Sporty związane ze strzelaniem mają spore rzesze amatorów na całym świecie. Jeśli jeden z nich jest celem Twoich prezentów świątecznych, to logicznie nasuwa się pomysł podarunku związanego z jego pasją. Jeśli jednak nie masz pomysłu na konkretny sprzęt, być może w tym poradniku znajdziesz odpowiedź na swoje rozterki. Oto nasze propozycje do rozbudowy arsenału miłośnika sportów strzeleckich.

Strzelectwo pneumatyczne, czyli wiatrówki

Każdy lubi strzelać z wiatrówki. A jeśli jeszcze nie miał okazji spróbować, to polubi po pierwszej randce. Pneumatyczne miotacze śrutu są proste w obsłudze, nie straszą hałasem ani odrzutem jak broń palna, są niedrogie w eksploatacji i dostępne bez pozwolenia. Czy to wypad za miasto z dziećmi, spotkanie w gronie znajomych na działce albo samotny trening strzelecki — wiatrówka sprawdzi się świetnie w każdej z tych sytuacji. Więcej na ten temat dowiesz się z poradnika podpowiadającego, jak wybrać pierwszą wiatrówkę.

wiatrówki w prezencie na święta

Pistolety wiatrówki

Sprężynowe lub zasilane kapsułami z CO2, wykonane z tworzywa lub metalu, wiatrówki pistoletowe są dostępne na każdą kieszeń. Mogą służyć do treningu strzeleckiego „na sucho”, strzelań rekreacyjnych, a także poważnego ćwiczenia celności — kwestia modelu. Najpopularniejsze są repliki zasilane dwutlenkiem węgla, strzelające okrągłym śrutem stalowym typu BB. Do działania wymagają kapsuł ze sprężonym gazem, ale dzięki temu mogą strzelać w trybie półautomatycznym, czyli bez ręcznego przeładowania po każdym strzale.

Karabinki wiatrówki

Długie wiatrówki to prawdziwa klasyka. Obowiązkowe wyposażenie każdego szanującego się handlarza na tzw. „ruskim rynku”. Pomijając jakość tych tworów, ileż puszek i szyb dokonało swojego żywota za ich sprawą? Ale dobrej jakości karabinek może być doskonałym sposobem trenowania celności. Modele PCP to sprzęt niemal profesjonalny, ale nawet zwykłe wiatrówki sprężynowe potrafią podziurawić sam środek tarczy raz za razem.

Lunety do wiatrówek

Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po pewnym czasie strzelania z otwartych przyrządów celowniczych przychodzi ochota na zwiększenie dystansu, a tym samym poziomu trudności. Jako że cybernetyczne oczy to póki co Science Fiction, warto zaopatrzyć się w lunetę. Wybór jest ogromny, ale po lekturze naszego poradnika o celownikach optycznych podjęcie najlepszej decyzji nie powinno stanowić problemu.

Akcesoria do wiatrówek

Co poza pistoletem lub karabinkiem oraz lunetą przyda się strzelcowi wiatrówkowemu? Na pewno materiały eksploatacyjne, czyli śrut i ewentualnie kartusze ze sprężonym CO2. Poza tym bardzo miłym gadżetem jest pokrowiec, aby nie nosić wiatrówki luzem.

Łucznictwo w służbie relaksu

Czy wiecie, że Polska zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata w łucznictwie? Ten sport wydaje się być bardzo niszowy, jednak amatorów strzelania z łuku przybywa, ponieważ to doskonały trening siły i koncentracji, a także sposób na relaks. Nowicjuszy w temacie odsyłamy do naszego poradnika o łucznictwie dla początkujących, a poniżej proponujemy kilka gotowych propozycji sprzętowych.

łuk w prezencie na święta

Łuki klasyczne

Świetna propozycja dla początkujących. Prosta konstrukcja i niewielka siła naciągu pozwalają skupić się na technice strzelania i celności. Niewielkim kosztem można sprawdzić, czy w kimś tkwi wewnętrzny Legolas, czy jednak to nie to.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Łuki bloczkowe

Opcja dla bardziej zaawansowanych to łuki bloczkowe. Droższe, bardziej skomplikowane pod względem budowy, jednak wynagradzające to celnością i wygodą strzelania. Rambo, Green Arrow czy Hawkeye nie mogą się mylić. Znaczy mogą, bo mylić się jest rzeczą ludzką. Ale w tej kwestii nie powinni.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Akcesoria łucznicze

Łuk strzela strzałami, to oczywiste. Dlatego łucznikowi warto sprawić kilka zapasowych sztuk. Albo nowych, lepszych od obecnie posiadanych. Trzeba pamiętać o dobraniu ich długości do łuku. Z innych przydatnych akcesoriów można wymienić ochraniacz przedramienia, kołczan czy celownik. A może spust do łuku bloczkowego będzie strzałem w dziesiątkę (lub pozwoli na oddawanie takowych)?

ASG — wojna bez ofiar

Repliki Airsoftowe mogą kojarzyć się ze znanymi z kiosków i bazarów pistoletami na kulki. To z grubsza prawda, ale ASG znacznie podnosi poziom zaawansowania tej zabawy. Dokładne odwzorowanie wyglądu pistoletów czy karabinków to tylko początek, bo ich wnętrza kryją skomplikowane mechanizmy, niejednokrotnie zasilane elektrycznie. Wszystko po to, aby w bezpieczny sposób umożliwić graczom uczestnictwo w symulowanych starciach. Taktyka, sprawność, praca w grupie, dopieszczanie sprzętu… ASG jest angażujące na wielu płaszczyznach.

asg w prezencie na święta

Pistolety i rewolwery

Teoretycznie od czegoś trzeba zacząć, ale broń krótka powinna stanowić tylko wyposażenie dodatkowe lub awaryjne. Co nie znaczy, że nie jest potrzebna. Gdy w karabinku padnie bateria, skończy się amunicja lub dojdzie do zacięcia, a wróg naciera, wtedy pistolet lub rewolwer jest jedynym co dzieli gracza od „śmierci” na polu bitwy. Dlatego warto wybrać niezawodny model.

Karabinki ASG elektryczne

Wybór długiej (czyli głównej) repliki na zmagania ASG to jedna z kluczowych decyzji w karierze strzelca airsoftowego. Niezawodność, celność, szybkostrzelność — to święta trójca. A do tego podatność na rozbudowę, ilość dostępnych części tuningowych, moc, rozmiar i wiele, wiele innych… Ale początkujący raczej skupi się na samej frajdzie strzelania. Dlatego coś sprawdzonego i niedrogiego to najlepszy wybór. No chyba, że cena nie gra roli…

Akcesoria airsoftowe

Pomijając umundurowanie, które trzeba dobrać do reszty członków swojej grupy, w ASG ilość akcesoriów może przytłoczyć. Ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna, najlepiej wręczyć wyposażenie uniwersalne: kulki lub green gas (jeśli obdarowany jest posiadaczem stosownej repliki zasilanej tym medium).