Jeśli czytasz te słowa to oznacza, że wśród Twoich bliskich jest ktoś, kogo ucieszy prezent w tematyce militarnej/outdoorowej/EDC. Jeśli chcesz tej osobie sprawić miłą niespodziankę na święta, ale nie masz pomysłu na konkretny produkt — oto nasza pomocna dłoń. Podsuniemy kilka inspiracji, ale zanim do tego przejdziemy, musimy określić jakim typem bohatera jest odbiorca prezentu.

kim jest twój bohater? święta w combat

Kim jest Twój bohater?

Ponieważ opisanie wszystkich potencjalnych typów miłośników militariów lub outdooru jest niemal niemożliwe, postanowiliśmy podzielić ich na cztery kategorie inspirowane rozpoznawalnymi personami. Zastanów się, która z nich najbardziej odpowiada obranemu celowi prezentu i sprawdź, co może mu się spodobać. Zaczynamy!

John Rambo — przetrwać apokalipsę

Wychodzi po bułki i znika na kilka dni, po czym wraca uwalany błotem, z gołą klatą i przepaską na czole. Ma na ciele pełno zadrapań, a głębsze rany są przypalone rozgrzanym nożem (czyli jedynym narzędziem, jakie miał przy sobie). Wręcza Ci naszyjnik z pazura niedźwiedzia, którego zapewne powalił z użyciem własnoręcznie skonstruowanej pułapki. Nic nowego, tymi wisiorami możesz już handlować. Czego zatem pragnie Rambo?

prezent dla johna rambo

Na pewno noża. Tych nigdy można mieć zbyt wiele. Koniecznie ze stałą głownią, z porządnej stali, o konstrukcji full tang i z solidnymi okładkami na rękojeści. Sprawdź, co obecnie posiada i dobierz coś podobnego. Chyba, że narzeka na jakiś aspekt, wtedy poszukaj czegoś pozbawionego tego mankamentu. Więcej na temat noży dowiesz się z naszych poradników Nożowe ABC oraz "Jak wybrać nóż?".

Co sprawia, że Rambo to nie szalony, leśny wrestler? Oczywiście jego łuk. Na temat łuków dla początkujących również przygotowaliśmy poradnik podpowiadający, jak wybrać pierwszy łuk. Jeśli natomiast masz do czynienia z osobnikiem, który pierwsze kroki w łucznictwie już poczynił, może pora sprawić mu prezent w postaci lepszego sprzętu, np. łuku bloczkowego?

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

James Bond — eleganckie gadżety na każdą okazję

Nienaganne maniery, wypastowane buty, nieskazitelny garnitur, wzorowa postawa i cała masa praktycznych gadżetów sprytnie pochowanych po kieszeniach. Plus pistolet w kaburze (opcjonalnie). Oto on, agent 007, pogromca codziennych trudności w dżentelmeńskim stylu. Czego potrzebuje taki elegant?

prezent dla jamesa bonda

Do najczęściej spotykanych elementów wyposażenia EDC (Every Day Carry) należy nóż składany. Niewielki, praktyczny, ze skuteczną blokadą, ostrzem z dobrej stali i najlepiej, jeśli nie wygląda jak narzędzie zbrodni. Wybór jest bardzo szeroki, ale ponownie — noży nigdy za wiele. Kto powiedział, że nie można mieć innego na każdy dzień tygodnia? Podpatrz co Twój szpieg już posiada (lub chciałby posiadać) i dobierz coś w podobnym stylu.

Z innych gadżetów często obecnych w kieszeniach ekwipunkowicza można wymienić minilatarkę, długopis taktyczny, pendrive, multitool lub scyzoryk. Jeśli interesują Cię produkty z takich właśnie kategorii, poczytaj poradnik podpowiadający, jak wybrać gadżety survivalowe.

Zaś co do pistoletu… Wybór jest tylko jeden: Walther PPK.

Bear Grylls — oko w oko z naturą

Wiemy, że ten konkretny bohater wybierał się w każdy teren, mając tylko ubranie i nóż, ale ludzie zainspirowani jego osobą zwykle nieco lepiej się przygotowują do swoich wypraw. W końcu nie każdy ma za sobą wieloletnie szkolenie i służbę w siłach specjalnych. W związku z powyższym, domorosły Bear Grylls pakuje do plecaka dość pokaźny pakiet sprzętu i idzie obcować z naturą — do lasu, w góry itd. Co można znaleźć w jego wyposażeniu?

prezent dla beara gryllsa

Na pewno nóż. Najlepiej dwa: składany i ze stałą głownią. Dalej z ostrego wyposażenia warto wymienić piłę składaną lub siekierę, ewentualnie maczetę. Triumfy święcą również multitoole i scyzoryki. No i oczywiście krzesiwo, czyli niezawodna metoda rozpalania ognia (jeśli się wie, jak to robić). Poza tym w ekwipunku wędrowca powinna znajdować się apteczka, zestaw przetrwania, manierka na wodę… Warto także pomyśleć nad dobrej jakości latarką czołową. W tematyce bushcraftu podobnie jak w przypadku EDC — ilu ludzi, tyle wersji, a każda z nich jest dobra (dopóki się sprawdza).

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Gracz CS:GO — Counter-Terrorists win

Porusza się przykucnięty, wykonuje zwroty całym ciałem, dźga nożem zawartość słoika z majonezem, a przed wejściem do wanny wrzuca do niej mydło z okrzykiem „Fire in the hole!”. W weekend zakłada mundur, bierze karabin, okulary i idzie na akcję. Oto on, fan gry CS:GO. Czym sprawić mu przyjemność na święta?

prezent dla gracza w counter strike global offensive

Na pewno repliką ASG. Zobacz, co najczęściej dzierży w rękach jego awatar w grze. Jeśli już coś posiada, możesz rozbudować jego arsenał. Albo kupić mu kulki, tych jest zawsze za mało. A może nowy celownik? Latarka na szynę montażową? Tylko upewnij się, że będzie pasować do danej repliki. Kolejna rzecz to multitool do rozbrajania bomb.

Inna opcja to wiatrówka, czyli jeden z najlepszych związanych ze strzelaniem sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Czy to trening celności, czy zwykła rekreacja, dobry karabinek lub pistolet sprawi masę radości obdarowanemu, a najpewniej też jego znajomym i bliskim.

Jeśli obdarowywany już posiada swój miotacz, kup mu do niego śrut lub lunetę. A może lornetkę? Poza tym standard — w roli prezentu świetnie sprawdzi się nóż, szczególnie o bojowym charakterze.

Chyba rozjaśniliśmy nieco temat prezentu dla męża, chłopaka czy po prostu mężczyzny. Oczywiście, kobiety również mogą pasować do wspomnianych w tym poradniku sylwetek (zapewne pomijając gołą klatę Rambo), ale cóż… statystyka. Natomiast prezentowane pomysły będą trafione bez względu na płeć, dlatego także militarne matki, żony i kochanki powinny je docenić. Wesołych Świąt!