Decydując się na wyrobienie pozwolenia na broń, trzeba mieć świadomość, z jakimi wymaganiami się to wiąże. Mowa tu nie tylko o formalnościach niezbędnych to zdobycia dokumentu, ale przede wszystkim o kwestiach związanych z bezpiecznym przechowywaniem broni. I mimo że nie jest to wymóg, warto zapoznać się z tym poradnikiem, będąc posiadaczem niewymagającej pozwolenia broni czarnoprochowej. Tak po prostu, zdroworozsądkowo.

przechowywanie broni?

Warunki przechowywanie broni palnej wg polskiego prawa

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów i zasad przechowywania broni palnej (także myśliwskiej), przyjrzyjmy się najpierw kwestiom prawnym regulującym ten aspekt. Interesują nas dwa dokumenty:

  • ustawa z dnia 21. maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295)
  • rozporządzenie ogólne do ustawy o broni Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji z dnia 26. sierpnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1224)

Nie będziemy przytaczać ich w całości, ponieważ są dostępne publicznie na stronie Sejmu. Grunt to wiedzieć, jaka jest podstawa prawna i co z niej wynika. A tym właśnie się zajmiemy w dalszej części.

Gdzie chować swoje giwery?

Z grubsza rzecz ujmując, broń należy nosić przy sobie lub przechowywać w specjalnym magazynie lub sejfie/kasetce/szafie o klasie co najmniej S1 wg normy PN-EN 14450. Wszystko po to, by osoby nieuprawnione nie miały do niej dostępu. Ponieważ nieuprawnionym jest każdy bez pozwolenia na broń, zasadniczo trzeba schować swoje pukawki przed większością populacji świata. Podobnie obwarowane przepisami są egzemplarze kolekcjonerskie lub pamiątkowe, do których wymagana jest specjalna gablota.

Ponadto broń w trakcie przechowywania musi mieć wyjęty magazynek i być rozładowana. Samą amunicję umieścić należy w pojemniku niepozwalającym na uderzenie w spłonkę. Przechowywanie załadowanego magazynka nie jest dozwolone. Należy się dodatkowo liczyć z możliwością kontroli policji w celu sprawdzenia, czy dobrze zabezpieczyliśmy swoją broń. Pora na szczegóły dotyczące poszczególnych sposobów przechowywania.

Magazyn broni — wymogi

Aby zgodnie z przepisami przechowywać broń, nasz magazyn musi spełniać szereg warunków. Po pierwsze nie możemy wydzielić sobie części salonu, magazyn musi być osobnym pomieszczeniem z murowanymi ścianami, najlepiej ulokowanym na piętrze. Jego konstrukcja powinna być odporna na ogień, a okna należy zabezpieczyć stalową siatką i kratą lub wstawić w nie kuloodporne albo antywłamaniowe szyby — w tej drugiej opcji okno nie może mieć możliwości otwarcia. Wielkość pomieszczenia nie jest określona.

magazyn na broń

Co do drzwi: muszą spełniać wymogi normy PN-EN 14450 i być plombowane lub posiadać system informowania o nieautoryzowanym wejściu. Alternatywnie mogą być obite blachą grubości minimum 2 mm i posiadać blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcie przynajmniej na jeden zamek, a także zamykaną na kłódkę zasuwę. Kolejny wymóg to system alarmowy, powiadamiający w razie włamania odpowiednie służby.

W przypadku, gdy nie możemy spełnić tych wymogów, jest opcja alternatywna. Pomieszczenie zamknięte, pod stałym BEZPOŚREDNIM nadzorem osoby uprawnionej lub kierownika obiektu, np. strzelnicy. Może on uprawnić na piśmie inną osobę, byle posiadała ona pozwolenie na posiadanie broni.

W ramach wyposażenia obowiązkowego znajdują się koc gaśniczy oraz gaśnica proszkowa ABC o masie środka gaśniczego minimum 4 kg. Dodatkowo w miejscu ładowania i rozładowywania broni wymagana jest skrzynia z piaskiem lub inny przyrząd służący do przechwytywania pocisków.

Sejf, szafa lub kasetka na broń

To opcja znacznie prostsza, przystępniejsza cenowo i obarczona znacznie mniejszymi wymogami. Wystarczy, że spełnia wymogi klasy S1, która jest dość… ogólnikowa. Przechowalnia tego typu ma mieć minimum jeden zamek (na klucz, szyfr bądź elektroniczny), posiadać otwory do kotwienia i być w niewielkim stopniu odporna na włamanie. Dla tych, którzy wolą zabezpieczyć się skuteczniej, lepiej sięgnąć po rozwiązania w klasie minimum „0” zdefiniowanej w normie PN-EN 1143-1.

sejf na broń

Gablota na kolekcje i pamiątki

Jeśli broń ma służyć przede wszystkim celom kolekcjonerskim lub ozdobnym, a nie chcemy pozbawiać jej cech użytkowych, wtedy wybieramy gablotę. Ta również ma niewielkie wymagania: stabilna konstrukcja z możliwością przytwierdzenia do podłoża, szyby o zwiększonej odporności na uszkodzenia oraz zamek spełniający wymogi co najmniej 5 klasy wg normy PN-EN 12209.

gablota na broń

Podsumowując: o ile nie mamy zamiaru stawiać specjalnego magazynu broni, spełnienie wymogów to niedroga (szczególnie w porównaniu z zakupem samej broni) i prosta sprawa. Jeśli posiadamy już sejf, ale nie ma on potwierdzenia zgodności z klasą S1, warto zgłosić się do uprawnionej instytucji, która może za opłatą takowy certyfikat wystawić, jak np. Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Pozostaje życzyć udanych łowów (na sejfy).


autor tadeusz jakliński

Tadeusz Jakliński

Niestrudzony poszukiwacz przedstawicieli gatunku "Dobre i tanie". Entuzjasta praktycznych gadżetów, knifemakingu, turystyki samochodowej, rockowego darcia paszczy i poznawania interesujących ludzi. Bezczelny, bezkompromisowy, bezpardonowy, bez względu na okoliczności. Ot, Tadzio.


napisz do nas