Do niedawna słowo blackout znane było głównie prepersom. O zjawisku mówiło się zazwyczaj w niszowych grupach, a ogół populacji nie zajmował się tematem, bo i po co. Czasy potrafią jednak zmieniać się błyskawicznie i dziś większość z nas słyszała już o tym, czym jest, ten do niedawna mityczny, blackout. Jeśli należycie do grupy ludzi, która ma jedynie mgliste pojęcie o całej sprawie, to zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę.

1. Czym jest blackout i dlaczego może zaistnieć?
2. Jak przetrwać blackout?
  a. Woda
  b. Pożywienie
  c. Ciepło
  d. Źródło światła
  e. Źródło prądu
  f. Łączność awaryjna
3. Podsumowanie?

blackout

Czym jest blackout i dlaczego może zaistnieć?

Blackout, czyli w dosłownym tłumaczeniu zaciemnienie, to sytuacja, w której znaczny obszar kraju pozbawiony zostaje dostępu do energii elektrycznej, a z kompletnymi ciemnościami borykać się muszą dziesiątki tysięcy ludzi. Co do zasady problemy takie powinny trwać dłuższy czas, gdyż parę godzin bez prądu, to po prostu awaria i nie ma co rozdmuchiwać całej sytuacji do statusu blackoutu.

Przydatne kategorie:

Zestaw numer 1 na Blackout

Zestaw numer 2 na Blackout

Zestaw numer 3 na Blackout

Zestaw survivalowy

Zestaw przetrwania

Gdy dojdzie już do poważniejszych problemów wykraczających poza zwykłą awarię i czasowe niedogodności, warto być na to przygotowanym. O tym, jak przygotować się do blackoutu napisano już stosy poradników i nie każdy ma czas się z nimi zapoznawać, więc postaramy się pokrótce opowiedzieć, co kupić na blackout, by móc spać w miarę spokojnie. Dlaczego piszemy, że w miarę? Ponieważ na wszystko przygotować się nie sposób, ale nieważne, ile i co będziemy mieli pod ręką. Ważne jest bowiem to, że zawczasu, przynajmniej pobieżnie, przemyśleliśmy sobie całą sprawę i poczyniliśmy choćby prowizoryczne przygotowania. Już takie niezbędne minimum może sprawić, że ewentualny blackout przetrwamy w miarę bezboleśnie.

Jak przetrwać blackout?

By poradzić sobie z takim zdarzeniem losowym jak blackout, powinniśmy skupić się na podstawach i konkretach, czyli na rzeczach najpotrzebniejszych. Produkty z naszego sklepu, które naszym zdaniem warto posiadać umieściliśmy w kategorii Blackout. Poniżej znajdziesz jednak rozbudowaną listę MUST HAVE.

Woda

Podstawą zawsze jest woda pitna, gdyż bez niej wytrzymamy bardzo krótko. Warto mieć w domu niewielki (2-3 zgrzewki) zapas wody w butelkach, ale gdy ta się skończy, a z kranu będzie leciał wodopodobny płyn, przydatne mogą okazać się filtry do wody, albo tabletki do uzdatniania wody. Gdyby jedna lub druga metoda nie była pod ręką, to zawsze jest jeszcze możliwość dodatkowego uzdatniania wody poprzez gotowanie. Niestety w dobie powszechnej elektryfikacji zakładać należy, że kuchenki będziemy mieli w większości na prąd, więc warto zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną. Na temat tego jaką kuchenkę turystyczną wybrać przygotowaliśmy solidny poradnik, więc każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie.

Polecane kuchenki turystyczne

 • Tytanowa kuchenka turystyczna Fire Maple Blade 2
 • Kuchenka turystyczna Fire Maple Volcano
 • Tytanowa ultralekka kuchenka na paliwo stałe z osłoną TOAKS
 • Kuchenka spirytusowa Mil-Tec
 • Kuchenka Fire Maple FMS-X1 Gradient

  Pożywienie

  Tutaj nie ma co wymyślać. Klasyczne puszki sprawdzą się w sytuacji braku prądu, jak znalazł. Mają długi termin przydatności do spożycia, łatwo je przechowywać i są „ustawne”. Gdy zajdzie nagła potrzeba, podchodzimy, otwieramy i jemy. Grunt to mieć w zapasie coś, co naprawdę nam smakuje, gdyż nie ma nic gorszego, jak w sytuacji kryzysowej przymuszać się do zjedzenia czegoś, za czym nie przepadamy. Oczywiście nie trzeba chyba przypominać, że nie wszystkie puszki mają łatwe otwieranie więc dobrze mieć w pogotowiu scyzoryk lub multitool, by dostać się bez problemu do jedzenia.

  Poza puszkami w grę wchodzi również żywności liofilizowana oraz szczelnie zapakowany suchy prowiant, który możemy przechowywać w sposób długotrwały. Nie zapominajmy też o gotowych obiadach w słoikach. Z nimi jest jeszcze łatwiej, gdyż wystarczy je odkręcić, dobyć sztućce i można jeść. Nawet na zimno smakują dobrze.

  Polecane zestawy do przygotowania i przechowywania posiłku

 • Zestaw naczyń Esbit Cookware Non Stick
 • Czajnik Esbit KETTLE 1.4 L Kawiarka
 • Termos obiadowy Esbit MAJORIS FOOD JUG 0.55 L steel
 • Termos Esbit VACUUM FLASK 0.5 L próżniowy
 • Termos Thermos King Beverage Bottle 1.2L Army Green
 • Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

  Ciepło

  Jeśli blackout nastąpi latem, to nie ma większego problemu. Można nawet mówić o doskonałej okoliczności do popodziwiania gwiazd bez nocnego skażenia nieba miejskim światłem. Odsuwając jednak żarty na bok, zimą tak wesoło już nie będzie. Dlatego ciepły polar pod ręką pozwoli zadbać o ekonomiczne gospodarowanie energią, jaką emituje nasze ciało.

  Dobrze mieć takie zestaw ciepłych ubrań przemyślany, przygotowany i umiejscowiony w znanym sobie miejscu. Dzięki temu, w sytuacji awaryjnej podchodzimy, ubieramy się cieplej i działamy dalej. Gdy przysłowiowy sufit wali się nam na głowy, nie ma czasu na przerzucanie ciuchów w szafach.

  Gdyby cieplejsze ciuchy nie wystarczyły, to zawsze można dodatkowo wskoczyć w śpiwór, albo po prostu pod kołdrę, pierzynę, czy co tam kto w domu ma. Jeśli zdecydujemy się na zakup śpiwora, to najlepiej na taki, który zapewnia komfort termiczny nawet w minusowych temperaturach, dzięki czemu będziemy kryci w szerokim zakresie termicznym.

  W sytuacji ekstremalnej można w ratować się ogrzewaczem gazowym, a nawet kuchenką, ale tylko i wyłącznie, jeśli mamy pod ręką czujnik czadu ze sprawnymi bateriami. Lepiej bowiem trochę zmarznąć, niż nie obudzić się wcale.

  Polecany ogrzewacz do rąk

 • ONLY HOT – Ogrzewacze do rąk
 • Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

  Źródło światła

  Długotrwały brak prądu poza wszelkimi innymi niedogodnościami utrudni nam funkcjonowanie w nocy. Pstryknięcie włącznika nie rozjaśni nam już pokoju, więc dobrze mieć w domu latarkę, a najlepiej dwie oraz odpowiedni zapas baterii. Niekoniecznie musi być to szperacz o zasięgu 200 metrów, a bardziej niech będzie to latarka uniwersalna lub latarka taktyczna o kilku trybach świecenia. Jeśli wybierzemy latarkę kątową, to postawimy ją sobie na stole, co ułatwi nam wykonywanie zaplanowanych czynności.

  Dobrą alternatywą będą również latarki czołowe, które uwolnią nam obie ręce, gdy będziemy chcieli cokolwiek zrobić po ciemku. Do oświetlania większych pomieszczeń i stałego świecenia przydatna może okazać się lampa turystyczna.

  Polecane latarki czołowe:

 • Latarka czołowa Ledlenser MH5 Black/Grey
 • Latarka czołowa Ledlenser MH11 Black/Grey
 • Latarka czołowa Petzl Actik Core Black
 • Latarka czołowa Petzl Tactikka Camo
 • Latarka czołowa Silva Scout 3XTH
 • Latarka czołowa Silva Cross Trail 7R
 • Polecane lampy gazowe

 • Lampa gazowa Fire-Maple FML-602 Orange
 • Lampa gazowa Fire Maple Firefly Gas Lantern
 • Źródło prądu

  Gdy w gniazdku zabraknie prądu, dobrze jest mieć jakieś jego alternatywne źródło. Można bowiem zakładać, że infrastruktura krytyczna najdłużej będzie zasilana lub przynajmniej najwcześniej zostanie przywrócona do działania. Podstawą powinien być zatem powerbank, którym naładujemy telefon i zapas baterii jednorazowych lub naładowanych zawczasu akumulatorków. Jeśli mamy ku temu możliwości, to warto również zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy. Pozwoli nam podładować to i owo, zaopatrzy lodówkę w prąd, dzięki czemu zgromadzona w niej żywność się nie zepsuje, oraz będzie służył do innych celów, które akurat uznamy za stosowne.

  Polecany agregat prądotwórczy

 • Agregat prądotwórczy Konner & Sohnen Basic 12i S
 • Łączność awaryjna

  Gdy zabraknie prądu, to zostaniemy odcięci od dotychczasowych sposobów komunikacji. Nie chodzi nam tutaj tylko i wyłącznie o komunikację czynną, kiedy informacja przebiega w obie strony. Mamy również na myśli komunikację bierną, kiedy przekaz trafia tylko do nas. Internet, telewizor, radio, wszystko to wymaga prądu. Jak więc temu zaradzić? Rozwiązaniem mogą być tutaj krótkofalówki. W sytuacji awaryjnej pozwolą na komunikację, nawet na spore odległości, jeśli teren będzie płaski (letnie testy Baofenga pozwoliły na połączenie na plaży na dystansie 7,7 km na częstotliwościach PMR), a niektóre modele posiadają odbiornik FM, więc z komunikatów radiowych dowiemy się, co w trawie piszczy.

  Podsumowanie

  Oczywiście powyższe to jedynie ogólna lista tego, co przygotować na blackout. Każdy ma swoje specyficzne warunki bytowe, mieszkaniowe, a sytuacja w Wielkopolsce może być inna niż w Małopolsce i choćby z racji warunków wynikających z geografii przygotować się będzie trzeba nieco inaczej.

  O tym, co kupić na blackout nie warto myśleć na ostatnią chwilę, tylko zawczasu ruszyć na zakupy, gdyż jak nie będzie już prądu, to nic nie kupimy. Nawet jeśli sklep turystyczny będzie pod blokiem.

  To co? Rozważyliście już ewentualny blackout 2022 i to jak się przygotować? Jeśli nie, to być może teraz jest ostatni dzwonek!

  Gdy już wszystko będzie kupione, ułożone pod ręką i przemyślane, to nie zapominajmy o najważniejszym, czyli o dobrym morale. Warto zawczasu zadbać nie tylko o sprzęt, ale również o nastawienie i ewentualne sposoby na zabicie czasu i nudy, gdyż ta potrafi doskwierać równie mocno, jak głód, czy niska temperatura.


  Krzsztof Kuska autor combat.pl

  Krzysztof Kuska

  Od małego bardziej lubił Q niż Bonda. Jak dorósł nic się nie zmieniło. Tylko zabawki podrożały...


  napisz do nas