Noże do cięcia pasów

Noże do cięcia pasów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Noże do cięcia pasów – ratunek w trudnej sytuacji

Kiedy potrzebne okazują się noże do pasów?

Najlepiej, jeśli nigdy nie staniesz przed koniecznością ich użycia. Zawsze jednak warto być przygotowanym na ewentualne niebezpieczeństwo, aby stawić mu czoła. Zdarzają się przecież sytuacje, że w wyniku wypadku zapięte pasy bezpieczeństwa blokują się i uniemożliwiają szybką ewakuację z samochodu. A ta jest konieczna, gdy pojawia się realne zagrożenie pożaru auta.

W takiej sytuacji nieodzowne są odpowiednie noże do cięcia pasów. Ponieważ stres, wymuszona przez kraksę pozycja, a czasem też uraz ciała utrudniają nawet proste działania, narzędzie, które sprawnie i szybko upora się z przeszkodą w postaci solidnego tworzywa pasa, okaże się wybawieniem. Co więcej, taki specjalistyczny nóż pomoże też rozciąć ubranie i buty rannego pasażera, ułatwiając tym samym założenie opatrunku.

Czym przeciąć pasy?

Wśród wielu kategorii noży łatwo się pogubić, gdyż na pierwszy rzut oka wszystkie wydają się podobne. Jednakże w awaryjnych sytuacjach jedne radzą sobie lepiej od innych. Aby nóż dobrze sprawdził się podczas próby oswobodzenia kogoś rozbitego samochodu, powinien cechować się odpowiednią konstrukcją. Chodzi tu nie tylko o wyprofilowane i perfekcyjnie gładkie ostrze, lecz również o dodatkowe elementy, jak na przykład zbijak do szyb lub odpowiednie uchwyty. Tak wyposażone noże ratownicze są skutecznymi narzędziami nawet w rękach niedoświadczonych osób.

Noże do przecinania pasów – jak wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że nóż ratowniczy powinien znaleźć się w każdej apteczce samochodowej albo innym dostępnym miejscu. Jeśli lubisz wielofunkcyjne narzędzia, bo zawsze mogą się przydać, wybierz multitool z przecinakiem pasów i zbijakiem do szyb. A jeżeli podczas napiętej sytuacji, przewidujesz komplikacje w szukaniu właściwych ostrzy, postaw na prosty przecinak, łatwy do chwycenia i dający gwarancję prędkiej skuteczności.

Wybierając nóż, zwróć uwagę na jakość tworzywa. Krawędź tnąca ze stal nierdzewnej zapewni Ci efektywne działanie, nawet wtedy, gdy narzędzie przez dłuższy czas było nieużywane. Natomiast rękojeść powinna wpasować się w Twoją dłoń, by umożliwić Ci swobodne manewrowanie przyrządem. Dlatego sprawdzi się tutaj guma lub inne nieślizgające się tworzywo.

Jak wydostać się z kleszczy pasów po wypadku?

Nie potrzeba opisywać grozy towarzyszącej wypadkom na drodze, aby mieć świadomość, że wydostanie się z dachującego lub zgniecionego pojazdu bywa wyjątkowo trudne. Zwłaszcza, gdy oprócz pasów zablokują się drzwi. W żadnym razie nie należy wtedy szarpać taśm z grubych polimerowych włókien, gdyż unieruchomią się jeszcze bardziej. Wskazane natomiast jest jak najszybsze użycie przecinaka. Zdarza się jednak, iż w chwili napięcia niełatwo go zlokalizować.

Dlatego wcześniej trzeba o tym pomyśleć. Niektórzy nożyk ratowniczy dołączają do breloczka z kluczykami samochodowymi. Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż na pasach bezpieczeństwa albo podsufitce. Wtedy narzędzie ratownicze znajdzie się pod ręką. Po oswobodzeniu się z krępujących więzów, zdecydowanym ruchem, bez robienia wymachu, należy docisnąć zbijak do szyby, a ta skruszy się pod jego naporem. Sprawdź noże do cięcia pasów w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki