Noże do rzucania

Noże do rzucania

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Noże do rzucania – hobby dla każdego

Nóż do rzucania – charakterystyka

Wśród wszystkich noży bojowych bardzo ciekawą opcją są tak zwane rzutki, czyli nic innego jak noże do rzucania na niewielkich dystansach. Ich budowa i specyfika została dostosowana w taki sposób, aby zmaksymalizować możliwość wbicia głownie w cel, co finalnie sprawia bardzo dużo satysfakcji.

Najczęściej noże do rzucania mają stałą głownie, czyli precyzując, ostrze robocze i uchwyt stanowią jedność i nie są w żaden sposób ruchome. Przy tym często są wykonane z dobrej jakości stali, zazwyczaj nierdzewnej. Te cechy przekładają się na ich wytrzymałość, co jest ważne, ponieważ noże do rzucania są narażone na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza na samym początku, kiedy dopiero uczysz się z nich korzystać.

Ponadto głownia jest ostra z obu stron, co ma zwiększyć szanse trafienia do celu. Przeważnie jednak ze względów bezpieczeństwa nie jest mocno naostrzona. Natomiast, aby nóż mógł dobrze wbić się w miejsce, które obierasz sobie za cel, ważne jest, by posiadał ostry czubek.

Nóż do rzucania dla początkujących

Zamierzasz rozpocząć przygodę z rzucaniem nożem do celu i pierwszą rzeczą, nad jaką się zastanawiasz, to na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Jest to ważne pytanie, ponieważ odpowiedni dobór jest o tyle istotny, że skróci ci czas nauki, a wbrew pozorom rzucanie nożem nie jest wcale łatwe.

Ważnymi aspektami są odpowiednie wyważenie, ciężar oraz długość. Dzięki wyważeniu możesz wykonywać rzuty trzymając zarówno za głownie, jaki za uchwyt oraz uzyskać równy, stabilny lot. Waga odpowiada za dystans. Ciężkie noże do rzucania potrafią osiągać większe odległości niż te lżejsze, jednak dużo trudniej wyrobić sobie nimi odpowiednią technikę oraz celność. Długość natomiast wpływa na ilość i szybkość obrotów lecącego noża. Na samym początku zaleca się wybierać te dłuższe, ponieważ łatwiej nad nimi zapanować.

Sprawdź poradnik: Wiemy, czym tniemy — nożowe ABC, cz. 1: Budowa

Jak rzucać nożem

Aby nauczyć się dobrze rzucać nożem, tak by każdorazowo wbijał się on w cel, potrzeba trochę cierpliwości i nieco treningu. Przede wszystkim zadbaj o odległość. Ustawienie się w optymalnym dystansie pozwoli ci odpowiednio dobrać siłę i moc rzutu. Przyjmuje się, że zasięg, na który z powodzeniem leci nóż do rzucania, to miedzy 1,5 a 8 metrów. Jeśli jednak już wprawisz się w tej sztuce to możesz osiągnąć sukces nawet z większej odległości.

Jeśli wykonujesz rzut musisz zdecydować, jak chcesz żeby zachował się nóż, a mianowicie czy chcesz go wprawić w ruch obrotowy, czy wolisz, aby poleciał w linii prostej bez obrotu. Oba warianty wymagają trochę innego ułożenia nadgarstka i ręki oraz odpowiedniej postawy, którą najlepiej wypracujesz trenując.

Rzucanie jako hobby

Rzucanie do celu jest świetną możliwością spędzania wolnego czasu. Wyrabia wiele przydatnych umiejętności i cech, takich jak cierpliwość, wyczucie odległości czy świadomość własnego ciała, a towarzyszy temu wiele pozytywnych emocji.

Nóż do rzucania możesz również wykorzystać przy prostych pracach związanych z cięciem, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wycieczek, a w plecaku raczej nie masz miejsca na duży nóż.

Legendarne noże do rzucania

Shurikeny, bo o nich mowa, ze względu na swoją budowę i kształt nazywane są również gwiazdkami do rzucania. Są to kilkuramienne, okrągłe pociski miotające, wywodzące się z Japonii, używane przez skrytobójców zwanych ninja. Pomimo różnej budowy, zasady rzucania są niemal identyczne jak te, stosowane przy użyciu tradycyjnych noży do rzucania. Możesz zatem poczuć klimat legendarnej broni i urządzić zawody w rzucaniu do celu – stylizowane na organizowanych na Dalekim Wschodzie.

Sprawdź noże do rzucania w sklepie combat


Czytaj nasze poradniki