Kiedyś latarki były niezastąpione. Przed erą smartfonów, tabletów i podświetlanych czytników ebooków były jedynym bezpiecznym sposobem na czytanie pod kołdrą. Obecnie służą tylko takim niszowym zastosowaniom, jak oświetlanie drogi w nocy czy wyławianie z mroku interesujących szczegółów. Żarty na bok, dobrej klasy latarka to jeden z obowiązkowych elementów EDC, czyli noszonego na co dzień zestawu narzędzi i akcesoriów ratujących z opresji. Pomożemy więc wybrać dobrą latarkę.

Spis treści:
1. Po co Ci latarka?
 a. Miejsce zamieszkania
 b. Wykonywana praca
 c. Aktywność po zmroku
 d. Uprawiane hobby
2. Jakie parametry ma latarka?
 a. Lumeny, czyli jasność
 b. Kelwiny, czyli barwa
 c. Dioda czy żarówka? Charakterystyka LED Cree
 d. Pojemność i rodzaj baterii
 e. Materiał korpusu
 f. Tryby działania
 g. Rozmiar, waga, sposób montażu
 h. Dodatkowe funkcje

czytanie przy świetle latarki

Po co Ci latarka?

Odpowiedź na to pytanie stanowi pierwszy krok do podjęcia świadomego wyboru, który rozświetli Twój żywot. W zależności od stylu życia, miejsca zamieszkania, uprawianych aktywności i pracy możesz stawiać latarce inne wymagania. Wprawdzie skupiamy się głównie na sprzęcie typu EDC, jednak warto choćby pobieżnie przyjrzeć się także innym konstrukcjom przeznaczonym do niecodziennych lub bardziej skonkretyzowanych zastosowań.

Miejsce zamieszkania

Pierwsze kryterium wyboru to kwestia mocno środowiskowa, ponieważ dotyczy naszego miejsca zamieszkania. Centrum miasta to teren zwykle dobrze oświetlony i latarka przyda się bardzo sporadycznie. Dzięki temu nie musi mieć ogromnego zasięgu, mocy i baterii starczającej na kilka godzin. Wystarczy drobiazg wielkości breloka do kluczy, np.: Walther Pro NL20

latarka używana w mieście

Co innego obrzeża miast, wieś i odludzia, gdzie własne źródło staje się niezbędnym elementem wyposażenia. Wtedy warto postawić na mocniejszy miotacz fotonów. Może zainteresuje Cię latarka patrolowa Perfecta Searcher 400, której można w razie potrzeby użyć jako pałki?

Wykonywana praca

Latarka nie musi służyć tylko w czasie wolnym, niejednokrotnie może uratować sytuację w pracy. Na przykład mechanik samochodowy nie pogardzi latarką z magnesem, którą przyczepi do metalowych elementów pojazdu. Jeśli praca wykonywana jest w trudnych warunkach, dobrze postawić na produkt solidny i odporny na działanie wody.

używanie latarki do pracy

Aktywność po zmroku

Gdy zapada zmrok budzą się nocne marki. Albo wychodzą z domu zwykli ludzie, którzy wykonali wszystkie obowiązki. Poszukując latarki do roweru należy postawić na trwałą baterię i regulowany strumień światła, przydaje się także regulacja mocy. Natomiast latarka do biegania lub Nordic walkingu to najlepiej czołówka, aby mieć wolne ręce. W większości zastosowań dobrze sprawdzi się latarka czołowa Black Diamond Spot 325.

Uprawiane hobby

Przychodzi weekend i czas zająć się ulubionym hobby. Jeśli szukasz latarki do lasu lub namiotu, to zdecydowanie potrzebujesz modelu o wydajnej i wymiennej baterii, z regulacją mocy oraz odpornego na warunki atmosferyczne. Przyda się także linka do podwieszania lub klips do zaczepiania. Proponujemy model Walther PRO SL66r.

latarka taktyczna montowana na karabinku

Jeśli natomiast biegasz po lesie z repliką ASG, wybierz latarkę do broni, czyli wyposażoną w specjalny uchwyt lub kompatybilną z tymi istniejącymi na rynku. Dobrym pomysłem jest także regulacja skupienia strumienia światła i stroboskop. Latarka do nurkowania powinna natomiast przede wszystkim spełniać normę IPX8, i to na jak największej głębokości. Ponadto mile widziana jest regulacja mocy oraz skupienia.

Jakie parametry ma latarka?

Lumeny, czyli jasność

Niczym megapiskele w aparatach telefonów, tak lumeny są dla producentów źródeł światła kartą przetargową przyciągającą nieświadome ofiary. Latarka, która rozpala ogień i smaży jajka sadzone? Pewnie, to możliwe. Ale czy potrzebne? Lumeny [lm] określają natężenie emitowanego światła i na ich podstawie możemy określić, jak jasno będzie świecić latarka. Znając przewidywane zastosowanie, możemy dobrać potrzebną ilość lumenów, a tym samym ograniczyć poszukiwania do oferujących ją latarek:

 • <20 lm — pobieżne rozglądanie się po namiocie lub najbliższym otoczeniu, czytanie książek,
 • 20-100 lm — standardowe czynności obozowe, niespieszne poruszanie się po niezbyt trudnym terenie,
 • 100-300 lm — bieganie, jazda na rowerze, swobodne pokonywanie nieznanego terenu,
 • 300-1000 lm — dokładne oświetlenie obszaru w promieniu kilku metrów lub silny strumień na kilkaset metrów, nadawanie sygnałów
 • >1000 lm — profesjonalne szperacze służb ratowniczych i mundurowych, oświetlanie dużego obszaru ze sporego dystansu.
dobór mocy latarki

Kelwiny, czyli barwa

Oprócz natężenia, światło ma także barwę wyrażaną w Kelwinach. W latarkach najczęściej oscyluje ona między 3000-4500 K. Im ten parametr jest niższy, tym bardziej ciepłe (pomarańczowo-żółte) światło. Im wyżej, tym bliżej bieli i niebieskiego. Wybór to kwestia indywidualnego gustu.

Dioda czy żarówka? Charakterystyka LED Cree

Latarki starego typu używały głównie żarówek tradycyjnych. Z czasem pojawiały się rozwiązania halogenowe, xenonowe i kryptonowe (nie mylić z kryptonitem). Wspólnym mianownikiem był stosunkowo spory pobór energii, umiarkowana sprawność, podatność na uszkodzenia i niejednokrotnie duża emisja ciepła, która prowadziła do szybszego zużycia żarówki.

dioda led cree

Nic też dziwnego, że diody elektroluminescencyjne (LED) były istną rewolucją: lekkie, odporne na uszkodzenie, energooszczędne, długowieczne, bardzo jasne, generujące mniej ciepła (choć wymagające wydajnego chłodzenia). Kolejnym krokiem milowym było wprowadzenie popularnych obecnie diod Cree, których ilość odmian może skołować. Poniżej przedstawiamy skróconą charakterystykę:

 • XR-E — budżetowa dioda starego typu osiągająca do 300 lm.
 • XP-C — niskiej jakości, podatna na przegrzanie, maksymalnie 250 lm.
 • XP-E — zminiaturyzowana wersja XR-E, ta sama jasność i mniej ciepła.
 • XP-G/XP-G2 — również zminiaturyzowana XR-E, ale dająca 350 lm i większy zasięg. Wersja G2 zapewnia 20% mocniejszy strumień światła niż G.
 • XM-L — najpopularniejsza w latarkach EDC i czołówkach. Blisko 700 lm, ale nieco mniejszy zasięg od XP-G. Może występować z dopiskiem T6 (910-975 lm) lub U2 (>1000 lm).
 • XM-L2 — 20% jaśniejsza od wersji podstawowej (1044-1119 lm) przy tym samym rozmiarze, nie ma widocznej „siatki”. W opcji U3 osiąga 1193-1268 lm.
 • XP-L HI — hybryda XM-L2 i XP-G. Ma mniejszy zasięg od tej ostatniej, ale może pracować na wyższych prądach zapewniając 1176-1227 lm.

Dopiski wspomniane przy niektórych modelach odnoszą się do komórek emitujących w diodzie. Mogą to być R2-5, Q3-5, T6, U2-3. Cyfra po literze określa ich liczbę i generalna zasada jest taka: im więcej, tym jaśniej. Ale należy pamiętać, że np. XP-E T6 nie będzie jaśniejsza od XM-L Q3 itd.

Pojemność i rodzaj baterii

Jeden z kluczowych elementów każdej latarki. Możliwości jest kilka, mają swoje plusy i minusy, zależnie od przenaczenia niektóre z nich są pożądane lub też nie. Do najbardziej uniwersalnych należą latarki obsługujące kilka rodzajów zasilania, np. ogniwa Li-Ion 18650 i baterie AAA. Przykładem takiej latarki jest Walther PRO PL70r.

Ogniwa 18650 można nabyć w sklepie lub… wydostać je ze starych baterii laptopowych. Przydaje się wtedy miernik pojemności, aby określić, czy nie są zbyt zużyte. Sensowna pojemność to minimum 1300 mAh. Co do zasilania bateryjnego — należy pamiętać, że nie każdy typ jest powszechnie dostępny. AA lub AAA dostaniemy w większości sklepów w niewygórowanej cenie, można także zainwestować w akumulatorki i ładowarkę. Jednak CR123 mogą być bardziej problematyczne do zdobycia.

Niektóre modele latarek są wyposażone w niewymienne źródło zasilania i wbudowane gniazdo ładowania. Jeśli jest to micro USB – możemy korzystać z powerbanka. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniami mniej typowymi. Można także znaleźć „latarki na dynamo”, czyli ładowane korbką lub ściskaną dźwignią, oraz indukcyjne, którymi trzeba potrząsać. Zaleta: niezależność od sklepów i gniazdek. Wady: długotrwałe ładowanie, hałas, zmęczenie rąk.

Materiał korpusu

Obudowa latarki spełnia kilka zadań. Po pierwsze, trzyma wszystko razem. Po drugie służy jako radiator, czyli wymiennik ciepła. Po trzecie może służyć jako awaryjne narzędzie do samoobrony. Korpusy latarek najczęściej wykonane są z tzw. aluminium lotniczego lub plastiku (czasem pokrywanych gumą itp.). Aluminium, mimo lekkości, i tak jest cięższe od tworzywa, jednak wynagradza to trwałością. Syntetyk jest lekki i dobrze sprawdza się w sprzęcie nieprzeznaczonym do ekstremalnych warunków.

wodoodporna latarka

Tryby działania

Kto myśli, że latarka tylko świeci, ten ma rację. I jednocześnie jej nie ma, bo świecić może na wiele sposobów. Duża część dostępnych na rynku modeli oferuje kilka trybów działania, np. pełna moc, 50% mocy, 10% mocy, stroboskop. Ten ostatni sprawdza się głównie w zastosowaniach zaczepno-obronnych pozwalając oślepić i zdezorientować przeciwnika. Wśród uprawiających turystykę i bushcraft popularne są latarki z czerwonym światłem, które nie wybudza nas, gdy przebudzimy się w nocy celem pójścia za potrzebą lub dołożenia do ognia, a także nie wabi owadów. Zdarzają się także latarki z lampą UV, choćby do sprawdzania banknotów.

Rozmiar, waga, sposób montażu

Latarka czołówka czy ręczna? Duża czy mała? Wszystko zależy od przeznaczenia i możliwości noszącego. W torebce lub nerce możemy zmieścić niewielką latarkę EDC długości do 15 cm, w podróży czy podczas sportu najlepsza będzie czołówka, a robiąc obchód, możemy dzierżyć sporych rozmiarów armatę świetlną. Latarki mogą mieć także klips pozwalający wygodnie nosić je w kieszeni lub przyczepić do daszka czapki. Rozwiązań jest sporo, nie ma złotego środka, dlatego przed dokonaniem wyboru trzeba dobrze przeanalizować swoje potrzeby i dostępne opcje.

Dodatkowe funkcje

Multitasking — Święty Graal dzisiejszych czasów. Skoro scyzoryk może zastąpić korkociąg, to dlaczego latarka nie może być czymś więcej? Fantazja producentów nie zawodzi, z lepszym lub gorszym skutkiem. Wbudowany długopis? Czemu nie, dobry pomysł. Regulacja skupienia wiązki światła, tzw. zoom? Świetnie. Latarka z paralizatorem? Można, pytanie czy warto… Ale świecący kubotan to całkiem niezłe połączenie. Należy pamiętać o jednym: nie wszystko, co fajnie wygląda na papierze sprawdzi się sensownie w rzeczywistości. I druga sprawa: czy to naprawdę Ci się przyda?


Donieśliśmy kaganek oświaty do końca. Światlejsi w temacie latarek możemy świadomie wybrać idealny dla siebie produkt, aby już więcej kapci ze świecą nie szukać. Wystarczy pamiętać, że nie trzeba jak najwięcej wszystkiego — wystarczy tyle, ile potrzebujemy. Życzymy jasnego umysłu i satysfakcji z użytkowania.

Sprawdź latarki dostępne w sklepie combat


Zgarnij 5% rabatu przy zakupie latarki ręcznej

Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

Uwaga! Rabat nie obejmuje produktów Helikon-Tex, Morakniv, Wildo, Direct Action, Alta, Atwood Rope, Hultafors, Victorinox.


autor tadeusz jakliński

Tadeusz Jakliński

Niestrudzony poszukiwacz przedstawicieli gatunku "Dobre i tanie". Entuzjasta praktycznych gadżetów, knifemakingu, turystyki samochodowej, rockowego darcia paszczy i poznawania interesujących ludzi. Bezczelny, bezkompromisowy, bezpardonowy, bez względu na okoliczności. Ot, Tadzio.