Siekiery

Siekiery

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Siekiery – tradycja i nowoczesność za jednym zamachem

Niektóre narzędzia, znane od zamierzchłych czasów, nie straciły na znaczeniu. Przybrały tylko nową formę, dostosowaną do dzisiejszych potrzeb. I tak oto w warsztatach i rozmaitych schowkach wciąż znajdziemy motyki, młotki oraz siekierki, bez których niemożliwe byłoby wykonywanie wielu ważnych prac.

Do czego przydaje się siekiera?

Kiedy nadchodzą chłodne dni, przyjemnie jest ogrzać się przy ciepłym kominku. Najpierw trzeba jednak narąbać drewna. I wtedy oczywiście potrzebna jest siekiera. Ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. To narzędzie doceniają także stolarze i pracownicy budowlani. W pogotowiu mają je również dbający o ogród gospodarze oraz miłośnicy survivalu.

Czym cechują się nowoczesne siekiery do drewna?

Siekiera do łupania drewna opiera się na takiej samej konstrukcji, jak przed wiekami, ale jest bardziej wytrzymała i znacznie wygodniejsza w obsłudze. A wszystko to dzięki starannemu doborowi materiałów. Rękojeść wytwarza się zazwyczaj z odpornego na odkształcenia drewna albo wzmocnionego polimeru. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, zwróć uwagę na sposób wyprofilowania rączki siekiery i po prostu dobierz taki, który będzie odpowiedni do najczęściej wykonywanych przez Ciebie prac.

Jaka misja, taka siekiera

Dzisiaj z łatwością znajdziesz wyspecjalizowaną siekierę do konkretnych zadań. Najważniejsze rodzaje to:

  • Siekiery ciesielskie – precyzyjne o wyprofilowanych ostrzach, nadają się głównie do robót stolarskich oraz prac gospodarczych w ogrodzie lub przy niewielkie ścince w lesie.
  • Toporki – dzięki temu, że są lekkie i zgrabne przydają się do rozłupywania mniejszych kawałków drewna i zadań wymagających wysokiej precyzji.
  • Siekieromłoty – to połączenie młota z siekierą pomocne jest, gdy trzeba wbić kołek lub ociosać drewno.
  • Siekiery z racicą – posiadają w miejscu obucha zakończenie z zagięciem do wyciągania gwoździ. Cieszą się uznaniem majsterkowiczów.
  • Siekiery rozłupujące – ich spory ciężar i długa rękojeść sprawiają, że niezawodnie rozprawiają się nawet z dużym klocem drewna.
  • Siekiery uniwersalne – mają najwięcej zastosowań, lecz bez konkretnych ukierunkowań.

Jak wybrać siekierę?

Przede wszystkim trzeba dostosować ją do rodzaju wykonywanych prac. Waga i rozmiar narzędzia są bowiem uzależnione od rodzaju modelu. I tak na przykład siekiery do rozłupywania wyposażono w ciężką, masywną głowicę oraz trzonek o znacznej długości, dzięki czemu zyskujesz większą prędkość rozmachu, skutkującą potężnym uderzeniem. Jednak musisz pamiętać, by narzędzie nie było dla Ciebie zbyt trudne w manewrowaniu, bo narazisz się na niebezpieczeństwo.

Sprawdź:

Z kolei siekiery ciesielskie cechują się zazwyczaj mniejszymi rozmiarami i niższą wagą, co bardzo dobrze przekłada się na precyzję wykonywanych nimi prac. Trudno jednak byłoby rozłupać nimi potężny pniak.

Ważny podczas pracy okaże się trzonek. Powinien być solidnie wykonany i należycie wyprofilowany, aby dobrze przylegał do dłoni. Mile widziane są tu antypoślizgowe okładziny uchwytu.

Siekiery wielofunkcyjne

Może masz ochotę zabrać ze sobą na daleką wyprawę wielozadaniowy sprzęt do cięcia drewna? Siekiery bushcraftowe cechują się ergonomicznym kształtem, lekką głowicą i odpornym ostrzem. A to przecież najważniejsze.

Jednak funkcjonalność takich siekier może być jeszcze większa, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Niektóre modele posiadają dołączone, skrywane w obudowie noże lub piłki. W ten sposób otrzymujesz dodatkowe narzędzia ułatwiające wykonywanie koniecznych czynności. Sprawdź siekiery w sklepie internetowym combat lub wróć do kategorii narzędzi buschcraftowych i survivalowych.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak naostrzyć siekierę?

Zacznij od oceny stanu siekiery. Jeśli ostrze jest skorodowane, w pierwszym rzędzie należy pozbyć się rdzy. Następnie przyjrzyj się krawędzi tnącej. Jeśli dostrzeżesz tam szczerby lub zadziory, usuń je ręcznym pilnikiem. Teraz możesz przejść do ostrzenia właściwego – sięgnij po drobniejszy pilnik i pracuj nim, zachowując kąt 90°. Następnie użyj osełki lub kamienia szlifierskiego.

Jaka siekiera rozłupująca jest najlepsza?

Dobra siekiera rozłupująca powinna ważyć min. 1,8-2 kg. Jej głowica musi być ostra oraz odpowiednio wyprofilowana – m.in. posiadać kliny na policzkach. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana – im większy poślizg będzie on gwarantował, tym lepiej. Trzonek narzędzia nie powinien być zbyt długi. Położony na wyprostowanym ramieniu ma sięgać do pachy.

Ile kosztuje siekiera?

Oto kilka przykładowych cen: kieszonkowa siekierka kempingowa kosztuje 40 zł. Małą siekierę ciesielską Fiksars można dostać za około 150 zł. Siekierę rozłupującą Fiksars w rozmiarze L kupimy za circa 220 zł. Koszt narzędzia z kompozytowym trzonkiem, wyprodukowanego przez firmę Gerber, to jakieś 350 zł, ale wraz z siekierą otrzymamy, chowaną w jej trzonku, ręczną piłkę.