O tym jak bardzo polegamy na urządzeniach elektrycznych przekonujemy się boleśnie, gdy następuje awaria zasilania. Lodówki, telefony, ogrzewanie czy chociażby komputer , na którym powstaje ten tekst, stają się wtedy martwymi bryłami elektro-złomu. Pół biedy, gdy przerwa w zasilaniu jest krótka i ogłoszona wcześniej. Sprawy się komplikują, kiedy problem ma charakter systemowy, a blackout może potrwać dłużej . Wtedy na pomoc przychodzi agregat prądotwórczy.

1. Po co nam agregat prądotwórczy?
2. Jaki agregat prądotwórczy sprawdzi się najlepiej?
  a. Jaka moc agregatu prądotwórczego będzie optymalna?
  b. Jaki typ paliwa do agregatu wybrać?
  c. Agregat 3-fazowy czy 1-fazowy?
3. Agregat do domu jednorodzinnego. Jaka moc będzie optymalna?
4. Agregatowe ABC

podstacja energetyczna

Po co nam agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to jedno z urządzeń, które w większości przypadków bezczynnie czeka na swój moment chwały. I oczywiście najlepiej, gdyby był używany w sytuacji kryzysowej jak najrzadziej. Jednak, jeśli zajdzie taka potrzeba najlepiej mieć urządzenie optymalnie dobrane do potrzeb.

Najbardziej spektakularną przyczyną użycia agregatu może być blackout. W skrócie to rozległy , systemowy problem związany z funkcjonowaniem sieci energetycznej. W przeciwieństwie do zwykłej awarii może powodować długotrwały brak dostępu do prądu na znacznym obszarze. W sytuacji tego typu kryzysu trzeba się liczyć z tym, że zamrażalnik w lodówce nie „wytrzyma” a bateria w telefonie prędzej czy później ulegnie rozładowaniu. Służby, walcząc z blackoutem, będą musiały podejmować setki, o ile nie tysiące interwencji, więc może upłynąć sporo czasu zanim sieć energetyczna powróci do normalnego funkcjonowania .

Skutkiem powszechnej awarii może być wiele bardzo poważnych problemów. Od utraty zapasów mrożonej żywności, poprzez niemożliwość wykonywania pracy (a więc wymiernych strat finansowych) na problemach z łącznością skończywszy. Zwłaszcza te ostatnie, w razie sytuacji zagrożenia zdrowia, bądź życia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Wtedy warto się odpowiednio zabezpieczyć . Tu warto działać dwojako – mieć wyposażenie, które działa bez zewnętrznego zasilania lub zaopatrzyć się w awaryjny generator czyli właśnie przenośny agregat prądotwórczy.

Jaki agregat prądotwórczy sprawdzi się najlepiej?

Jak zwykle odpowiedź na takie pytanie brzmi: „To zależy.” Najprawdopodobniej większość zastosowań przenośnego źródła prądu nie będzie miała charakteru apokaliptycznego. Ot na działce zachce nam się przygotować bitą śmietanę mikserem albo na pikniku trzeba będzie zasilić przenośną lodówkę aby schłodzić piwo. /p>

Jaka moc agregatu prądotwórczego będzie optymalna?

Na początku zawsze warto ocenić zapotrzebowanie na prąd wszystkich urządzeń, która mają być zasilane wybranym agregatem. Jeden model dobrze posłuży do sporadycznego zasilania kilku ładowarek w warunkach polowych, inny awaryjnie zasili pralkę, zmywarkę i lodówkę w sytuacji awaryjnej. Dlatego zawsze należy sprawdzić moc prądu, który jest w stanie wyprodukować dany model.

agregat domowy

Ta wartość jest podawana w kilowatach (kW). Moc agregatu powinna być większa niż suma mocy maksymalnej (nie znamionowej!) wszystkich urządzeń, które mają być jednocześnie podłączone do generatora prądu. Oczywiście im większa moc agregatu tym on jest zwykle droższy. Dlatego warto być sprytnym.

Jeżeli chcemy tak zasilać duże AGD, trzeba to robić mądrze. Przykładowo włączać pralkę dopiero wtedy gdy zmywarka zakończy pracę. Pozwoli to zaoszczędzić cenne kilowaty. Znając sumaryczną moc wszystkich urządzeń należy wybrać agregat który dostarczy odpowiednią ilość prądu z 10-15% zapasem. Takie podejście pozwoli z jednej stroni nie przepłacić a z drugiej zapewni odpowiednią ilość energii elektrycznej.

Jaki typ paliwa do agregatu wybrać?

Urządzenia generujące prąd można podzielić na różne typy w zależności od stosowanego paliwa i rodzajów silników.

paliwo

Agregaty z silnikami benzynowymi

Kupując turystyczne agregaty przenośnie zwykle wybieramy modele z silnikami benzynowymi. Są to lekkie i proste w obsłudze konstrukcje, często z dogodnymi uchwytami ułatwiającymi przenoszenie. Najmniejsze z nich wprawdzie nie generują wiele prądu, ale spokojnie wystarczą do zasilania telefonu, laptopa czy tez małej lodówki.

Urządzenia mogą się dzielić ze względu na konstrukcję silnika napędzającego generator na małe i tańsze modele dwusuwowe (sprawdzą się podczas sporadycznego i krótkotrwałego użytkowania) oraz bardziej rozbudowane agregaty czterosuwowe. Mają one większe silniki (podobne do tych z kosiarek) więc pozwolą na wygenerowanie większej mocy prądu i sprawdzą się podczas dłuższej pracy.

Agregaty zasilane olejem napędowym

Mniej paliwożerne będą urządzenia zasilane olejem napędowym. Jednak agregaty z silnikiem diesla są zwykle większe i cięższe. Są one dosyć wydajne w stosunku do swoich rozmiarów Dlatego tego typu urządzenia służą często jako awaryjne zasilanie serwerowni, szpitali a nawet… elektrowni jądrowych. Są to oczywiście wielkie i specjalistyczne urządzenia. Do tego bardzo drogie.

agregat ON

Jednak generatory prądu zasilane olejem napędowym są również dostępne dla zwykłego Kowalskiego. Najmniejsze modele są zaopatrzone w kółka i zmieszczą się w bagażniku samochodu. Nieco większe są zintegrowane z przyczepką którą można holować za pojazdem. Takie urządzenia sprawdzą się zarówno na budowach jak i do zasilania mieszkań/budynków w przypadku utraty dostępu do prądu. Ich konstrukcja pozwala zwykle na wielogodzinną bezawaryjną pracę.

Agregaty na gaz

Na koniec warto wspomnieć o rzadziej występujących modelach zasilanych gazem ziemnym lub LPG. Nie są one tak popularne jak powszechnie stosowane agregaty benzynowe jednak mogą się przydać do awaryjnego zasilania małej firmy albo domu. Ich zaletą wydaje się być cena stosowanego paliwa, która, pomimo większego spalania, wydaje się być korzystna przy długotrwałej eksploatacji.

Agregat 3-fazowy czy 1-fazowy?

To kwestia którą należy rozstrzygnąć po przeanalizowaniu listy elektourządzeń które mają być zasilane awaryjnie. Agregaty wykorzystują prądnice jednofazowe o napięciu 230V oraz trójfazowe o napięciu 400V. Te pierwsze sprawdzą się w zasilaniu urządzeń RTV i AGD oraz oświetlenia. Wystarczą więc w większości sytuacji awaryjnych.

Jednak gdy mamy do czynienia z koniecznością zaopatrzenia w energię większych elektronarzędzi, kuchenek indukcyjnych, podgrzewaczy lub pomp wtedy konieczne może okazać się sięgnięcie po agregaty trójfazowe. Tego typu urządzenia mogą okazać się niezastąpione na budowach i przy większym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Jednak należy pamiętać o równomiernym obciążaniu poszczególnych faz.

Agregat do domu jednorodzinnego. Jaka moc będzie optymalna?

W przypadku konieczności zasilenia całego domu jednorodzinnego kupno odpowiedniego agregatu może stać się poważną inwestycją. Czym innym jest awaryjne zasilenie lodówki, komputera i ładowarek i oświetlenia, a czym innym zastąpienie elektrowni. W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej zależni od energii elektrycznej. Bardzo wiele nowych budynków nie ma obecnie przyłącza do sieci gazowej, a systemowa ciepła woda to luksus, na który mogą liczyć głównie mieszkańcy dużych miast. To wszystko sprawia, że warto być przygotowanym w razie awarii .

agregat benzyna

Dlatego wybierając odpowiedni model trzeba określić oczekiwania. W przypadku krótkotrwałej usterki wystarczy proste urządzenie. Jeżeli planujemy zapewnić stabilne zasilanie w razie długotrwałego kataklizmu konieczne będzie bardziej zaawansowane urządzenie. Te ostatnie mają wiele rozwiązań mogących uprościć eksploatację. Specjalne czujniki wykryją wyłączenie nadpęcia i spowodują automatyczny rozruch prądnicy. W bardziej skomplikowanych systemach baterie specjalnych akumulatorów podtrzymają napięcie w sieci do czasu startu generatora. Tak rozwiązane jest zasilanie w kluczowych obiektach takich jak serwerownie i szpitale.

Jaka powinna być moc agregatu do domu?

Jaka więc powinna być optymalnie dobrana moc agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego? Tak jak zostało wspomniane wcześniej najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej mocy prądu, która będzie wystarczająca do zasilenia wszystkich urządzeń które powinny pracować jednocześnie. Prócz standardowego zestawu sprzętów RTV i AGD mogą to być specjalistyczne komputery dużej mocy potrzebne do pracy, przydomowy warsztat ślusarsko – stolarski lub w skrajnych przypadkach aparatura podtrzymująca funkcje życiowe.

Każde z urządzeń elektrycznych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej powinno mieć tabliczkę znamionową, na której będzie zapisana maksymalna moc urządzenia. Po zsumowaniu wartości wszystkich niezbędnych sprzętów otrzymamy wartość, jaką musi zapewnić agregat.

Jaki agregat do zasilania pieca i elektroniki?

Osobną kwestią jest zasilanie urządzeń elektronicznych, w tym sterowników pieców centralnego ogrzewania. Te ostatnie często są bardzo zaawansowanie i zawsze wymagają zasilania prądem. Co więcej delikatne układy elektroniczne są wrażliwe na zmiany w zasilaniu dlatego dostarczane napięcie powinno być stabilne. Niektóre modele agregatów są więc wyposażane w specjalne systemy stabilizujące, dzięki którym można zapewnić pracę nawet najwrażliwszych urządzeń.

W przypadku zasilania systemów centralnego ogrzewania lub pomp wody i hydroforów trzeba pamiętać, że jeśli posiadamy nadal urządzenia starego typu będą one wymagały bardzo dużo energii, zwłaszcza podczas rozruchu. W takim przypadku najlepiej zaopatrzyć się w agregat trójfazowy, nawet z trzykrotnym zapasem mocy!

Agregatowe ABC

Niezależnie od wybranego modelu trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na początku koniecznie należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego użytkowania naszego agregatu prądotwórczego. Jako, że są to urządzenia zasilane silnikami spalinowymi nie mogą być one eksploatowane w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach, gdyż generują spaliny mogące zawierać śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla.

dbanie o dobry stan agregatu

Jak każdy silnik, prądnice agregatów należy okresowo uruchamiać i sprawdzać poprawność ich działania. Jeżeli są wyposażone w rozrusznik elektryczny należy kontrolować stan naładowania akumulatora. Jako, że agregat jest urządzeniem przygotowanym na niespodziewaną awarię zawsze powinien mieć pełen zbiornik paliwa. Jeżeli instrukcja wymaga okresowych, specjalistycznych przeglądów trzeba wykonywać je w określonym przez producenta czasie. !

Dzięki właściwemu traktowaniu nasze awaryjne źródła nie zawiodą kryzysowej sytuacji i dostarczając prąd dla kluczowych urządzeń nawet podczas rozległych awarii sieci elektrycznych podczas blackoutu. Na koniec zapraszamy do zapoznania się z promocjami w sklepie combat.pl, które pozwolą przygotować się na długotrwały brak prądu: Produkty przydatne w przypadku blackoutu.


autor jakub link-lenczowski

Jakub Link-Lenczowski

Od dziecka fascynują go technologie wojskowe. Wytrwale śledzi trendy w przemyśle zbrojeniowym. Strzela i czasem nawet trafia. Zwykle w realu, bo to fajniejsze niż FPSy. Czas wolny dzieli pomiędzy dwie największe pasje: czytanie i słuchanie muzyki.


napisz do nas