Polar już dawno temu na dobre zadomowił się wśród producentów jako materiał do szycia odzieży. Lekki, ciepły, wygodny i tani w produkcji stał się podstawowym materiałem do wytwarzania bardzo wielu elementów naszej codziennej garderoby. Bluzy polarowe znalazły szczególne uznanie wśród służb mundurowych, ratowników, wojska, ale i turystów, myśliwych, jak i zwykłych ludzi, którzy lubią wygodę i ciepło jakie daje polar. Nazwa polar nieodmiennie kojarzy nam się z bluzami, po które wszyscy coraz chętniej sięgamy, ale w gąszczu ofert trudno podjąć decyzję, jaki polar wybrać. Sprawdźmy zatem na co zwracać uwagę.

1. Krótka historia polaru, czyli jak to się wszystko zaczęło
2. Czym jest polar? Z czego powstaje bluza polarowa?
3. Jak opisuje się materiał polarowy z którego powstają bluzy i inne produkty?
4. Czym charakteryzuje się polar, a zatem i bluzy polarowe?
5. Do czego nadaje się bluza polarowa?
6. Jaki polar wybrać?
  a. Krój polara
  b. Zamki w polarze
  c. Rzepy na rękawach polarów
  d. Ściągacze
  e. Ilość kieszeni i ich układ w bluzach polarowych
  f. Wzmocnienia
  g. Polarowa bluza z kapturem, czy bez?
7. Podsumowanie?

polar wyprawa

Krótka historia polaru, czyli jak to się wszystko zaczęło

Za wymyślenie materiałów polarowych odpowiada firma Polartec. Sięga ona swymi korzeniami roku 1906, kiedy to funkcjonowała jeszcze pod nazwą Malden Mills. Materiał został opracowany w roku 1979 w ramach współpracy firmy Malden Mills i Patagonia. Wtedy gotowy produkt nazywał się jeszcze Synchilla. W trakcie prac nad nim kierowano się m.in. chęcią stworzenia zamiennika dla nadal wtedy powszechnej wełny. Co ciekawe, stojący wtedy na czele firmy Malden Mills prezes Aaron Feuerstein nie zdecydował się opatentować materiału polarowego. Doprowadziło to do jego szybkiej popularyzacji i masowej produkcji na całym świecie. Firma zdecydowała się jedynie opatentować nazwę materiału, czyli PolarFleece, co miało miejsce w roku 1981.

Dziś materiał od firmy Polartec trafia na wyposażenie żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Polary militarne militarnych szyte przy wykorystaniu Polarteca szyte są przez tak uznane marki, jak The North Face, L.L. Bean, czy też Marmot. To, co warto zapamiętać z tej historii to to, że w związku z tym, że produkt nie został opatentowany, na rynku dostępnych jest wiele odpowiedników o porównywalnych właściwościach, co oryginał.

Czym jest polar? Z czego powstaje bluza polarowa?

Polar to rodzaj dzianiny, czyli płaskiego wyrobu włókienniczego, który powstaje z PET (Poli(tereftalan etylenu) i innych tworzyw sztucznych. Nie jest co prawda wodoodporny i deszcz nie spływa po nim jak po kaczce, ale polar charakteryzuje się dobrą hydrofobowością. Polar wchłonie nie więcej niż 1% swej wagi, więc przepocony, lub zmoczony bardzo dość łatwo wyschnie, zapewniając nam szybki powrót do wysokiego komfortu. Jakby tego było mało, jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. To właśnie w związku z tymi cechami bluzy polarowe stały się prawdziwym hitem sprzedażowym.

Odpowiadając na pytanie, z czego powstaje bluza polarowa, można nawet pół żartem pół serio powiedzieć, że ze śmieci. Wspomniany wcześniej PET jest podstawowym materiałem do produkcji używanych powszechnie butelek plastikowych. Dzięki segregacji śmieci i gromadzeniu plastiku możemy wykorzystać niepotrzebne już nikomu butelki do wytwarzania innych rzeczy, choćby takich jak materiał polarowy, z którego później powstają bluzy polarowe. Wiele z najlepszych firm chwali się wręcz wykonaniem swoich polarów nawet w 75% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Jak opisuje się materiał polarowy z którego powstają bluzy i inne produkty?

Podstawowym parametrem charakteryzującym polary jest gramatura. Na metkach i opisach bluz polarowych możemy spotkać określenia 100, 200, 300, a w skrajnych przypadkach nawet 400. Cyfra ta oznacza wagę podaną w gramach jednego metra kwadratowego dzianiny polarowej, z której dany produkt jest wykonany.

Jak zatem nietrudno się domyślić, najcieplejsze polary będą w grupie 300 i powyżej, ale oczywiście okupione będzie to wagą bluzy polarowej. Pamiętajmy zatem, żeby takiego polara 400 nie wystawiać na deszcz, bo będziemy mieli na grzbiecie ładnych parę kilogramów mokrej gąbki.

Czym charakteryzuje się polar, a zatem i bluzy polarowe?

Poza oczywistymi właściwościami termicznymi przewyższającymi wełnę polary charakteryzują się również znacznie niższą masą niż materiały bawełniany. Polar o gramaturze 100 zapewnia taką samą ochronę termiczną jak wełna o gramaturze 500, ale będzie ważył zaledwie jedna piąta tego, co wełna.

Poza tym polar posiada jeszcze kilka innych interesujących cech, o których warto pamiętać, sięgając po odzież wykonaną z tego materiału. O hydrofobowości wspominaliśmy już w jednym z poprzednich akapitów, więc tego wątku nie będziemy już rozwijać. Dość powiedzieć, że polary nawet lekko mokre nadal zapewnią nam jakieś poczucie ciepła. Tutaj jest jednak jedno, ale.

Bluzy polarowe doskonale utrzymają ciepłotę naszego ciała, ale pod warunkiem braku wiatru. W związku z tym podczas wietrznej pogody konieczne jest łączenie polaru z drugą warstwą, która nie będzie przepuszczała podmuchów wiatru.

Jako że polary są wykonane z tworzyw sztucznych, to ulegają one elektryzacji. Często podczas ściągania bluzy, usłyszeć można charakterystyczny trzask, sygnalizujący przeskoczenie iskry, a włosy na rękach nam się jeżą. Jak nietrudno się domyślić, naelektryzowane polary mogą przyciągać włosy lub niewielkie kłaczki. Polary nie lubią również bardzo wysokich temperatur podczas prania, więc warto o tym pamiętać i przypadkowo nie nastawić 95 stopni Celsjusza na pralce, gdyż może się to skończyć prawdziwą katastrofą.

Do czego nadaje się bluza polarowa?

Najprościej rzecz ujmując nadaje, się niemal do wszystkiego. Jeśli zastanawiamy się nad użytkownikami bluz polarowych, to od razu na myśl przychodzi szerokie grono sportowców, zarówno tych amatorskich, jak i tych zawodowych. Bluza polar sprawdzi się doskonale nie tylko podczas biegania, gdyż wielu cyklistów uważa, że bluza polarowa na rower, to jest to. Zwłaszcza gdy jeździmy hobbystycznie.

Jeśli myślimy o spacerach, wędrówkach, wycieczkach z kijkami trekkingowymi, czy też intensywnym spacerze typu nordic walking, to również w tych przypadkach bluza polarowa się sprawdzi.

Polar to nie tylko rekreacja. Wiele przedsiębiorstw decyduje się ubierać w swoich pracowników w odzież polarową, gdyż sprawdza się ona w trakcie wielogodzinnej pracy nie tylko na dworze, ale również w hali montażowej.

No i na koniec są jeszcze służby mundurowe, które używają polaru niemal codziennie, ubierając funkcjonariuszy w specjalnie skrojone na własne potrzeby bluzy. Mało tego, wojska specjalne na co dzień stosują odzież techniczną tego typu, więc lepszej rekomendacji chyba nie trzeba. Jeśli sprawdza się tam, to można śmiało założyć, że odpowiednio doprany polar sprawdzi się niemal wszędzie.

polar wyprawa

Jaki polar wybrać?

Wybór polara to, wydawać by się mogło, prosta sprawa. Wybieramy kolor rozmiar i po sprawie. Oczywiście można w ten sposób podejść do zagadnienia, ale rynek jest na tyle rozbudowany, a producenci tak innowacyjni, że w sumie szkoda się w ten sposób ograniczać. Warto zatem przyjrzeć się kluczowym dla nas aspektom i przy wyborze konkretnego modelu kierować się spełnianiem jak największej liczby założonych przez nas cech.

Krój polara

Krój polara powinien zależeć od tego, do czego i jak będzie używany. Jeśli będziemy wykorzystywać go okazjonalnie, to nie będzie to miało większego znaczenia, ale gdy będziemy chcieli na poważnie zmagać się z przyrodą, to aspekt ten nagle może zyskać mocno na znaczeniu. W takich bowiem przypadkach będziemy mieli na sobie koszulkę termiczną i na nią założony polar. By transport potu, jakie nasze ciało będzie generowało podczas marszu, był efektywny, polar powinien być dopasowany. Jeśli nie będzie, pojawi się nam luka powietrzna i wilgoć będzie trudniej przechodzić przez kolejne warstwy.

Oczywiście dopasowanie to jedna sprawa, ale jest też coś takiego, co można określić jako krój taktyczny, górski, czy też zwykły. Polary w tych kategoriach (a zapewne i w innych niewymienionych) będą nieco inaczej uszyte, gdyż opracowano je pod konkretne działania w terenie. Zatem wracamy do pierwszego zdania z tego akapitu. Dobierzmy „ciuch” i jego krój pod zadanie, które mu potem postawimy.

Nie zapominajmy również o dość prężnej gałęzi, czyli o bluzach polarowych o kroju militarnym. Sprawdzą się one podczas potyczek ASG, survivalowych działań w terenie oraz jak sama nazwa wskazuje w formacjach mundurowych. Siłą rzeczy kolory i funkcjonalność będą ściśle utylitarne, więc nie każdemu mogą odpowiadać. Największą zaletą, jaką niesie w sobie bluza polar wojskowa, jest wytrzymałość. Dla armii nie można, a przynajmniej nie powinno się, produkować ciuchów typu „jednorazówka”, więc jeśli ten aspekt jest dla Was ważny, to wojskowe bluzy polarowe mogą być strzałem w dziesiątkę.

Są też wreszcie bluzy polar robocze i jak sama nazwa wskazuje, są one „do roboty”, a nie do popisywania się gadżetami. Najczęściej maksymalnie uproszczone, bez zbędnych kieszeni, zapinek, dopinek, kapturów. Czysta funkcjonalność. Ma być w nich ciepło. Bluzy polar robocze często wykorzystywane są przez przedsiębiorców do promowania własnej firmy i naszywane na nie są loga, nazwy, lub hasła reklamowe.

Zamki w polarze

Na szlaku tak to już często bywa, że nie dość, że raz pod górkę, a raz z górki, to jeszcze raz słońce grzeje jak wściekłe, a za chwilę przestaje. By się nie przegrzać i zapocić warto stosować aktywną regulację temperatury ciała, czyli mówiąc w skrócie zapinać i rozpinać zamki i inne wywietrzniki tak, by zachować optymalny komfort termiczny. Siłą rzeczy będziemy to robić po wielokroć, więc zamki, w które będzie wyposażony nasz polar, powinny być z najwyższej półki. W branży przyjęło się, że półkę tą okupuje YKK i jeśli na naszym polarze spotkamy takową nazwę, to o jego zapinanie i odpinanie raczej możemy być spokojni.

Rzepy na rękawach polarów

W polarach rzepy nie stanowią kluczowego elementu. Możemy je spotkać najczęściej na rękawach jako element regulacyjny. Dzięki rzepom możemy zwiększyć lub zmniejszyć stopień wentylacji w przypadku cięższych polarów i doświadczenie uczy, że tego typu drobne regulacje potrafią mieć znaczenie na szlaku. Warto zatem zwrócić uwagę na jakość zastosowanych rzepów, gdyż intensywne użytkowanie bardzo szybko może je zniszczyć i najzwyczajniej w świecie nie będą potem trzymały, jak należy.

Ściągacze

Najczęściej znajdziemy je w dolnej części polara lub wokół szyi. Podobnie jak w przypadku rzepów dzięki nim będziemy mogli zimniejszych lub zwiększyć wentylacje podczas naszej aktywności. Niestety kiepskiej jakości ściągacz z czasem potrafi przepoczwarzyć się w coś na kształt koralików. Guma, z którego jest zrobiony, wyciąga się co jakiś fragment i w końcu pęka. Poza samymi ściągaczami dobrze również przyjrzeć się elementom zaciskowym, które pozwalając na utrzymanie ustawionej długości. Lepiej by działały płynnie i nie przycinały samej gumki.

Ilość kieszeni i ich układ w bluzach polarowych

To jakie i ile kieszeni będzie miał nasz polar, zależeć będzie w dużej mierze od jego przeznaczenia. Dla zwykłych polarów standardem są dwie klasyczne kieszenie umiejscowione po bokach w dolnej części bluzy polarowej.

Wersje trekkingowe często mają dodatkowo kieszeń na piersi lub na ramieniu. Nie są one zbyt pojemne, ale ułatwiają przechowywanie drobiazgu, który chcemy mieć zawsze pod ręką.

W wojskowych bluzach polarowych kieszeni potrafi być znacznie więcej. Niektóre modele mają na przykład dużą kieszeń na plecach. Inne dodatkowe na przedramionach. Dodatkowe kieszenie znaleźć można również po wewnętrznej stronie polara. Sam układ kieszeni niekoniecznie będzie tak rozmieszczony, jak w wersjach „cywilnych”, gdyż zazwyczaj producent uwzględnia kamizelki taktyczne i wszelkie inne oporządzenie, jakie można zakładać na polar. Co nam bowiem po kieszeni do której nie mamy dostępu, bo jest przykryta. W polarach wojskowych praktyczność jest zatem posunięta do granic możliwości.

Wzmocnienia

Wzmocnienia charakterystyczne są dla wojskowych bluz polarowych, ale spotkać je można również w polarowej odzieży roboczej. Najczęściej wstawiane są na łokciach i na barkach, gdzie polar mógłby być szybciej niszczony poprzez zakładanie i zdejmowanie plecaka. Poza widocznymi gołym okiem wstawkami przynajmniej cześć takich polarów będzie miała wzmocnione zamki, szwy lub przynajmniej zastosowana będzie mocniejsza nić. Wszystko po to, by w trakcie użytkowania nie denerwować się drobiazgami typu prująca się odzież.

Polarowa bluza z kapturem, czy bez?

Tak ogólnie można rzec, że kaptur dobra rzecz, ale w przypadku polarów jakoś się nie przyjął. Są oczywiście bluzy polar z kapturem, ale spotkać je można w ofertach producentów sporadycznie i mieszczą się one w zasadniczo w dwóch grupach.

Pierwsza z grup polarów z kapturem to te najcięższe, noszone jako odzież wierzchnia w słotne dni. Na taką 300 lub jeszcze grubszy polar można co prawda nałożyć kurtkę, a jeśli kupimy go w rozmiarze ciut większym, to można pod niego założyć cienki polar. Jeśli nie będzie mocnego wiatru, to w połączeniu z koszulką termiczna będziemy mieli całkiem fajny zestaw na dość intensywną aktywność na dworze. Jeśli interesuje Was gruba ciepła bluza polar z kapturem, to dobrym wyborem może być Texar Husky.

Drugą grupę bluz polarowych z kapturem stanowią lekkie polary przeznaczone na przykład do biegania. Można zauważyć, że sporo bluz polar z kapturem występuje w kroju damskim, ale dlaczego tak jest trudno nam powiedzieć. Być może to tylko nasze mylne wrażenie i zbyt często zerkamy na ciuchy militarne.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, nawet tak prosty temat jak bluzy polarowe można rozpisać na wiele elementów składowych, które na pierwszy rzut oka niepotrzebnie komplikują całą sprawę. Jeśli jednak się nad tym zastanowimy, to przyjrzenie się tym wszystkim szczególikom pozwala nam lepiej dobrać odpowiedni ubiór pod nasze potrzeby.

Odzież wykonana z polaru jest raczej długowieczna, więc raz dobrze zainwestowane pieniądze dadzą nam wiele radości przez długie lata.

Na koniec dodajmy, że nieważne, na jaki polar się zdecydujecie, pamiętajcie o tym, by raczej szukać sprawdzonych marek, gdyż daje to nadzieję na odpowiedni poziom wykonania. Szeroki wybór dobrej jakości polarów znajdzie w ofercie sklepu combat.pl.


Krzsztof Kuska autor combat.pl

Krzysztof Kuska

Od małego bardziej lubił Q niż Bonda. Jak dorósł nic się nie zmieniło. Tylko zabawki podrożały...


napisz do nas