Są pewne rzeczy w życiu, które robić musimy, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie. Picie należy do tych właśnie rzeczy. Bez jedzenia człowiek może przetrwać sporo, ale bez picia sprawa wygląda już znacznie gorzej. W zasadzie wszyscy o tym wiemy, ponieważ przypomina się nam o tym ze szklanego ekranu podczas każdej kolejnej fali upałów, ale jak się wydaje, temat jest na tyle ważny, że warto.

Skoro moralizatorstwo mamy już za sobą, to możemy przejść do spraw bardziej praktycznych i przedstawić ranking butelek na wodę dostępnych na combat.pl. Jako że każdy z nas jest inny, przygotowaliśmy dość szeroki zestaw produktów, które powinny trafić w potrzeby stosunkowo dużej liczbie odbiorców. Na początek mamy również krótki poradnik, a więc zaczynamy!

ranking butelek na wodę

A po co mi w ogóle butelka na wodę?

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku coś takiego jak „specjalna” butelka na wodę jest czymś zupełni niepotrzebnym. Wszak na każdym rogu mamy sklep, a w nim regały i półki aż uginające się od wszelkiej maści napojów i wód, z których niemal każdy wybierze coś pod swój gust.

Sęk jednak w tym, że nie na każdym rogu znajduje się kontener lub chociaż mały śmietnik na odpady plastikowe, a tych przecież tworzymy ogromne ilości. Jeśli już trafią do recyklingu, to ich przetworzenie wymaga ogromnych ilości energii, specjalistycznych zakładów i długiego procesu przemysłowego, by taki plastik na powrót mógł wrócić na półki sklepowe.

Z energetycznego punktu proces recyklingu jest nieekonomiczny, więc lepiej minimalizować takie działania. Po co inwestować czas pieniądze i zasoby w coś, co można obejść pojemnikami wielokrotnego użytku? Można wręcz zaryzykować tezę, że od dobrobytu staliśmy się gnuśni i leniwi. Wszystko chcemy mieć tu i teraz, najlepiej za darmo. Stan ten zaszedł już tak daleko, że butelki na wodę mają być w wielu rozmiarach i kształtach. Wszystko po to, by każdy mógł kupić odpowiednią dla siebie butelkę i potem wyrzucić.

Dawniej jednak tak nie było. Używanie opakowań wielorazowego użytku jest równie stare, jak ludzkość. Dopiero w XX wieku w wyniku uprzemysłowienia na niespotykaną dotąd skalę porzuciliśmy stare, dobre nawyki na rzecz wygodnictwa. Na szczęście nie jest to proces nieodwracalny i tak naprawdę wszystko zależy od nas. Pierwszym krokiem w dobrą stronę może być sięgnięcie po butelkę na wodę wielokrotnego użytku. Wchodzicie w to?

Jaką butelkę na wodę wybrać?

Gdy już zdecydujemy się na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń, to pada sakramentalne pytanie o to, jaką butelkę na wodę wybrać. Niestety nie ma na nie prostej i łatwej odpowiedzi, gdyż każdy z nas ma inne preferencje i przyzwyczajenia. Z pewnością można jednak wskazać pewne obszary, na które przy wyborze butelki warto zwrócić uwagę. Poza tym najlepsza butelka na wodę to będzie taka, która będzie nam odpowiadała, a nie taka, którą opiszą w poradniku. Warto więc przede wszystkim skupiać się na własnych potrzebach i doświadczeniach i pod nie dobrać odpowiedni sprzęt. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając „najlepszą butelkę na wodę”?

Jeśli plastik, to tylko butelki na wodę bpa free

Tak się jakoś składa, że wszechobecny plastik wcale nie jest taki dobry, a już na pewno nie jest taki zdrowy, jak by się nam wydawało. Przekonaliśmy się już o tym jakiś czas temu i na szczęście wiemy, które składniki plastiku są dla nas szkodliwe. Siłą rzeczy, producenci nie chcą stracić klientów i w lot zrozumieli, czego unikać podczas produkcji butelek. U renomowanych wytwórców dóbr plastikowych można spotkać się z etykietą głoszącą, że ich butelki na wodę są bpa free. Takich właśnie powinniśmy szukać.

A może ekologiczna butelka na wodę?

Do ekologii można podchodzić na różne sposoby, ale grunt, by dzięki tym podejściom nasza planeta stawała się czystszą i lepszą. Jeśli taka postawa jest nam bliska, to warto poszukać ekologicznej butelki na wodę. Producenci prześcigają się obecnie w wymyślaniu materiałów, które będą mniej uciążliwe dla planety zarówno podczas produkcji, jak i w trakcie utylizacji. Mogą to być specjalne rodzaje plastiku z recyklingu lub takie, które są wytworzone z innego rodzaju surowców. Ekologiczna butelka na wodę to może być również… butelka metalowa! Metalu w różnorakiej postaci używamy i przetwarzamy go od tysięcy lat, więc po zakończeniu swego żywota jako butelka na wodę po prostu trafi do huty i z czasem wróci do obiegu. Być może jako element promu kosmicznego. Kto to wie. ;)

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru butelki na wodę?

Miarka w butelce na wodę

Gdy wybieramy się na poszukiwania idealnej dla nas butelki na wodę, warto zerknąć na nieoczywiste cechy dostępnych na rynku produktów, takie, jak choćby podziałkę wskazującą, ile płynu nam zostało. Butelka na wodę z miarką przyda się szczególnie wtedy, gdy będziemy chcieli przygotować posiłek instant wymagający konkretnej ilości płynu. Taka miarka pomoże nam również oszacować, ile już wypiliśmy, jeśli jesteśmy jednymi z tych, którzy ściśle trzymają się zaleceń lekarzy i dietetyków.

Pojemność butelki na wodę

Przed zakupem warto również zastanowić się nad pojemnością butelki na wodę, która będzie odpowiednia do naszych wypraw. Zazwyczaj butelka będzie stosunkowo mała, ale na rynku można znaleźć również większe. Czym kierować się przy wyborze pojemności butelki? Oczywiście zastosowaniem. Butelka na wodę 0,5l sprawdzi się na krótkie wypady lub w codziennym użytkowaniu w domu i w pracy. Butelka na wodę 1l, czy też nawet butelka na wodę 2l to już pojemności na dłuższe lub intensywniejsze wypady, gdzie nawadnianie będzie bardzo istone.. Oczywiście przy większych pojemnościach warto zastanowić się, czy sensowniej nie byłoby zainwestować w camelbak. Alternatywą może być również specjalny wężyk montowany do dużej butelki, którą przenosimy po prostu w plecaku. Wtedy możemy mieć nawet 5l butelkę na wodę, jeśli najdzie nas taka potrzeba, a jeśli nie, to system zadziała też z 0,5l butelką na wodę.

Butelka filtrująca

Kolejnym aspektem, który możemy uwzględnić w swych poszukiwaniach, jest fakt filtrowania wody. Butelka filtrująca może pozwolić upiec nam dwie pieczenie na jednym ogniu i poza przenoszeniem wody zapewniać również jej oczyszczanie. Oczywiście nie znaczy to, że nie będzie miała innych pożądanych funkcji, takich jak odpowiednia dla nas pojemność czy też wspominana wyżej miarka. Będzie też miała ten jeden dodatkowy bonus sprawiający, że woda będzie nie dość, że bezpieczniejsza, to najpewniej również lepsza w smaku.

Uchwyt do troczenia

Niektóre butelki będą miały specjalny uchwyt do troczenia ich do plecaka, na przykład przy pomocy karabinka. Dla części wędrowców taka opcja może być bardzo ważna. Przenoszenie butelki na wodę poza plecakiem zmniejsza ryzyko zalania jego wnętrza, w którym coraz częściej nosimy elektronikę. Jeśli to jest jedne z naszych priorytetów, to zwracajmy uwagę na to, by taki uchwyt był bardzo solidnie wykonany.

Rodzaj zamknięcia i jego szczelność

Na koniec warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki nasza butelka jest zamykana. Stary, dobry i poczciwy gwint z dodatkową gumową uszczelką może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Można również rozejrzeć się za ustnikami lub innymi specjalnymi zamknięciami, ale tutaj warto sięgnąć jedynie po rozwiązania renomowanych producentów, którzy od lat zajmują się tematem, a swoje pomysły gruntownie przetestowali. Niestety doświadczenie uczy, że tania butelka nieznanego producenta = mokro w plecaku. Kiepskiej jakości ustniki otwierane wiele raz szybko zaczynają przeciekać.

I w sumie to by było na tyle. Nie przedłużając już nadmiernie tego prostego zagadnienia, prezentujemy ranking butelek na wodę dostępnych w ofercie sklepu combat.pl

Ranking butelek na wodę

separator

Butelka SIGG Traveller 0.6L Black

Butelka SIGG Traveller 0.6L Black

 • Materiał wykonania: Aluminium
 • Pojemność [ml]: 600
 • Szerokość [mm]: 71
 • Waga [g]: 108
 • Wysokość [mm]: 215
 • Dodatkowe cechy: Butelka wykonana została ze wytłaczanego kawałka aluminium oraz pokryta warstwą EkoCare wolną od szkodliwego BPA i ftalanów. Za szczelność odpowiada korek z gwintem oraz przelotką na linkę lub smycz. Akcesorium jest w pełni kompatybilne w innymi produktami marki SIGG


Butelka filtrująca Grayl GeoPress czarna

Butelka filtrująca Grayl GeoPress czarna

 • Materiał wykonania: Polipropylen, Silikon, TPE, ABS
 • Pojemność [ml]: 710
 • Szerokość [mm]: 86
 • Waga [g]: 450
 • Wysokość [mm]: 265
 • Dodatkowe cechy: filtr z węgla aktywnego wystarczający na 250l wody lub 3 lata użytkowania, ustnik z systemem SimpleVent Cap jest chroniony przed zanieczyszczeniami i zarazkami, solidny zaczep umożliwia mocowanie butelki do plecaka lub wygodne przenoszenie w dłoni


Butelka Nalgene Wide Mouth Silo 1,5 L - Cosmo

Butelka Nalgene Wide Mouth Silo 1,5 L - Cosmo

 • Materiał wykonania: Tritan
 • Pojemność [ml]: 1500
 • Szerokość [mm]: 89
 • Waga [g]: 209
 • Wysokość [mm]: 285
 • Dodatkowe cechy: szeroki wlew pozwala wrzucić do butelki lud, lub pić z niej gęste soki i smoothie, duża pojemność pozwala przenosić cały zapas wody w jednym pojemniku, Tritan z którego wykonana jest butelka jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a po wyprawie butelkę śmiało można myć w zmywarce


Butelka Nalgene Narrow Mouth 0,5 L - Aubergine

Butelka Nalgene Narrow Mouth 0,5 L - Aubergine

 • Materiał wykonania: Tritan
 • Pojemność [ml]: 500
 • Szerokość [mm]: 76
 • Waga [g]: 106
 • Wysokość [mm]: 178
 • Dodatkowe cechy: Wykonane z wolnego od BPA Tritanu, przeznaczony do płynów do 90 stopni, wąski wlew ułatwia picie


Butelka ION8 Recyclon 1100 ml

Butelka ION8 Recyclon 1100 ml

 • Materiał wykonania: Recyclon
 • Pojemność [ml]: 1100
 • Producent: ION8
 • Szerokość [mm]: 80
 • Waga [g]: 174
 • Wysokość [mm]: 285
 • Dodatkowe cechy: wysoka pojemność, wykonana z bezpiecznego i wytrzymałego Recyclonu, butelka jest bezzapachowa, wieczko zabezpiecza ustnik przed dostaniem się zanieczyszczeń, zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem, nadaje się do chłodnych i gorących napojów


Butelka ION8 Stal nierdzewna 600 ml

Butelka ION8 Stal nierdzewna 600 ml

 • Materiał wykonania: Stal nierdzewna
 • Pojemność [ml]: 600
 • Szerokość [mm]: 65
 • Waga [g]: 164
 • Wysokość [mm]: 231
 • Dodatkowe cechy: stal nierdzewna zapewnia dużą wytrzymałość na korozję, ustnik i nakrętka są wolne od BPA, wieczko zabezpiecz ustnik przed przedostawaniem się zanieczyszczeń, konstrukcja umożliwia picie z butelki przy użyciu jednej ręki, dzięki czemu wygodnie napijemy się jadąc rowerem, czy też samochodem, uchwyt z metalu umożliwia przytroczenie do plecaka lub torby


Butelka Esbit MAJORIS DRINKING BOTTLE

Butelka Esbit MAJORIS DRINKING BOTTLE

 • Materiał wykonania: Stal nierdzewna 18/8
 • Pojemność [ml]: 1380
 • Szerokość [mm]: 89
 • Waga [g]: 237
 • Wysokość [mm]: 290
 • Dodatkowe cechy: wysokogatunkowa stal nierdzewna 18/8, duża pojemność, szerokie wieko ułatwia nalewanie i mycie, wieko wyposażone w zaczep pozwalający na wygodny transport, materiały plastikowe wolne od BPA i ftalanów


Jeśli żadna z butelek nie przypadła Wam do gustu, to sprawdźcie pozostałe butelki turystyczne dostępne w ofercie sklepu combat.pl