W życiu wielu osób nadchodzi taki moment, kiedy stwierdzają „chcę wiatrówkę”. Zależnie od budżetu i oczekiwań, drogi do wejścia w posiadanie własnego pneumatycznego miotacza śrutu mogą być różne. Można po prostu wybrać najtańszy model i sprawdzić, czy hobby „zatrybi”. Druga metoda to zgłębienie tematu i wybranie najlepszej opcji w ustalonym budżecie. W tym przypadku sporym ułatwieniem są rankingi najlepszych modeli, a oto jeden z nich.

ranking wiatrówek w combat

Na co zwracać uwagę przy wyborze wiatrówki?

Wiatrówka wiatrówce nierówna, dlatego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi parametrami opisującymi te konstrukcje. Potem wystarczy odpowiedzieć sobie na cztery pytania, aby znacznie zawęzić pole wyboru. Szerzej na ten temat pisaliśmy w ramach poradnika „Moja pierwsza wiatrówka”, dlatego tu zastosujemy bardziej skrótowe podejście, by zbędnie nie przedłużać wstępu.

Wiatrówka długa czy krótka?

Krótkie wiatrówki mogą służyć do treningu bezstrzałowego, a także strzelań tarczowych na niewielkim dystansie do 15 metrów. Wiatrówka długa to większa celność na dłuższym dystansie, jednak obarczona sporym gabarytem i wagą. Również może pomóc w wypracowaniu prawidłowej postawy strzeleckiej.

Sprężyna, CO2 czy sprężone powietrze?

Sposób zasilania wiatrówki odbija się przede wszystkim na komforcie użytkowania i kosztach eksploatacji. Sprężyna jest uciążliwa ze względu na konieczność każdorazowego przeładowania, ale jest dość stabilnym i niewymagającym dodatkowych wydatków rozwiązaniem. Sprężone CO2 to opcja wygodna, choć im zasobnik z gazem bliższy opróżnienia, tym siła strzałów może być mniejsza. No i zasobniki stanowią dodatkowy koszt, choć niewielki.

W przypadku wiatrówek na sprężone powietrze opcję są dwie: PCA lub PCP. PCA jest rozwinięciem sprężyny z wyeliminowaniem odrzutu, jednak ładowanie jest jeszcze bardziej uciążliwe. PCP wymaga butli ze sprężonym powietrzem lub specjalnej pompki, co podnosi koszt początkowy, jednak później nie ma dodatkowych kosztów. Łączy w sobie zalety sprężonego CO2 i sprężyny.

Jaki kaliber?

Zdecydowanie najczęściej spotykane kalibry śrutu do wiatrówek to 4,5 mm i 5,5 mm. Te pierwsze są lżejsze, a co za tym idzie celniejsze w warunkach bezwietrznych, zwykle mają także wyższą prędkość wylotową. Cięższy śrut 5,5 mm ma większą moc obalającą, więc lepiej sprawdza się w strzelaniu do celów reaktywnych, jednak szybciej opada, przez co zasięg może być mniejszy. Więcej na ten temat pisaliśmy w poradniku o śrucie do wiatrówek.

Drewno, metal czy polimer?

Materiał wykonania korpusu wiatrówki jest istotny z trzech powodów: wyglądu, trwałości i wagi. Drewno jest materiałem naturalnym i przez to niejednorodnym — słoje mogą czasem ułożyć się niekorzystnie i dojdzie do pęknięcia, choć zdarza się to bardzo rzadko. Jego masa dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą. Polimer to rozwiązanie dość trwałe i lekkie, a przy tym powtarzalne ze względu na charakterystykę materiału. Metal to trwałość, powtarzalność, ale spora masa.

Ranking wiatrówek karabinków

separator


Walther Reign RM8 Limited Diabolo 4,5 mm

Walther Reign RM8 Limited Diabolo 4,5 mm

Sztandarowy karabinek PCP w układzie bullpup. Krótki, zgrabny, celny i o przyciągającym wzrok designie. Strzela śrutem Diabolo kalibru 4,5 mm, a w pełni nabity zbiornik ciśnieniowy pozwala na oddanie około 140 strzałów o stałej prędkości.


Umarex 850 AirMagnum XT M2 Diabolo 4,5 mm

Umarex 850 AirMagnum XT M2 Diabolo 4,5mm

Wyjątkowo celna i świetnie wyposażona wiatrówka zasilana kapsułami CO2 88 g. W zestawie dołączony jest tłumik, luneta oraz dwójnóg. Polimerowe łoże, szyny akcesoryjne i wygodna obsługa także przez osoby leworęczne to zalety tego modelu.


Walther LGU Master Pro Wood 5,5 mm

Walther LGU Master Pro Wood 5,5 mm

Wiatrówka sprężynowa z dolnym naciągiem w eleganckim drewnianym wykończeniu. Została wyposażona w innowacyjne systemy obniżające poziom odczuwanych wibracji oraz hałasu podczas strzelania.


Perfecta Mod. 45 Wood Diabolo 4,5 mm

Perfecta Mod. 45 Wood Diabolo 4,5 mm

Klasycznie łamana wiatrówka sprężynowa w drewnianej oprawie. Prosty i rzetelnie wykonany model, doskonały dla osób rozpoczynających przygodę ze strzelectwem pneumatycznym. Ma możliwość montażu lunety.


Umarex Patrol Diabolo 4,5 mm

Umarex Patrol Diabolo 4,5 mm

Inspirowana niemieckimi karabinami wyborowymi, klasycznie łamana wiatrówka Patrol przyciąga wzrok swoim wyglądem. A przy tym oferuje przyzwoite parametry oraz lunetę w zestawie. Miłym dodatkiem jest regulowany spust.


Walther Classus WS Wood 5,5 mm

Walther Classus WS Wood 5,5 mm

Wiatrówka sprężynowa z łamaną lufą, strzelająca śrutem Diabolo kalibru 5,5 mm, oprawiona w wysokiej jakości drewno. Gwint na końcu lufy umożliwia rozbudowę karabinka o tłumik. Sprzęt dobrej klasy.


Browning X-Blade Hunter Wood 5,5 mm

Browning X-Blade Hunter Wood 5,5 mm

Efektowna, celna i solidna wiatrówka sprężynowa z łamaną lufą. Kaliber 5,5 mm, drewniane łoże i wygodny bezpiecznik zapobiegający oddaniu przypadkowego strzału. To oraz niska cena sprawiają, że warto wziąć ten model pod uwagę na początku przygody z wiatrówkami.


Walther Century Varmint 5,5 mm

Walther Century Varmint 5,5 mm

Łamana lufa, nieszablonowy wygląd, regulowany spust, bezpiecznik, możliwość montażu tłumika i lunety, kaliber 5,5 mm, polimerowa oprawa. Tak w skrócie można podsumować ten model wiatrówki.


Walther Rotex RM8 Wood Diabolo 4,5 mm

Walther Rotex RM8 Wood Diabolo 4,5 mm

Wysokiej klasy karabinek PCP na śrut kalibru 4,5 mm. Drewniane, lakierowane łoże o niecodziennym kształcie, wysoka prędkość wylotowa śrutu, oburęczna konstrukcja, magazynek na 8 śrucin, gwint na tłumik i szyna na lunetę. Jest co robić z takim sprzętem.


Hammerli Black Force 550 4,5 mm

Hammerli Black Force 550 4,5 mm

Karabinek z łamaną lufą skierowany bardziej do początkujących. Bardzo klasyczny model, w drewnianej oprawie, z bezpiecznikiem i możliwością montażu lunety. Wygodny i komfortowy w użytkowaniu.


Zgarnij 10% rabatu przy zakupie wiatrówki

Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

Ranking wiatrówek krótkich

separator


Beretta Elite II BB 4,5 mm

Beretta Elite II BB 4,5 mm

Polimerowa replika legendarnego włoskiego pistoletu zasilana zasobnikami CO2 12 g i strzelająca śrutem BB 4,5 mm. Niedroga, wiernie wykonana, z bezpiecznikiem zapobiegającym przypadkowemu wystrzałowi. W zestawie paczka śrutu i okulary ochronne.


Umarex XBG BB 4,5 mm

Umarex XBG BB 4,5 mm

Kopia modelu Springfield XDM strzelająca śrutem BB 4,5 mm przy użyciu CO2. Kompaktowy pistolet wykonany z polimeru, posiada szynę montażową na laser lub latarkę. Manualny bezpiecznik zwiększa bezpieczeństwo podczas strzelania.


Walther CP99 Diabolo 4,5 mm

Walther CP99 Diabolo 4,5 mm

Świetny pistolet dla osób szukających zarówno celności, jak i dynamiki. Walther CP99 zasilany jest CO2, które miota śrutem Diabolo z 8-komorowego magazynka. To w połączeniu z wiernym odwzorowaniem oryginału, gwintowaną lufą, spustem SA/DA i szyną akcesoryjną sprawia, że z tą wiatrówką można naprawdę poszaleć.


Beretta M84 FS BB 4,5 mm

Beretta M84 FS BB 4,5 mm

Metalowa replika pistoletu uznanego producenta. Funkcjonalny bezpiecznik oraz system Blow Back dodają realizmu. Wiatrówka strzela śrutem BB 4,5 mm, a zasilana jest sprężonym CO2. Wierne odwzorowanie plasuje ją jako dobry materiał do treningu na sucho.


Umarex TDP 45 BB 4,5 mm

Umarex TDP 45 BB 4,5 mm

Niedroga, rekreacyjna wiatrówka pistoletowa w polimerowej oprawie. Strzela śrutem BB 4,5 mm z użyciem sprężonego CO2. Posiada szynę akcesoryjną na laser lub latarkę, istnieje także możliwość montażu tłumika (akcesoria nie są częścią zestawu). Posiada bezpiecznik.


Umarex Trevox Diabolo 4,5 mm

Umarex Trevox Diabolo 4,5 mm

Pistolet wiatrówka sprężynowa zaprojektowana przez markę Umarex. Strzela śrutem Diabolo 4,5 mm, gwintowana lufa poprawia celność, a całość jest lekka, kompaktowa i wygodna w obsłudze. Na górze umiejscowiono szynę montażową na celownik.

Umarex Trevox Diabolo 4,5 mm


Glock 19 BB 4,5 mm

Glock 19 BB 4,5 mm

Znany i lubiany Glock 19 w wersji pneumatycznej. Zasilany jest kartuszami Co 2 12 g i miota śrutem BB 4,5 mm. Lekki, polimerowy korpus, wbudowany w spust bezpiecznik, szyna akcesoryjna, wierne oddanie oryginału — doskonały do treningu strzeleckiego.


Colt Defender BB 4,5 mm

Colt Defender BB 4,5 mm

Dla tych, którym Colt 1911 wydał się zbyt długi, stworzono wersję kompaktową. Masywny, metalowy pistolet wiatrówka zasilany sprężonym CO2 strzela śrutem BB 4,5 mm. O bezpieczeństwo strzelca i otoczenia dba manualny bezpiecznik.


Walther PPK/S BB 4,5 mm

Walther PPK/S BB 4,5 mm

Ulubiony pistolet Jamesa Bonda, tyle że pneumatyczny. Wiernie odtworzony metalowy korpus, system Blow Back, zasilanie CO2, śrut BB 4,5 mm, manualny bezpiecznik i ponadczasowy design. Doskonały do treningu poza strzelnicą.


Glock 22 Gen4 BB 4,5 mm

Glock 22 Gen4 BB 4,5 mm

Bardzo wiernie odtworzony pistolet Glock 22 czwartej generacji, ładowany śrutem BB 4,5 mm i zasilany pojemnikami CO2 12 g. Wyposażony w automatyczny bezpiecznik oraz szynę akcesoryjną, dobrze sprawi się tak na działce, jak i przy treningu strzeleckim.


Zgarnij 10% rabatu przy zakupie wiatrówki

Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:


FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiatrówki?

Wybierając wiatrówkę, musisz wybrać rodzaj zasilania (sprężyna, CO2 albo sprężone powietrze). Następny parametr to kaliber (najczęściej 4,5 mm i 5,5 mm). Dalsze kroki to materiał osady (drewno lub polimer), wbudowane przyrządy celownicze, szyny montażowe i regulacja spustu.

Ile kosztuje dobra wiatrówka i gdzie ją kupić?

Minimalny koszt przyzwoitej wiatrówki, z której można dość celnie strzelać na dystansie ok. 30 metrów, to 500-700 złotych. Zakupu najlepiej dokonać w renomowanym sklepie, z gwarancją, fakturą i serwisem. Jednym z takich sklepów jest combat.pl.

Dlaczego warto kupić wiatrówkę?

Strzelanie z wiatrówki to świetna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ćwiczy ręce, koncentrację, oddech, pozwala się wyciszyć i daje mnóstwo satysfakcji z poprawiania wyników. Przy okazji może dostarczać sporo frajdy, np. przy destrukcji różnego rodzaju śmieci typu puszki, butelki, kapsle itp.