5 lipca 2022 roku konsorcjum PGZ poinformowało w komunikacie prasowym, o podpisaniu umowy na dostawę ZSSW-30 dla kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Za produkcję Zdalnie Sterowanych Systemów Wieżowych kal. 30 mm odpowiada należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola wraz z szeregiem firm współpracujących.

ZSSW-30

Pierwsza partia ZSSW-30 zatwierdzona

W ramach umowy na produkcję seryjną zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola dostarczonych ma zostać 70 wież zintegrowanych z KTO Rosomak. Pierwszy kontrakt wykonawczy nie kończy jednak produkcji, gdyż w sumie w ramach umowy ramowej zakłada się dostawę 341 systemów wieżowych. Wartość pierwszej partii wież ma wynosić 1,7 miliarda złotych.

W opinii PGZ ZSSW-30 to jeden z najnowocześniejszych systemów na świecie w swojej klasie. Powstał dzięki wysiłkom polskich inżynierów, ale przezbrojenie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak to nie koniec rysujących się na horyzoncie możliwości. PGZ cały czas intensywnie pracuje nad Nowym Bojowym Pływającym Wozem Piechoty „Borsuk”.

Czym jest ZSSW-30?

ZSSW-30 to nowoczesny system wieżowy oparty na innowacyjnym, krajowym systemie kierowania ogniem działającym z funkcją hunter-killer. Jego wprowadzenie na wyposażenie oznacza skokowy wzrost zdolności SZ RP do skutecznego rażenia pododdziałów zmechanizowanych przeciwnika. System, w ramach pracy rozwojowej, został opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics S.A. i realizowany będzie w produkcji seryjnej przez Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A., WB Electronics S.A. i ROSOMAK S.A.

Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30 jest uzbrojony w armatę 30 mm Bushmaster Mk 44/S, karabin maszynowy 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię ppk SPIKE-LR. W projekt zaangażowanych jest szereg poddostawców z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym m.in. PCO S.A. W projekcie znaczącą grupę dostawców stanowią również inne polskie przedsiębiorstwa.

NBPWP Borsuk pozwoli rozwinąć skrzydła ZSSW-30?

Sukces ZSSW-30 ogłoszono zaledwie dzień po tym, jak rozpoczęły się jedne z kluczowych testów (sprawdzeń), które wchodzą w zakres Badań Kwalifikacyjnych Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) kr. BORSUK, które ruszyły 4 lipca. Jeśli pojazd pozytywnie przejdzie badania kwalifikacyjne, to otwarta zostanie droga do rozpoczęcia procesu negocjacji i zakontraktowania dostaw seryjnych nowego bojowego wozu piechoty dla Polski. Jak czytamy w komunikacie PGZ, rozpoczęcie cyklu weryfikacyjnego to początek badań państwowych, które są ostatnim etapem przed wyjściem wyrobu z cyklu badawczo-rozwojowego otwierającego drogę do wdrożenia produktu na stan armii.

Prace nad pojazdami Borsuk trwają już od 10 lat i wydaje się, że jesteśmy właśnie na ostatniej prostej. Polskie Siły Zbrojne od lat wymagają pilnej wymiany parku maszynowego, a sytuacja w obszarze wozów piechoty jest niedobra. Wejście do linii Borsuka pozwoliłoby wprowadzić nasze wojsko w XXI wiek. Aktualnie w zakładach HSW trwa produkcja czterech prototypów Borsuka, a do wspomnianych prób oddelegowany zostaje egzemplarz 01.

Czym jest NBPWP Borsuk z ZSSW-30?

PGZ opisuje Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) kr. BORSUK jako nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, działonowy-operator oraz kierowca, zaś przedział desantu umożliwia transport 6 żołnierzy w rejon pola walki. BORSUK jest przystosowany do operowania w różnych warunkach terenowych i pogodowych – jest w stanie pokonywać nawet szerokie przeszkody wodne. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania do 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton. BWP BORSUK w konfiguracji przygotowywanej dla Sił Zbrojnych RP składa się z podwozia – uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej oraz zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30, opracowanego przez HSW S.A. i WB Electronics.

Czy ZSSW-30 i Borsuk mają przed sobą świetlaną przyszłość? Dajcie znać w komentarzach!

Czytaj także:

  •  Su-25

  •  Nowy czołg US Army

  •  Polska zamawia śmigłowce AW149

Źródła:

  •  https://grupapgz.pl/zssw-30-wzmocni-sily-zbrojne-rp/

  •  https://grupapgz.pl/npbwp-borsuk-rozpoczyna-badania-kwalifikacyjne/

Zdjęcie:

  •  HSW / PGZ


Krzsztof Kuska autor combat.pl

Krzysztof Kuska

Od małego bardziej lubił Q niż Bonda. Jak dorósł nic się nie zmieniło. Tylko zabawki podrożały...


napisz do nas