Czy jesteście fanami strzelania? Jeśli tak, to się dobrze składa, gdyż Combat przygotował dla Was miłą niespodziankę: ruszyła sprzedaż wiatrówek PCP Paganax. Czy tureckie karabinki i pistolety są warte uwagi? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

1. Co to jest Paganax?
2. Wiatrówki PCP. Jak działają?
3. Karabinki Paganax
4. Pistolety Paganax
5. Gdzie najlepiej sprawdzą się wiatrówki Paganax?
6. Wrażenia ze strzelania

Paganax Neris

Co to jest Paganax?

Wiatrówki Paganax, pomimo egzotycznej nazwy, to sprawdzone konstrukcje. Pneumatyki są produkowane w Turcji w zakładach stworzonych w 2015 przez pasjonatów strzelectwa. Konstruktorzy, pomimo stosunkowo młodego wieku, mogą pochwalić się już znaczącym dorobkiem. I to w Paganaxach widać. Zwłaszcza karabinki pneumatyczne wyróżnia nowoczesny design oraz sporo zaawansowanych rozwiązań, znanych z modeli oferowanych przez czołowych producentów z Wielkiej Brytanii i Niemiec i Austrii.

To wszystko powoduje, że wiatrówki Paganax mają swój charakter. Wygląd, sposób obsługi i dobre parametry to cechy, które wyróżniają te pneumatyki pośród modeli dostępnych w sprzedaży. Tu warto wspomnieć, że wszystkie karabinki i pistolety Paganaxa są wiatrówkami PCP. Zapewnia to bardzo wysoką kulturę strzału, ale wiąże się również z koniecznością zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria.

Wiatrówki PCP. Jak działają?

Aby zrozumieć czym są Paganaxy warto przypomnieć zasadę działania tego typu pistoletów i karabinków. Wiatrówki PCP to konstrukcje wykorzystujące sprężone powietrze do oddawania strzału. W przeciwieństwie do modeli sprężynowych, powietrze jest dostarczane ze zbiornika pod wysokim ciśnieniem (kartusza). Takie rozwiązanie pozwala na oddanie kilkudziesięciu strzałów bez konieczności każdorazowego napinania sprężyny.

wiatrówka PCP

Taki sposób zasilania wiatrówek jest uznawany za najbardziej zaawansowany. Brak zespołu tłoka i sprężyny pozwala zniwelować charakterystyczny odrzut klasycznych pneumatyków (powstający wtedy, gdy tłok uderza w przednią ściankę cylindra). Wysoka kultura strzału przekłada się na celność. W rękach doświadczonych strzelców karabinki PCP pozwalają celnie trafiać w wybrany punkt na dystansach dochodzących nawet do 100 m.

Kolejną zaletą układu PCP jest szybkostrzelność. Cykl przeładowania jest krótki i nie wymaga wysiłku. To, w połączeniu z zastosowaniem samoindeksujących się magazynków rotacyjnych pozwala na opróżnienie kartusza w szybkim tempie. To wszystko wyróżnia również wiatrówki Paganaxa.

manometr

Pomimo, że marka jest nowa, to jednak bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach. Dlatego pomimo bardziej skomplikowanej konstrukcji nawet Paganaxy w układzie bezkolbowym nie powinny zawodzić.

Niezbędne akcesoria do wiatrówek PCP

Jednak szczęśliwi posiadacze PCP muszą pamiętać o konieczności zaopatrzenia się w kilka niezbędnych akcesoriów. Kluczowe będzie zapewnienie zapasu powietrza, którym będzie nabijany zbiornik wiatrówki. Strzelcy mogą zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to specjalna pompka, która pozwoli sprężyć powietrze bezpośrednio w kratuszu, drugi polega na przetoczeniu sprężonego gazu z butli do zasobnika wiatrówki.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Pompka uniezależnia od konieczności posiadania butli i doładowywania jej z kompresora. Jednak Ten sposób jest pracochłonny i sprawdzi się głównie w przypadku niższego ciśnienia roboczego. W przypadku wiatrówek Paganaxa ciśnienie robocze wynosi 250 bar. To spora wartość, trudna do osiągnięcia za pomocą pompki. Znacznie lepiej sprawdzi się przetaczanie powietrza z butli nurkowej, gdzie jest ono zmagazynowane pod ciśnieniem nawet 300 barów.

Kolejny acesorium które będzie niezbędne w przypadku karabinków Paganaxa będą przyrządy celownicze, gdyż te wiatrówki są ich pozbawione. Natomiast producent zaopatrzył karabinki w szyny montażowe. Zostały one sprytnie wyfrezowane tak aby pasować do dwóch typów pierścieni montażowych. Pierwsze to montaże dostosowane do posadowienia na szynie uniwersalnej standardu Picatinny (22 mm), drugie pasują na szynę 11 mm, czyli tak zwany jaskółczy ogon. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w wiatrówkach.

szyna

Dzięki temu można bez problemu posadowić praktycznie dowolny celownik optyczny, który pozwoli na celne strzelanie nawet do 150 m. Aby wybrać odpowiednią lunetę trzeba najpierw określić jakie strzelanie będzie dla nas najbardziej interesujące. Możliwości jest wiele: rekreacyjne strzelanie w weekendy, strzelectwo terenowe (FT i HFT) lub strzelanie do sylwetek. Każda z nich wymaga odpowiednich narzędzi. Szczęśliwie wiatrówki Pganax powinny dobrze sprawdzić się w każdej roli.

Karabinki Paganax

Wszystkie oferowane modele, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym wymagają zasilenia w sprężone powietrze. Karabinki Rhone, Segura, Vardar, Severn i Neris wyposażono w kartusze, do których można przetaczać powietrze pod ciśnieniem 250 bar. Ma to swoje implikacje. Duże ciśnienie pozwala na oddanie kilkudziesięciu stabilnych strzałów o energii około 16,2 J. Wiatrówki są dostępne w kalibrach 4,5 mm i 5,5 mm.

Producent zadbał aby odpowiednio ustawić parametry karabinków tak, aby w myśl polskiego prawa nie były bronią pneumatyczną. Zastosowane, na polskim rynku, regulatory uniemożliwiają strzelanie z energią przewyższającą 17 J. Aby przerobić je na broń pneumatyczną (wymagającą rejestracji) konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Jednak z karabinków „z półki” można strzelać legalnie poza strzelnicami, oczywiście po upewnieniu się, że teren jest zabezpieczony.

karabinek

Widać, że inżynierowie z Reximexu postarali się, żeby opracować dobrej jakości produkt inspirowany zaawansowanymi konstrukcjami dostępnymi na rynku. Paganaxy wyróżniają się począwszy od wykorzystania dobrej jakości materiałów, poprzez staranną obróbkę, na zastosowaniu zaawansowanych technologii skończywszy .

Budowa

Pomimo różnic konstrukcyjnych karabinki Paganax łączy kilka cech wspólnych: Wszystkie są zasilane sprężonym powietrzem w układzie PCP oraz są przeładowywane poczną dźwignią side-lever. Takie rozwiązanie poprawia ergonomię i stanowi standard w współczesnych wiatrówkach PCP. Dodatkowo karabinki dostosowano do zasilania zarówno za pomocą magazynków rotacyjnych jaki i przy użyciu wkładki jednostrzałowej (ta ostatnia wydaje się być nieco mniej ergonomiczna).

Producent zadbał o bezpieczeństwo. Wszystkie karabinki zaopatrzono w bezpieczniki i manometry pokazujące ciśnienie robocze w zasobnikach. Dzięki temu zostało zminimalizowane ryzyko oddania przypadkowego strzału jak i przekroczenia maksymalnego ciśnienia w kartuszu (250 Bar).

Osady Paganaxów zostały wykonane staranie z dobrej jakości aluminium, polimerów lub klasycznego, tureckiego orzecha. Dzięki temu zarówno miłośnicy klasyki jak i karabinków w których można regulować praktycznie wszystkie ustawienia znajdą coś dla siebie. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenia to to ergonomia niektórych rozwiązań. Przykładowo do obsługi bezpiecznika w modelach Neris i Vardar trzeba się najpierw przyzwyczaić.

bezpiecznik

Na pochwałę zasługuje natomiast zastosowanie uniwersalnych szyn, które umożliwiają posadowienie montaży dostosowanych zarówno do rozstawu 11 mm jak i 22 mm. Dzięki temu karabinki mogą współpracować z dowolnymi przyrządami optycznymi i optoelektronicznymi.

Pistolety Paganax

Pistolety Brenta S i Brenta H to również zaawansowane konstrukcje. Zostały wyposażone w regulowane języki spustowe oraz mechaniczne przyrządy celownicze (muszka i regulowana szczerbinka). Do podniesienia ergonomii przyczynia się też dopasowany do ręki chwyt. Ciekawostką jest możliwość zastosowania dokładanej kolby (wchodzi do zestawu). Dzięki temu można Brentę przekształcić w mini-karabinek i strzelać na większe odległości.

Pistolety zasilane są sprężonym powietrzem ze zintegrowanego zasobnik o pojemności 50 cm3. Śrut jest podawany z magazynka rotacyjnego, który w kalibrze 4,5 mm pomieści 9 pocisków. Przeładowanie w odbywa się za pomocą dwutaktowej dźwigni side-lever.

pistolet

Dzięki gwintowi ½" UNF, którym zakończona jest lufa można zamontować kompensator. Natomiast uniwersalna szyna montażowa pozwala na posadowienie celowników optycznych. TO wszystko powoduje, że Brenta przestaje być tylko i wyłącznie pistoletem tarczowym.

Gdzie najlepiej sprawdzą się wiatrówki Paganax?

Tu odpowiedź jest prosta. Paganaxy, niezależnie od wybranego modelu, lubią teren. Ergonomia wiatrówek umożliwia wygodne strzelanie w każdej pozycji. Karabinki w układzie bezkolbowym nie obciążają nadmiernie strzelca przy postawie stojącej. Natomiast rozbudowane łoża ułatwiają skład podczas strzelania w pozycji klęczącej lub siedzącej. Przykręcenie dwójnogu daje dodatkowe podparcie podczas strzelania leżąc.

Również pistolety z dodatkową kolbą i celownikami pozwalają na celne strzelania poza typowym dystansem 10 m. TO wszystko powoduje, że Paganaxy potrafią dać dużo frajdy strzelcom. Zarówno podczas rekreacyjnego wypadu jak i amatorskich zawodów strzelectwa terenowego (FT i HFT).

Wrażenia ze strzelania

Na koniec kilka zdań o tym jak Paganaxy sprawdziły się w praktyce. Testowane karabinki były w kalibrze 5,5 mm. Staranność wykonania samych wiatrówek nie budziła żadnych zastrzeżeń. Kilka drobnych uwag dotyczyło jednak ergonomii. Pierwsza z nich odnosi się do podawania śrutu. Nawet doświadczeni strzelcy musieli przyzwyczaić się do ładowania Paganaxów zarówno za pomocą tacki jednostrzałowej, jak i magazynków rotacyjnych.

Zaczynając strzelanie trzeba również opanować posługiwanie się manipulatorami. W testowanych karabinkach producent zastosował trzy typy bezpieczników. Subiektywnie umieszczenie dźwigni zabezpieczającej w obrębie osłony spustu może wymagać nieco więcej uwagi od strzelca, tak aby nie spowodować przypadkowego wystrzału.

Na pochwałę zasługuje umieszczenie manometrów w każdym modelu Paganaxa. Jednak producent mógłby je nieco ukryć. Wystające wskaźniki mogą haczyć się o elementy oporządzenia lub odzieży. Ostatnim, wykrytym, mankamentem jest kultura pracy zbijaka. Wydaje się być dosyć ciężki, co w połączeniu z mocną sprężyną daje wyczuwalny odrzut podczas strzału.

To czym Paganax może podbić serca strzelców jest niewątpliwie mechanizm spustowy. W pełni regulowany, z możliwością ustawienia pod konkretnego strzelca. W połączeniu z łożem regulowanym w dwóch płaszczyznach takie rozwiązanie pozwala na strzelanie zbliżone do wyczynowego. Tutaj turecki producent rzuca rękawice swoim utytułowanym, europejskim konkurentom.

Również dźwignia przeładowania we wszystkich, testowanych, modelach działała płynnie i powtarzalnie. Powodowało to, że po opanowaniu tacki lub magazynka sam proces strzelania sprawiał wiele frajdy. Zwłaszcza, że wszystkie karabinki charakteryzowały się naprawdę dobrym wykonaniem w swojej klasie.

W skrócie Paganaxy to dosyć zaawansowane konstrukcje, które powinny wzbudzić zainteresowanie zaawansowanych strzelców. Turecki producent ma dla nich konkretne rozwiązania, które powinny spełnić ich oczekiwania, a w niektórych aspektach (spust) nawet przewyższyć. Patrząc na przedział cenowy, w którym są oferowane, mogą nieco namieszać na rynku wiatrówek PCP przeznaczonych do strzelectwa terenowego.

Sprawdź karabinki i pistolety Paganax

napisz do nas