Na co dzień w samochodzie nie brakuje nam oświetlenia. Mamy światła drogowe, postojowe, oświetlenie wnętrza i gdy wszystko działa, to czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Niestety, jak to w życiu bywa, nie zawsze wszystko idzie tak, jak chcemy i czasem przytrafia się awaria. Właśnie wtedy przydać może się latarka samochodowa. Światełek jest jednak na rynku cała masa, więc w gąszczu produktów trudno może być, wybrać odpowiednią latarkę do samochodu. Na co zwrócić uwagę?

1. Latarka samochodowa – na akumulator, czy na baterię?
2. A może latarka do samochodu z ładowaniem?
3. Latarka do samochodu ładowana przez USB
4. Latarka indukcyjna do samochodu
5. Latarka solarna do samochodu
6. Latarka wielofunkcyjna do samochodu, czyli jak szaleć to szaleć
7. Latarka samochodowa z magnesem, czyli mała rzecz, a przydatna
8. Dla majsterkowicza tylko czołówka jako latarka samochodowa
9. Latarka samochodowa w wersji mini, czyli latarka brelok do kluczyków
10. Jak mocna latarka do samochodu?
11. Alarmowa latarka samochodowa

latarka do samochodu

Latarka samochodowa – na akumulator, czy na baterię?

W przypadku latarek do samochodu musimy zdawać sobie sprawę, że będzie to raczej urządzenie awaryjne. Jeśli po nie sięgniemy, to zapewne w przypadku zaistnienia jakieś sytuacji drogowej lub braku prądu po dojeździe do domu czy też na położoną na odludziu działkę. W związku z tym zakładać należy, że ogniwa, w które będzie wyposażona nasza latarka samochodowa, powinny być elementami po pierwsze długowiecznymi, a po drugie takimi, których ewentualna utrata nie uderzy nas po kieszeni.

Długotrwałe „bezczynne” składowanie akumulatorów niekoniecznie będzie dla nich dobre, natomiast jeśli zdecydujemy się na paczkę zwykłych baterii, to nie dość, że będą tanie podczas zakupu, to ich ewentualne uszkodzenie lub spadek ilości przechowywanego prądu nie będą dla nas problemem.

Jeśli wybierzemy latarkę samochodową z ładowaniem i akumulatorami, to warto zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt. Najlepiej ,by były to ogniwa o standardowym rozmiarze AA lub AAA. Dzięki temu, gdy akumulator padnie, a nie będzie jak go podładować, to zawsze pozostanie nam opcja sięgnięcia po zapasową baterię, która będzie w schowku. Baterie tego typu można kupić niemal wszędzie, więc na sytuacje awaryjne taka latarka będzie jak znalazł.

Latarka samochodowa z akumulatorem będzie miała jednak ogromną zaletę, jeśli wybierzemy urządzenie z jednym dodatkowym bonusem, a mianowicie z wbudowanym systemem ładowania.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

A może latarka do samochodu z ładowaniem?

Ładowane latarki nie są czymś nowym. Pamiętamy pewnie jeszcze czasy słusznie minione, kiedy to na rynku dostępne były latarki ze zintegrowaną wtyczką, które w całości wkładało się do gniazdka w domu. Świeciło to krótko, słabo, było wielkie, ale… ładowało się z gniazdka 220V! To był gadżet na miarę tamtych czasów.

Dzięki Bogu czasy nam się zmieniły, to i gadżety mamy już lepsze. Dziś latarka może być ładowana z gniazda zapalniczki. Na rynku są modele, które posiadają zintegrowaną końcówkę stanowiącą część korpusu latarki, którą wkładamy do samochodowego gniazda zapalniczki i latarka uzupełnia zapas prądu. Tego typu „patenty” znane są już od dawna, ale wraz z postępem wymyślono jeszcze lepsze rozwiązania. Rzućmy okiem, jakie mamy opcje ładowania latarek samochodowych.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Latarka do samochodu ładowana przez USB

Coraz więcej aut posiada wyjścia USB, którymi możemy ładować nasze telefony, gdy zajdzie taka potrzeba. Taki wyjście może również posłużyć do ładowania latarki samochodowej. Jeśli jesteście posiadaczami starszych wozów bez takiego gadżetu, a kupiliście już latarkę ładowaną przez USB, to również nic straconego. Dosłownie za grosze można kupić ładowarkę USB, która będzie zasilana z gniazda zapalniczki, i problem mamy z głowy. Zanim przystąpimy do ładowania, to warto sprawdzić, czy ładowarka i latarka będą ze sobą współgrały. Pomocna może okazać się tutaj instrukcja obsługi latarki samochodowej i karta techniczna produktu. Zwarcia, przegrzania i awarie nie są nikomu potrzebne.

latarka zestaw samochodowy

Latarka indukcyjna do samochodu

Coraz popularniejsze stają się również w naszych autach systemy ładowania indukcyjnego i rynek latarek nie pozostaje w tyle. Do kupienia są również latarki ładowane indukcyjnie, które posiadają też opcję ładowania klasycznego. Dzięki temu możemy w wygodny sposób, bez zawadzających kabli podładować nasze źródło światła. Póki co tego typu sprzęty są jednak dość rzadko spotykane, ale dla gadżeciarza może to być wspaniały pomysł na świąteczny prezent. Trzeba bowiem przyznać, że sytuacja, w której jednocześnie możemy ładować telefon i latarkę samochodową, brzmi dość zachęcająco.

Latarka solarna do samochodu

Indukcja to nie wszystko, co mamy w zanadrzu w obszarze ładowania. Na rynku są również latarki z ładowaniem solarnym. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne (jeśli świeci słońce), gdyż nie jesteśmy uzależnieni od tego, czy w akumulatorze samochodu jest prąd lub od tego, czy da się uruchomić silnik. Latarki ładowane solarnie zazwyczaj posiadają również możliwość uzupełniania prądu przez USB, więc w razie czego zawsze możemy je podładować w sposób tradycyjny, gdy będzie taka możliwość. Latarki solarne powinny również przypaść do gustu ludziom mocniej zainteresowanym ekologią. Dzięki energii słonecznej sami dbamy o swój prąd w latarce. Nie musimy zatem korzystać z rozłożonych z udziale ciepła i ciśnienia ciał mikroorganizmów i roślin morskich, które znamy teraz pod nazwą ropy naftowej, gazu i węgla.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Latarka wielofunkcyjna do samochodu, czyli jak szaleć to szaleć

Latarka samochodowa nie musi być jedynie prostym źródłem światła. Oczywiście przyzwyczailiśmy się już, że w swoim podstawowym założeniu latarka ma rozjaśniać mrok, ale czy w przypadku latarki do samochodu nie warto zastanowić się nad zakupem urządzenia z dodatkowymi funkcjami? Wszak będzie to latarka awaryjna, więc dobrze, by poza dostarczaniem jasnego źródła światła, zapewniała jeszcze jakieś dodatkowe możliwości, gdy sytuacja nas „przyszpili”.

Jeśli zdecydujemy się na solidną latarkę taktyczna, to w sytuacji awaryjnej może ona również pomóc na przykład w rozbiciu szyby samochodowej. Na rynku są specjalne latarki z odpowiednio uformowaną końcówką pozwalającą na maksymalne skupienie energii ułatwiające rozbicie szyby. Niektóre latarki wyposażone są też w specjalny przecinak do pasów, umożliwiający wydostanie się z pojazdu w przypadku zacięcia się mechanizmu zwalniającego.

Taka latarka samochodowa może mieć również wbudowaną soczewkę, która pozwala zmieniać w sposób dynamiczny snop światła, że nie wspomnimy nawet o różnych kolorach świecenia dla wielbicieli działań taktycznych. Do kompasów w latarkach zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić, ale warto i o takim możliwym latarkowym „bonusie” wspomnieć.

W obszarze samego świecenia można poszukać latarki z wieloma poziomami mocy. Począwszy od zapewniającej długotrwałość użytkowania niewielkiej wręcz poświaty, poprzez alarmowe tryby stroboskopowe, a na pełnej mocy skończywszy. Latarka samochodowa może również mieć magnes, a jeśli zdecydujemy się na wersję kątową, to będzie ona jeszcze bardziej przydatna w ewentualnym dłubaniu nad zepsutym autem.

Latarka samochodowa z magnesem, czyli mała rzecz, a przydatna

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o magnesie w latarce, więc warto rozwinąć temat. Jak już zaznaczaliśmy, w swym założeniu latarka samochodowa powinna być przyrządem na sytuacje awaryjne. Gdy dojdzie już do przykrej awarii, to posiadanie magnesu w latarce do samochodu może w sposób znaczący ułatwić jej usuwanie.

Dzięki możliwości przymocowania latarki do karoserii pojazdu operowanie rękoma będzie znacznie łatwiejsze. Nie zawsze bowiem znajdzie się pomocna dłoń, która przyświeci w odpowiednie miejsce.

Latarki z magnesami wyposażone są zazwyczaj w mocne magnesy neodymowe, więc nie musimy obawiać się o to, że w najmniej oczekiwanym momencie nasza latarka odpadnie od karoserii. Magnes może być umiejscowiony zarówno na końcu latarki, jak i na jej boku - w zależności od typu i konstrukcji urządzenia.

Dla majsterkowicza tylko czołówka jako latarka samochodowa

Jeśli grzebanie przy samochodzie to dla Was chleb powszedni, to wiecie dobrze, jak nieoceniona jest w takiej sytuacji czołówka. Dzięki niej zawsze świecimy tam, gdzie patrzymy, a obie ręce mamy dostępne do naprawiania pojazdu.

W przypadku wyboru latarki czołowej do samochodu warto wybrać taką, która ma różne poziomy świecenia tak by dostosować jasność snopu światła do sytuacji, w której się znajdujemy.

Dobrze również, by taka czołówka miała długi czas świecenia na jednej baterii i szybkie ładowanie, jeśli zdecydujemy się na wersję z akumulatorami i wbudowanym portem do ładowania. Jako że będziemy to urządzenie mieć ciągle na głowie, to lepiej, by nie był to jakiś taktyczny „kloc”, który będzie nam ciążył, ale raczej lekkie urządzenie, o istnieniu którego po założeniu na głowę szybko zapomnimy. Jeśli już przy zakładaniu jesteśmy, to warto zwrócić uwagę na sam system mocowania do „naszego czajnika” i wybrać taki, który będzie nam najlepiej pasował.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Latarka samochodowa w wersji mini, czyli latarka brelok do kluczyków

Nie każdemu musi odpowiadać przechowywanie kolejnego rupiecia w schowku, z którego i tak już się wylewa. W związku z tym może warto w obszarze latarki do samochodu pójść w inną, mniej inwazyjną stronę. Przy kluczykach zazwyczaj i tak „coś” mamy przypięte, więc tym czymś mogłaby być niewielka lampka.

Będzie ona doskonałą latarką samochodową, a przy okazji może służyć jako element zestawu EDC, który mamy zawsze przy sobie. Światełka tego typu mogą być na malutkie, ale polecamy takie zasilane przy pomocy baterii AAA. Najczęściej będą one wykonane z aluminium lotniczego, wyposażone w o-ringi uszczelniające i będą cechować się stosunkowo wysoką mocą jak na swoje rozmiary.

Latarka taka ani nie będzie zbyt uciążliwa w przenoszeniu, ani nie powinna zawadzać, „dyndając” radośnie przy stacyjce, a zawsze będzie pod ręką. Z pewnością może być to dobra opcja dla minimalistów.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Jak mocna latarka do samochodu?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest dość trudna. Tutaj nie ma co silić się na jakieś „mądre” internetowe ekspertyzy, gdyż moc latarki jest sprawą indywidualną. Obecnie nawet najmniejsze urządzenia potrafią dawać bardzo jasne światło (kosztem długotrwałości świecenia), co dalej nam bardzo szerokie pole do manewru.

Warto mieć na uwadze to, do czego możemy wykorzystywać taką latarkę. Jeśli ma służyć naprawie czegokolwiek, to zbyt mocne światło nie będzie pomagało, a przeszkadzało. Jeśli już zdecydujemy się na supermocną latarkę, to powinna to być tylko taka, która ma kilka poziomów świecenia. Dzięki temu dobierzemy jasność do aktualnych potrzeb i nie będziemy skazani na ustawienie domyślne.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Alarmowa latarka samochodowa

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o jeszcze jednej latarce do samochodu, którą warto rozważyć. Jest to prawdziwy kombajn, ale alarmowy. Z wyglądu przypomina nieco „koguty” montowane na pojazdach budowlanych.

W sytuacji zagrożenia układamy alarmową latarkę samochodową na jezdni i pulsacyjne światło ostrzega innych użytkowników o niebezpieczeństwie. Taka urządzenie poza wieloma diodami pulsacyjnymi będzie zapewne również wyposażona w klasyczną diodę i odbłyśnik i będzie mogła służyć jako zwykła latarka do rozjaśniania „egipskich” ciemności.

Standardem jest również wyposażanie urządzeń tego typu w magnes, dzięki czemu można ją przytwierdzić do karoserii pojazdu, a i haczyk nie jest czymś wyjątkowym. Alarmowe latarki samochodowe są zazwyczaj wodoodporne, a niektóre nawet unoszą się na wodzie. Rzecz warta do rozważenia dla ludzi z obozu „przezorny zawsze ubezpieczony”.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o latarki samochodowe. Jeśli macie jakieś dodatkowe pomysły związane z tym rodzajem urządzeń, dajcie znać w komentarzach. Szeroki wybór latarek znajdziecie w ofercie sklepu combat.pl. Zachęcamy do zakupów i niech lumeny będą z Wami!


Krzsztof Kuska autor combat.pl

Krzysztof Kuska

Od małego bardziej lubił Q niż Bonda. Jak dorósł nic się nie zmieniło. Tylko zabawki podrożały...


napisz do nas