Zastanawiasz się, czym różnią się plecaki trekkingowe od taktycznych? Szukasz czegoś, co sprawdzi się na szlaku, ale będzie dobrze wyglądać także w mieście? A może nie do końca wiesz, na co zwracać uwagę i zastanawiasz się, jaki plecak spełni Twoje oczekiwania? Jeśli tak, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

1. Wstęp
2. Dwie uwagi na dobry początek
3. Jaki plecak miejski polecamy?
4. Jaki plecak trekkingowy wybrać?
5. Po jaki plecak survivalowy sięgnąć?
6. Jaki plecak taktyczny wybrać?
7. Jaki plecak wojskowy spełni Twoje oczekiwania?
8. Jak spakować plecak (wojskowy, taktyczny, survivalowy...)?
9. Plecaki, które polecamy
plecak trekkingowy poradnik

Wstęp

Jeśli jesteś zapalonym piechurem, obieżyświatem, globtroterem, miłośnikiem survivalu lub żołnierzem, to dobrze wiesz, że plecak to jeden z najważniejszych elementów Twojego ekwipunku. A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z trekkingiem lub survivalem, to z pewnością się tego domyślasz. Sprawa jest jasna – w plecaku dźwigasz wszystkie potrzebne, a momentami wręcz niezbędne graty. Jeśli więc sprzęt zawiedzie Cię gdzieś na szlaku, to zazwyczaj żarty się kończą. Dlatego warto wybrać go z głową. I choć w tym poradniku pomożemy Ci znaleźć plecak na wycieczki jednodniowe (czyli taki do, powiedzmy, trzydziestu, czterdziestu litrów), to wiele uwag może okazać się pomocnych także przy wyborze modeli „długodystansowych”.

Dwie uwagi na dobry początek

Zacznijmy od elementarza, o którym zawsze warto pamiętać. Nim zdecydujesz się na jakiś plecak, zwróć uwagę na dwie ważne kwestie. Po pierwsze pamiętaj, że wiele modeli, zwłaszcza tych o większym litrażu, posiada pas biodrowy. Przed zakupem sprawdź koniecznie, czy jest on wystarczająco szeroki. To ważne, gdyż to szerokość decyduje o tym, czy pas spełni swoją odciążającą funkcję. Jego zewnętrzna strona powinna być wykonana z materiału odpornego na przetarcia, a wewnętrzna musi być wyściełana miękką tkaniną. Otarcia bioder, szczególnie podczas bardziej forsownych marszów, są bardzo nieprzyjemne. Upewnij się też, czy pas piersiowy dobrze stabilizuje szelki. Przyjrzyj się wreszcie samym szelkom. Pamiętaj, że im są szersze, tym lepiej rozkładają ciężar.

Po drugie, gdy już kupisz dany plecak, załóż go na plecy i dobrze obciąż. Dzięki temu dowiesz się, czy jego system nośny zapewnia odpowiednią wentylację i prawidłowo rozkłada ciężar. Dzięki temu testowi unikniesz późniejszych rozczarowań. I bólu.

Jaki plecak miejski polecamy?

W tej sekcji nie będziemy się rozpisywali. Ten „sprzęt” jest na tyle powszechny, że zapewne każdy posiada na jego temat wyrobioną opinię. Nadmienimy tylko, że gdy wybierasz jakiś model, warto zwrócić uwagę na materiał z którego jest zrobiony (gruby poliester w zupełności wystarczy), jakość wykonania suwaków („rozpruty” zamek potrafi zirytować) oraz na to, czy plecak posiada funkcjonalności, które mogą Ci się przydać: kieszeń na laptopa, organizer na klucze lub portfel, otwartą zewnętrzną kieszeń itp.

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Plecak trekkingowy stanowi często pierwszy wybór kogoś, kto szuka sprzętu, który można zabrać w „teren”. Zazwyczaj ma pojemność od 25 do 50 litrów i jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny niż plecak miejski. Ciebie interesuje raczej plecak na wycieczki jednodniowe, sięgnij więc po model o objętości do 30 litrów. W taki plecak spokojnie zapakujesz żywność, wodę, ciepłą odzież (jesienią i zimą) lub zapasową bieliznę (wiosną i latem), ale też kosmetyki ochronne, mapy, kompasy i pozostały survivalowy ekwipunek.

Podobnie jak w przypadku plecaka miejskiego, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonano interesujący Cię egzemplarz. Plecaki trekkingowe, zwłaszcza te jednodniowe, nie muszą być wykonane z „niezniszczalnej” cordury, wystarczy gruby poliester lub nylon. Ten ostatni materiał ma też tę zaletę, że jest dość lekki.

W plecakach tego typu – oprócz komfortu użytkownika, o którym pisaliśmy wyżej – ważne jest ergonomiczne rozłożenie kieszeni oraz odpowiednia do potrzeb ilość troków, pasów mocujących, karabińczyków etc. Wszystkie te elementy pozwalają Ci na wygodne i przemyślane spakowanie plecaka. O „sztuce” pakowania przeczytasz niżej.

plecak survivalowy gory

Po jaki plecak survivalowy sięgnąć?

Przyjrzyjmy się teraz plecakom survivalowym. Granica między ekwipunkiem survivalowym i trekkingowym jest oczywiście płynna. Niemniej można tu wskazać pewne różnice. Po pierwsze kolorystyka plecaka survivalowego jest zazwyczaj bardziej stonowana i opiera się na gamie kolorów występujących w naturze. Często stosuje się tu kamuflaże wojskowe. Właściwości maskujące takiego wyposażenia są ważne szczególnie dla amatorów wypraw w dzicz. Zazwyczaj nie życzą sobie, aby ktoś ich niepokoił, a odpowiednio dobrany ekwipunek pozwala uniknąć niechcianych spojrzeń.

Gdy wybierasz plecak survivalowy, bardzo uważnie przyjrzyj się materiałowi, z jakiego jest wykonany. Rzuć też okiem na zamki. W przypadku tego rodzaju sprzętu wytrzymałość odgrywa dość istotną rolę. Gdy „stracisz z oczu szlak nieomylnej drogi i w głębi ciemnego znajdziesz się lasu”, to nie chcesz przecież szarpać się z popsutym suwakiem lub martwić się, że coś się rozerwie. Rozważ więc zakup plecaka wykonanego z cordury. Ten materiał naprawdę niełatwo uszkodzić. A więc jeden problem z głowy.

Plecak survivalowy powinien też posiadać odrobinę inne funkcjonalności niż jego trekkingowe odpowiedniki. Ktoś, kto penetruje bory i nieprzebyte lasy, kto przemierza dzikie ostępy lub górskie odludzia będzie potrzebował sprzętu, do którego łatwo przytroczyć składaną piłę, linę, siekierkę oraz inne niezbędne na takich wyprawach narzędzia. W konsekwencji plecak survivalowy powinien posiadać ergonomicznie rozłożone kieszenie, troki i liczne taśmy mocujące. Kieszeń na system hydracyjny (tzw. „camelback”) może okazać się bardzo pożądana. Plecaki tego typu często są wyposażone w system MOLLE. O jego cechach i użyteczności szerzej pomówimy w sekcji poświęconej plecakom taktycznym.

Pamiętaj też o pasach kompresyjnych. Jeśli nie załadujesz plecaka w pełni, pozwolą Ci zmniejszyć jego gabaryty. Bywa to pomocne, gdy chcesz się na przykład przeciskać przez skalne szczeliny. Ponadto, możesz dzięki nim przytroczyć np. karimatę.

Jaki plecak taktyczny wybrać?

Plecaki taktyczne są zazwyczaj wzorowane na sprzęcie używanym przez różne „służby i siły”. Determinuje to ich właściwości. Żołnierze i funkcjonariusze potrzebują sprzętu, który łatwo można dostosować do zmiennych warunków i który jest wytrzymały oraz niezawodny. Ogólnie rzecz ujmując, prostota powinna iść tu w parze z praktycznością.

Analogicznie jak w przypadku survivalowego „szpeju”, większość plecaków taktycznych utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Wiele modeli barwi się tak, jak sprzęt wojskowy. Do najpopularniejszych wzorów maskowania należą wz. 93 „Pantera”, MARPAT, CADPAT i innego rodzaju kamuflaże cyfrowe, Multicam, ale także klasyczny Olive Drab czy Coyote. Oczywiście bez trudu znajdziesz też czarne „okazy”.

Plecaki taktyczne zazwyczaj mają prosty, „kostkowy” kształt. Ułatwia to wykorzystanie systemu MOLLE, czyli wymiennych modułów (dodatkowych kieszeni, kieszonek i kieszoneczek), które możesz przytroczyć do plecaka dzięki ponaszywanym na nim poziomym taśmom mocującym. Da Ci to znaczną elastyczność – w zależności od potrzeb łatwo przeorganizujesz cały układ. Jeśli na przykład wiesz, że czeka Cię przeciskanie się przez wąskie drzwi, możesz poprzesuwać dołączane kieszenie tak, by nie zawadzały.

Nad materiałem nie będziemy się rozwodzili. Pisaliśmy o tym wyżej. Osobiście polecamy cordurę. Wykonane z niej plecaki są jednak dość drogie. Jeśli liczysz każdy grosz, sięgnij po poliester. Sprawdź też, czy dany model ma kieszeń na zestaw hydracyjny, taśmy kompresyjne i inne użyteczne rozwiązania. Niektóre plecaki taktyczne mogą posiadać zamek ulokowany na trzech bokach. Dzięki temu rozłożysz je jak walizkę, co ułatwia pakowanie. W ostateczności możesz się na nich nawet położyć.

Jaki plecak wojskowy spełni Twoje oczekiwania?

Plecaki wojskowe to po prostu plecaki używane przez różne siły zbrojne. Zazwyczaj są dostępne z drugiej ręki, w tak zwanym demobilu. Są mocne, masywne i z tej racji zwykle cięższe niż cywilne odpowiedniki. Mogą posiadać wszystkie te rozwiązania, które posiadają plecaki niewojskowe. Mogą też posiadać różne niestandardowe udziwnienia: dodatkowe wzmocnienia, masywne stelaże, czy komorę na linkę desantową (czasem wraz z linką).

pakowanie plecaka

Jak spakować plecak (wojskowy, taktyczny, survivalowy...)?

W tej sekcji poradnika podpowiemy Ci, jak spakować plecak na wycieczki jednodniowe. Całą operację możesz przeprowadzić w dwóch krokach. Po pierwsze określ, co będzie Ci niezbędne. Uwzględnij przy tym zarówno prognozowane warunki atmosferyczne, jak i charakter całego przedsięwzięcia (forsowny marsz w górach różni się przecież od spaceru po lesie). Zastanów się też jaką odzież zabrać, ile prowiantu potrzebujesz, czy chcesz brać narzędzia albo np. buty na zmianę. Pewne niezbędne minimum powinieneś jednak mieć zawsze przy sobie: kompas, apteczkę, poglądową mapę okolicy, żelazną rację, nóż itp. Nie zajmują dużo miejsca, a przezorny zawsze ubezpieczony.

Po drugie zastanów się, jak wszystkie te graty upchnąć do plecaka. Proponujemy zastosować następującą metodę:

  • rozłóż przed sobą rzeczy, które chcesz zabrać,
  • na dnie plecaka umieść to, co może Ci się w ogóle nie przydać i to, co wykorzystasz tylko w trakcie dłuższego postoju. Może to być kuchenka i produkty, z których chcesz przygotować posiłek; zapasowa bielizna; dodatkowa woda lub żelazna racja,przeciwdeszczowy pokrowiec, termos z gorącym napojem itd.,
  • pamiętaj też, by odpowiednio rozłożyć ciężar „ładunku”. Rzeczy o większej wadze umieść na tej ścianie plecaka, która przylega do pleców. Lżejsze przy ścianie zewnętrznej,
  • w zewnętrznych, łatwo dostępnych kieszeniach plecaka umieść apteczkę (zabezpiecz ją przed zamoknięciem!), przekąski, mapę i kompas, przeciwdeszczowy pokrowiec, nóż lub multitool, zapałki w hermetycznym opakowaniu i inne użyteczne pierdółki,
  • jeśli zabierasz ze sobą jakieś narzędzia lub np. kijki trekkingowe, przytrocz je lub umieść w odpowiednich do tego kieszonkach,
  • na koniec załóż plecak i sprawdź, czy nic Cię nie uwiera i czy ciężar jest prawidłowo rozłożony. Raz jeszcze przejrzyj zawartość plecaka.

Plecaki, które polecamy

W naszym sklepie oczywiście znajdziesz interesujące plecaki trekkingowe, survivalowe i taktyczne. Oto modele, które polecamy:

plecak Helikon EDC Cordura Olive Green

Plecak Helikon EDC - Cordura - Olive Green

Ten oliwkowozielony plecak o objętości 21 litrów jest wykonany z cordury, co zapewnia mu wysoką odporność na przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Posiada dwie pojemne kieszenie, system wentylacji oraz taśmy MOLLE. Wszystkie kieszenie i komory są zapinane na niezawodne zamki błyskawiczne firmy YKK. Dobry plecak survivalowy na krótkie wypady.


plecak Helikon EDC Lite - Nylon - Czarny

Plecak Helikon EDC Lite - Nylon - Czarny

Ten 21-litrowy plecak, wykonany z czarnego nylonu, jest zaskakująco lekki i wytrzymały. Posiada pojemną komorę główną, boczną kieszeń otwartą (choćby na wodę), a na zewnątrz elastyczną linkę ułatwiającą transport np. cieplejszej odzieży. Jest także zaopatrzony w panel na rzep velcro. Zamki YKK. Model zasadniczo miejski, choć sprawdzi się też jako plecak na wycieczki jednodniowe.


plecak Helikon MATILDA Backpack Nylon Shadow Grey

Plecak Helikon MATILDA Backpack Nylon Shadow Grey

Plecak o pojemności 35 litrów, wykonany z połączenia cordury i nylonu. Relatywnie lekki, na pewno trwały i niezawodny. Posiada szerokie i wygodne szelki, system szybkiego wypięcia, pasy kompresyjne i szeroki pas biodrowy. Pięć zewnętrznych kieszeni i pojemna główna komora pozwolą spakować wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli interesuje Cię wygodny i praktyczny plecak survivalowy lub trekkingowy, to śmiało sięgnij po „Matyldę”.


plecak Plecak Helikon Bergen 18 l Adaptive-Green

Plecak Helikon Bergen 18 l - Adaptive Green

Plecak o pojemności 18 litrów w kolorze adaptive green. Jest rozwojową wersją plecaka Matylda. Wzorowany na sprzęcie wykorzystywanym przez polskich i brytyjskich komandosów w czasie II wojny światowej. Cordura, z której jest wykonany, zapewnia trwałość i niezawodność. Plecak jest wyposażony w szybko rozpinające się szelki, panel z rzepem i chowaną taśmę w standardzie MOLLE. Boczne kieszenie umożliwiają wygodne spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Jednym słowem, funkcjonalny plecak survivalowy.


Plecak Magnum Fox Black 25 l.

Plecak Magnum Fox Black 25 l

Czarny plecak taktyczny o pojemności 25 litrów. Posiada pięć kieszeni, rzepy, taśmy MOLLE, kieszeń na wkład hydracyjny. Pasy kompresyjne pozwolą dostosować sprzęt do Twoich potrzeb. System nośny został wyposażony w pas biodrowy i piersiowy. Dobry sprzęt dla miłośników ASG, survivalowców i piechurów – tak miejskich, jak i „leśnych”.


Plecak Magnum Taiga Black 45 l.

Plecak Magnum Taiga Black 45 l

pojemny czterdziestopięciolitrowy plecak taktyczny. Wykonany z czarnego poliestru. Bardzo praktyczny – wyposażony w jedną, dużą komorę. Wyprofilowane, „oddychające” plecy i sporo taśm MOLLE sprawiają, że możesz go łatwo dostosować do własnych potrzeb. Posiada wygodny system nośny. Pas biodrowy i piersiowy zapewnią Ci komfort użytkowania. Jednym słowem, doskonały plecak na krótsze i dłuższe wypady w teren. Miłośnicy ASG, paintballu i innych „militarnych” zabaw też docenią jego zalety.autor jakub buźniak

Jakub Buźniak

Pasjonat historii, geopolityki i, w mniejszym stopniu, wojskowości. Dużo czyta, czasem trochę myśli. O swoim prywatnym życiu nie będzie pisał, bo ma świadomość, że nikogo takie wynurzenia nie interesują.


napisz do nas