Noże

Noże

Noże do wielu zadań i na każde warunki

Narzędzie przydatne w rozmaitych sytuacjach

Bez względu na to, czy czeka Cię długa wyprawa na oddalone od cywilizacji tereny, czy krótszy wypad za miasto, przyda Ci się odpowiedni ekwipunek, w którym nie powinno zabraknąć miejsca dla noży. Sprawdzą się one zarówno w prostych codziennych czynnościach, jak i w bardziej skomplikowanych zadaniach. Sprawdź, jakie noże znajdziesz w sklepie internetowym combat.

Noże survivalowe dla adeptów sztuki przetrwania

Który najlepszy? Wszystko zależy od tego, gdzie wyruszasz i jaki jest cel Twojej eskapady. Wybierając nóż survivalowy, weź pod uwagę charakterystykę obszarów będących celem Twojej wyprawy oraz spróbuj przewidzieć sytuacje, w których narzędzie Ci posłuży. Podczas podstawowych czynności, jakimi jest otwieranie konserwy lub przecinanie gałązek, świetnie sprawdzi się składany nóż z ząbkami – typu scyzoryk – lub solidny nóż z głownią stałą. Ważne, by pasował do czekających Cię wyzwań.

Jeśli stawiasz na narzędzie uniwersalne, które będziesz nosić przy sobie w każdych warunkach, wybierz poręczny model – umiarkowanie duży i niezbyt ciężki. Ważne, by jego głownia wykonana była z hartowanej, mocnej stali, a rękojeść pasowała do Twojej dłoni. Grubsze i mocniejsze ostrze umożliwi Ci batonowanie, a cieńsze - bardziej precyzyjne prace. Dobre noże survivalowe mają zazwyczaj grubość od 4 do 6,35 mm. Najważniejsze jednak jest optymalne zgranie przyrządu z przewidywanymi zadaniami.

Noże składane czy noże z głownią stałą?

Zależy Ci na dyskrecji i wygodzie? Zaopatrz się w nóż składany. Zajmie niewiele miejsca w kieszeni, a otworzysz go błyskawicznie jedną ręką, gdy zajdzie potrzeba użycia. Model wyposażony w klips pozwoli się łatwo przymocować do paska spodni lub w innym dogodnym miejscu. Dzięki blokadzie przypadkowego rozłożenia zawsze będziesz czuć się bezpiecznie. Te atuty sprawiają, że nóż sprężynowy może być w zasięgu Twojej dłoni przez cały dzień. Sprawdź noże sładane w combat.

Natomiast nóż z głownią stałą lepiej spisze się w trudniejszych warunkach, kiedy zajdzie potrzeba podważania czegoś, rozcinania konarów czy drążenia otworu. Jest on wytrzymalszy od egzemplarza składanego i łatwiejszy w utrzymaniu czystości, co przekłada się na dłuższą sprawność. Dla wygody i jeszcze lepszej ochrony możesz go schronić w stylowej pochwie albo kaburze. Zobacz noże z głownią stałą.

Noże bushcraftowe na wyprawę w teren – najważniejsze cechy

Jak poradzić sobie z podstawowymi zadaniami w lesie? Trzeba zabrać ze sobą wielofunkcyjny nóż przystosowany do obróbki drewna i zdolny do pracy z krzesiwem. Kluczowa okaże się tu ergonomiczna rękojeść, nieuwierająca dłoni podczas długotrwałego wysiłku. Istotne również będzie solidne ostrze ze stali węglowej lub nierdzewnej i wytrzymały szlif głowni. Dobrze, gdy część metalowa noża wypełni połowę lub ¾ wnętrza uchwytu (ryzyko złamania jest wtedy minimalne). Noże survivalowe i bushcraftowe, produkowane przez sprawdzone firmy, z pewnością doskonale sprawdzą się w Twoich rękach.

Noże do rzucania – trening precyzji

Trafienie w wyznaczony punkt to zasługa Twoich umiejętności, ale również dobrze wyważonego narzędzia najlepszej jakości. W trakcie ćwiczeń docenisz zestaw rzutek z głownią stałą o zwiększonej odporności na uszkodzenia. Przekonasz się, że priorytetową cechą noży do rzucania jest uchwyt niewyślizgujący się z dłoni, a także ostry czubek. Znacząca też będzie powłoka ochronna, nieodbijającą refleksów świetlnych. Dłuższy i cięższy nóż pomoże osiągnąć cel niedoświadczonym zawodnikom, a jego mniejszy odpowiednik da jeszcze lepsze wyniki ekspertom. Sprawdź noże do rzucania w sklepie combat.

Noże do cięcia pasów – ratunek w niebezpiecznych sytuacjach

Noże mogą jeszcze przydać się w wielu okolicznościach, na przykład w razie zakleszczenia się kogoś w pasach bezpieczeństwa, kiedy trzeba jak najszybciej opuścić pojazd. Mocno spleciony materiał nie podda się zwykłemu ostremu przedmiotowi, potrzebny więc będzie specjalistyczny nóż. Jego ostrze upora się z pasami, a za pomocą ząbków, jeśli będzie konieczność, uda się przeciąć ubrania lub buty. Niektóre modele noży posiadają także końcówkę do zbijania szyb lub dodatki w postaci latarki czy zawieszki. Nie żałuj wydatku na nóż ratowniczy, bo w awaryjnych sytuacjach liczą się sekundy. Poznaj noże do cięcia pasów w sklepie combat.

Będąc posiadaczem współgrającego z wyznaczoną rolą narzędzia, zapewniasz sobie wygodę i bezpieczeństwo. Dlatego przed rozpoczęciem przygody, przejrzyj noże w internetowym sklepie Combat i wybierz odpowiedni do swoich preferencji.


Czytaj nasze poradniki