Pistolety PCA

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Pistolety PCA na śrut

Co to jest pistolet PCA?

Pistolet PCA (Pre Charged Air) to pistolet na śrut, w którym energia niezbędna do jego wystrzelenia pochodzi ze skompresowanego powietrza. Te z kolei uzyskuje się poprzez ręczne jego sprężanie i stąd popularna nazwa pistoletów PCA, czyli pompka.

Pistolety takie cechują się również prostą regulacją prędkości początkowej śruciny, a uzyskujemy ją w prosty sposób poprzez samą dźwignię pompowania. Im mniej razy użyjemy pompki, tym siła wystrzału będzie mniejsza.

Rozwiązanie to przydaje się zwłaszcza przy strzelaniu na krótkie odległości. Dzięki temu możemy szybciej wykonywać kolejne strzały i tym samym nasze ćwiczenie w celności staje się bardziej dynamiczne.

Jaki jest podział pistoletów PCA?

Pistolety PCA zasadniczo dzielimy na takie, które do oddania strzału wymagają jednego ruchu pompki i na takie, które musimy pompować kilka razy.

Wersje jednokrotnego pompowania były przez wiele lat stosowane na zawodach ISSF w strzelaniu do celu oddalonego o 10 metrów.

Wersje wielokrotnego pompowania pozwalają uzyskać większe ciśnienie, a to z kolei umożliwia nam strzelanie na większe odległości lub większą liczbę strzałów na krótkie odległości. By uniknąć wypadków, większość pistoletów tego typu posiada zabezpieczenie uniemożliwiające wtłoczenie do zbiornika większej ilości powietrza, niż przewidział to producent.

Jak działa pistolet PCA?

Po pociągnięciu za spust specjalny zawór upuszcza odpowiednią ilość powietrza, niezbędną do oddania strzału. Jeśli nasz pistolet napompowaliśmy mocniej, to będziemy mieli do dyspozycji dostateczną ilość powietrza na oddanie kolejnego strzału. Oczywiście jeśli nasz pistolet jest wersją wielokrotnego pompowania do tego przeznaczoną.

Jakie są zalety pistoletów PCA?

Jedną z największych zalet pistoletów PCA jest ich lekkość. Wykonane z tworzyw sztucznych, pozwalają na ćwiczenie strzelania niemal każdemu.

Pistolety PCA są również bardzo bezpieczne. Podczas używania pompki nie ma możliwości oddania strzału, a zatem zarówno strzelec jak i znajdujący się nieopodal ludzie mogą czuć się bezpiecznie.

Dodatkową zaletą pistoletów i wiatrówek PCA jest brak konieczności pozyskania pozwolenia na ich użytkowanie, co pozwala bardzo szybko i sprawnie rozpocząć przygodę z treningiem strzeleckim.

Pistolety PCA są wdzięczne w użytkowaniu również dlatego, że podczas wystrzału nie towarzyszy im odrzut. Nadmiar powietrza podczas wystrzału odprowadzany jest tak, że nie ma to wpływu na naszą celność.

Sprawdź pistolety PCA w combat!