W życiu wielu osób nadchodzi taki moment, kiedy stwierdzają „chcę wiatrówkę”. Zależnie od budżetu i oczekiwań, drogi do wejścia w posiadanie własnego pneumatycznego miotacza śrutu mogą być różne. Można po prostu wybrać najtańszy model i sprawdzić, czy hobby „zatrybi”. Druga metoda to zgłębienie tematu i wybranie najlepszej opcji w ustalonym budżecie. W tym przypadku sporym ułatwieniem są rankingi najlepszych modeli, a oto jeden z nich.

ranking wiatrówek w combat

Na co zwracać uwagę przy wyborze wiatrówki?

Wiatrówka wiatrówce nierówna, dlatego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi parametrami opisującymi te konstrukcje. Potem wystarczy odpowiedzieć sobie na cztery pytania, aby znacznie zawęzić pole wyboru. Szerzej na ten temat pisaliśmy w ramach poradnika „Moja pierwsza wiatrówka”, dlatego tu zastosujemy bardziej skrótowe podejście, by zbędnie nie przedłużać wstępu.

Wiatrówka długa czy krótka?

Krótkie wiatrówki mogą służyć do treningu bezstrzałowego, a także strzelań tarczowych na niewielkim dystansie do 15 metrów. Wiatrówka długa to większa celność na dłuższym dystansie, jednak obarczona sporym gabarytem i wagą. Również może pomóc w wypracowaniu prawidłowej postawy strzeleckiej.

Sprężyna, CO2 czy sprężone powietrze?

Sposób zasilania wiatrówki odbija się przede wszystkim na komforcie użytkowania i kosztach eksploatacji. Sprężyna jest uciążliwa ze względu na konieczność każdorazowego przeładowania, ale jest dość stabilnym i niewymagającym dodatkowych wydatków rozwiązaniem. Sprężone CO2 to opcja wygodna, choć im zasobnik z gazem bliższy opróżnienia, tym siła strzałów może być mniejsza. No i zasobniki stanowią dodatkowy koszt, choć niewielki.

W przypadku wiatrówek na sprężone powietrze opcję są dwie: PCA lub PCP. PCA jest rozwinięciem sprężyny z wyeliminowaniem odrzutu, jednak ładowanie jest jeszcze bardziej uciążliwe. PCP wymaga butli ze sprężonym powietrzem lub specjalnej pompki, co podnosi koszt początkowy, jednak później nie ma dodatkowych kosztów. Łączy w sobie zalety sprężonego CO2 i sprężyny.

Jaki kaliber?

Zdecydowanie najczęściej spotykane kalibry śrutu do wiatrówek to 4,5 mm i 5,5 mm. Te pierwsze są lżejsze, a co za tym idzie celniejsze w warunkach bezwietrznych, zwykle mają także wyższą prędkość wylotową. Cięższy śrut 5,5 mm ma większą moc obalającą, więc lepiej sprawdza się w strzelaniu do celów reaktywnych, jednak szybciej opada, przez co zasięg może być mniejszy. Więcej na ten temat pisaliśmy w poradniku o śrucie do wiatrówek.

Drewno, metal czy polimer?

Materiał wykonania korpusu wiatrówki jest istotny z trzech powodów: wyglądu, trwałości i wagi. Drewno jest materiałem naturalnym i przez to niejednorodnym — słoje mogą czasem ułożyć się niekorzystnie i dojdzie do pęknięcia, choć zdarza się to bardzo rzadko. Jego masa dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą. Polimer to rozwiązanie dość trwałe i lekkie, a przy tym powtarzalne ze względu na charakterystykę materiału. Metal to trwałość, powtarzalność, ale spora masa.

Ranking wiatrówek karabinków

separator


Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Segura G 4,5 mm

Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Segura G 4,5 mm

Paganax Segura to wiatrówka PCP o wytrzymałej i lekkiej polimerowej konstrukcji. Sprzęt jest bardzo praktyczny, odporny na warunki atmosferyczne. Chwyt pistoletowy sprawia, że pewnie leży w dłoni. Regulowana kolba zakończona gumową stopką poprawia komfort użytkowania. Na grzbiecie znajdziemy szyny Picatinny 11/22 mm. Magazynek pomieści 12 sztuk śrutu.


Umarex 850 AirMagnum XT M2 Diabolo 4,5 mm

Umarex 850 AirMagnum XT M2 Diabolo 4,5mm

Wyjątkowo celna i świetnie wyposażona wiatrówka zasilana kapsułami CO2 88 g. W zestawie dołączony jest tłumik, luneta oraz dwójnóg. Polimerowe łoże, szyny akcesoryjne i wygodna obsługa także przez osoby leworęczne to zalety tego modelu.


Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Vardar G 4,5 mm

Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Vardar G 4,5 mm

Wiatrówka Paganax Vardar robi wrażenie swoim nowoczesnym designem. Mamy tu polimerową konstrukcję PCP w systemie Bullpup, gwintowaną lufę, wewnętrzny tłumik, 22 milimetrową szynę montażową, dźwignię przeładowania typu Cocking Lever oraz manualny bezpiecznik o czterostopniowej regulacji. Magazynek wiatrówki mieści 12 sztuk śrutu. Naładowany kartusz pozwala na oddanie 96 strzałów. Cudeńko.


Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Rhone H 4,5 mm

Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Rhone H 4,5 mm

Tym razem w parze z nowoczesnością idzie elegancja, orzech turecki splata się z aluminium i stalą. Rhone wyposażono w kolebę z regulowaną baką oraz gumową stopką. Poprawia to na pewno celność. Producent zadbał także o manometr, szyny montażowe, system spustowy z dwustopniową regulacja.


Wiatrówka Karabinek NXG APX Multi Pump Diabolo 4,5 mm 7,5J

NXG APX Multi Pump Diabolo 4,5 mm 7,5J

Żeby trochę postrzelać na działce, nie trzeba od razu wydawać milionów. Wiatrówka karabinek NXG APX Multi Pump Diabolo 4,5 mm to nowoczesna konstrukcja pneumatyczna, która spełni wymagania początkujących i bardziej zaawansowanych strzelców. Dziesięć ruchów pompką i można strzelać. Dla lepszej celności da się też zamontować zewnętrzną optykę.


Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Severn G 4,5 mm

Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Severn G 4,5 mm

Severn to wiatrówka precyzyjna. Wpływa na to przede wszystkim gwintowana 480 milimetrowa lufa. Severn to również wiatrówka nowoczesna. System PCP, polimerowa, ergonomiczna kolba i chwyt pistoletowy, regulowana baka policzkowa oraz gumowa stopka zapewnią nam komfort i satysfakcję z użytkowania.


Browning X-Blade Hunter Wood 5,5 mm

Legends Cowboy Renegade 4,5 mm BB 7,5J

Odrobina Dzikiego Zachodu? Nie ma sprawy. Oto replika kowbojskiego, przeładowywanego za pomocą dźwigni karabinku. Solidna, bezpieczna i rozpalająca wyobraźnię. Do tego z łatwością zamontujesz na niej oprzyrządowanie celownicze. Gdyby Lucky Luke strzelał z wiatrówki, ta byłaby jego pierwszym wyborem.


Perfecta RS26 Diabolo 4,5 mm

Perfecta RS26 Diabolo 4,5 mm

Klasyczna łamana wiatrówka w dobrej cenie. Waży 3,2 kg i pewnie leży w dłoni. Zapewnia też satysfakcjonującą celność – to dzięki bruzdowaniom wewnątrz lufy i kompensatorowi na jej końcu.


Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Neris G 4,5 mm

Wiatrówka Karabinek PCP Paganax Neris G 4,5 mm

Neris łączy zalety większości Paganaxów. Dostajemy tu gwintowaną lufę i zintegrowany z nią tłumik, czyli precyzję i wyciszenie. Dostajemy system Bullpup, z całą jego ergonomią i intrygującym designem. Do tego szyny montażowe, regulację spustu, dwutaktową dźwignię, manometr, precyzję wykonania i wielką przyjemność ze strzelania. No i PCP, rzecz jasna.


Hammerli Black Force 550 4,5 mm

Hammerli Black Force 550 4,5 mm

Karabinek z łamaną lufą skierowany bardziej do początkujących. Bardzo klasyczny model, w drewnianej oprawie, z bezpiecznikiem i możliwością montażu lunety. Wygodny i komfortowy w użytkowaniu.


Zgarnij 10% rabatu przy zakupie wiatrówki

Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

Ranking wiatrówek krótkich

separator


Beretta Elite II BB 4,5 mm

Beretta Elite II BB 4,5 mm

Polimerowa replika legendarnego włoskiego pistoletu zasilana zasobnikami CO2 12 g i strzelająca śrutem BB 4,5 mm. Niedroga, wiernie wykonana, z bezpiecznikiem zapobiegającym przypadkowemu wystrzałowi. W zestawie paczka śrutu i okulary ochronne.


Umarex XBG BB 4,5 mm

Umarex XBG BB 4,5 mm

Kopia modelu Springfield XDM strzelająca śrutem BB 4,5 mm przy użyciu CO2. Kompaktowy pistolet wykonany z polimeru, posiada szynę montażową na laser lub latarkę. Manualny bezpiecznik zwiększa bezpieczeństwo podczas strzelania.


Walther CP99 Diabolo 4,5 mm

Walther CP99 Diabolo 4,5 mm

Świetny pistolet dla osób szukających zarówno celności, jak i dynamiki. Walther CP99 zasilany jest CO2, które miota śrutem Diabolo z 8-komorowego magazynka. To w połączeniu z wiernym odwzorowaniem oryginału, gwintowaną lufą, spustem SA/DA i szyną akcesoryjną sprawia, że z tą wiatrówką można naprawdę poszaleć.


Beretta M84 FS BB 4,5 mm

Beretta M84 FS BB 4,5 mm

Metalowa replika pistoletu uznanego producenta. Funkcjonalny bezpiecznik oraz system Blow Back dodają realizmu. Wiatrówka strzela śrutem BB 4,5 mm, a zasilana jest sprężonym CO2. Wierne odwzorowanie plasuje ją jako dobry materiał do treningu na sucho.


Umarex TDP 45 BB 4,5 mm

Umarex TDP 45 BB 4,5 mm

Niedroga, rekreacyjna wiatrówka pistoletowa w polimerowej oprawie. Strzela śrutem BB 4,5 mm z użyciem sprężonego CO2. Posiada szynę akcesoryjną na laser lub latarkę, istnieje także możliwość montażu tłumika (akcesoria nie są częścią zestawu). Posiada bezpiecznik.


Umarex Trevox Diabolo 4,5 mm

Umarex Trevox Diabolo 4,5 mm

Pistolet wiatrówka sprężynowa zaprojektowana przez markę Umarex. Strzela śrutem Diabolo 4,5 mm, gwintowana lufa poprawia celność, a całość jest lekka, kompaktowa i wygodna w obsłudze. Na górze umiejscowiono szynę montażową na celownik.


Glock 19 BB 4,5 mm

Glock 19 BB 4,5 mm

Znany i lubiany Glock 19 w wersji pneumatycznej. Zasilany jest kartuszami Co 2 12 g i miota śrutem BB 4,5 mm. Lekki, polimerowy korpus, wbudowany w spust bezpiecznik, szyna akcesoryjna, wierne oddanie oryginału — doskonały do treningu strzeleckiego.


Colt Defender BB 4,5 mm

Colt Defender BB 4,5 mm

Dla tych, którym Colt 1911 wydał się zbyt długi, stworzono wersję kompaktową. Masywny, metalowy pistolet wiatrówka zasilany sprężonym CO2 strzela śrutem BB 4,5 mm. O bezpieczeństwo strzelca i otoczenia dba manualny bezpiecznik.


Walther PPK/S BB 4,5 mm

Walther PPK/S BB 4,5 mm

Ulubiony pistolet Jamesa Bonda, tyle że pneumatyczny. Wiernie odtworzony metalowy korpus, system Blow Back, zasilanie CO2, śrut BB 4,5 mm, manualny bezpiecznik i ponadczasowy design. Doskonały do treningu poza strzelnicą.


Wiatrówka Pistolet PCP Paganax Brenta H 4,5 mm

Wiatrówka Pistolet PCP Paganax Brenta H 4,5 mm

Brenta, czyli wiatrówka- pistolet PCP. Pewnie leży w dłoniach, wykonany z drewna chwyt jest teksturowany, co poprawia komfort użytkowania. Dzięki manometrowi możemy kontrolować ciśnienie gazów w kartuszy. Brente wyposażono w szynę montażową oraz mechaniczne przyrządy celownicze.


Zgarnij 10% rabatu przy zakupie wiatrówki

Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:


FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiatrówki?

Wybierając wiatrówkę, musisz wybrać rodzaj zasilania (sprężyna, CO2 albo sprężone powietrze). Następny parametr to kaliber (najczęściej 4,5 mm i 5,5 mm). Dalsze kroki to materiał osady (drewno lub polimer), wbudowane przyrządy celownicze, szyny montażowe i regulacja spustu.

Ile kosztuje dobra wiatrówka i gdzie ją kupić?

Minimalny koszt przyzwoitej wiatrówki, z której można dość celnie strzelać na dystansie ok. 30 metrów, to 500-700 złotych. Zakupu najlepiej dokonać w renomowanym sklepie, z gwarancją, fakturą i serwisem. Jednym z takich sklepów jest combat.pl.

Dlaczego warto kupić wiatrówkę?

Strzelanie z wiatrówki to świetna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ćwiczy ręce, koncentrację, oddech, pozwala się wyciszyć i daje mnóstwo satysfakcji z poprawiania wyników. Przy okazji może dostarczać sporo frajdy, np. przy destrukcji różnego rodzaju śmieci typu puszki, butelki, kapsle itp.