziem.

Trzymaj go pod ręką

Jeśli podręczna broń wymaga rozpakowania całej torebki, żeby się do niej dostać, wtedy przestaje być podręczna. Musisz być w stanie dobyć kubotanu w maksymalnie 2-3 sekundy, złapać pewnie jak szpikulec do lodu i zacząć zadawać ciosy przeciwnikowi.

Atakuj strefy wrażliwe

Aby kubotan zadziałał, musisz trafiać nim w miejsca, które będą boleć, tzw. punkty witalne. Są to strefy takie, jak klatka piersiowa, stawy, dłonie, narządy płciowe, golenie itp.

Strefy wrażliwe walka kubotanem

Zadawaj po kilka ciosów

Dzięki zwiększeniu liczby zadawanych ciosów masz większą szansę trafić we właściwy punkt. Ponadto seria uderzeń może być zbyt dużym wyzwaniem dla odporności na ból napastnika i powalić go lub przynajmniej skutecznie powstrzymać.

Kubotany w sklepie combat

Znajdź partnera do treningu

Internetowy poradnik może przedstawić tylko podstawy technik walki kubotanem. Niemniej to cenna wiedza. A jeśli tylko masz możliwość skorzystania z kursu samoobrony — zrób to, możesz tylko zyskać. Jeśli jednak walka w zwarciu Cię niepokoi, pomyśl nad gazem pieprzowym lub choćby paralizatorem. Oby nigdy nie były Ci potrzebne, ale przezorny zawsze ubezpieczony.


autor tadeusz jakliński

Tadeusz Jakliński

Niestrudzony poszukiwacz przedstawicieli gatunku "Dobre i tanie". Entuzjasta praktycznych gadżetów, knifemakingu, turystyki samochodowej, rockowego darcia paszczy i poznawania interesujących ludzi. Bezczelny, bezkompromisowy, bezpardonowy, bez względu na okoliczności. Ot, Tadzio.


napisz do nas