Gazy pieprzowe to prosty, skuteczny i niedrogi sposób, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Poręczny i łatwy w użyciu pozwala zneutralizować napastnika na czas wystarczający do oddalenia się w spokojne miejsce. Co dobrze wiedzieć o gazie pieprzowym i dlaczego warto mieć go przy sobie?

Jak działa gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy zalicza się do grupy drażniących środków bojowych. Substancją czynną jest w nim kapsaicyna, odpowiedzialna też za ostry smak niektórych warzyw i przypraw (na przykład papryczek chili). Rozpylona pod znacznym ciśnieniem wchodzi w kontakt ze skórą i błonami śluzowymi, wywołując pieczenie i podrażniając je. Palący ból jest na tyle intensywny, że skutecznie powstrzymuje napastnika. Co ważne, gazy pieprzowe zawierają kolorowy barwnik, widoczny w świetle UV, który ułatwia służbom mundurowym identyfikację agresora.

Gaz pieprzowy – skuteczna broń w zasięgu Twojej ręki

Jak wybrać najlepszy gaz pieprzowy, który pozwoli Ci czuć się bezpieczniej? Przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiary butli. Dobierz ją tak, aby rozpylacz z łatwością zmieścił się do kieszeni Twoich spodni, bluzy lub marynarki, ewentualnie do zapinanej do paska kabury na gaz. To zagwarantuje Ci szybką reakcję na wypadek zagrożenia.

Ważnymi cechami gazu pieprzowego są również zasięg wyrzutu oraz forma rozpylania. Odległość, na jaką możesz wyrzucić substancję, wynosi zazwyczaj od 3 do 5 metrów. To wystarczy, aby uprzedzić przeciwnika i zyskać czas na bezpieczne oddalenie się. Duże znaczenie ma też forma, w której rozpylana jest substancja. Może ona być stożkowa lub strumieniowa. Zaletą pierwszej jest to, że pokrywa szerszą przestrzeń i ułatwia trafienie agresora. Druga natomiast lepiej sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych. Ani wiatr, ani deszcz nie rozpraszają intensywnego strumienia.

Dlaczego warto mieć gaz pieprzowy?

Przede wszystkim dlatego, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Gdy wieczorem spacerujesz po parku, wracasz z koncertu, meczu albo od znajomych, możesz wydawać się łatwym celem dla napastnika. Wykorzystując Twoje rozluźnienie, może on liczyć, że wystarczy Cię nastraszyć, aby zgarnąć Twój portfel lub smartfon. Gaz pieprzowy pomoże Ci wyjść z takiej sytuacji bez szwanku, a do tego może ułatwić późniejsze namierzenie napastnika.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich – poznaj gazy pieprzowe dostępne w sklepie combat!