Jesienna aura niestety sprzyja potencjalnym napastnikom — dłuższe noce, a także deszcz i wiatr ułatwiają pozostanie niezauważonym. Dlatego w tym okresie szczególnie wzrasta zainteresowanie środkami przeznaczonymi do samoobrony. Świadomość, jakie legalne sposoby obrony są dostępne, oraz wiedza, jak z nich korzystać, mogą w znaczącym stopniu zwiększyć Twoje szanse na bezpieczny powrót do domu. Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym narzędziom przeznaczonym do samoobrony.

Paralizatory elektryczne — szok i niedowierzanie

Trzaskająca iskra przeskakująca między dwoma elektrodami potrafi sparaliżować samym widokiem i dźwiękiem. Jeśli to nie wystarczy, trzeba przejść do czynów. Prąd o wysokim napięciu płynący przez ciało powoduje nie tylko skurcz mięśni, ale też ogromny ból. Większość osób potraktowanych w ten sposób momentalnie traci wszelkie agresywne zapędy, przynajmniej na czas potrzebny do ucieczki.

Dostępne są także paralizatory z miotaczem gazu pieprzowego. Nie ma on zbyt dużego zasięgu, jednak pozwala razić atakującego jeszcze przed wejściem w bezpośredni kontakt. Należy pamiętać, aby bateria urządzenia była naładowana.

paralizatory elektryczne

Gazy pieprzowe — przedsionek piekła na ziemi

Skoro już poruszyliśmy temat gazów pieprzowych, warto go rozwinąć. Zasadniczo mowa o najskuteczniejszym dostępnym bez zezwolenia sposobie neutralizacji napastnika bez wyrządzania mu trwałej krzywdy. Wystrzeliwana na dystans kilku metrów substancja drażniąca powoduje tymczasową ślepotę, uczucie pieczenia i trudności w oddychaniu. Miotacze są lekkie i kompaktowe, intuicyjne w obsłudze i stosunkowo niedrogie. Przed zakupem warto dowiedzieć się, co znaczą oznaczenia na opakowaniu. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym gazów pieprzowych.

gazy pieprzowe

Bardzo dobrym wyborem jest gaz pieprzowy Walther ProSecur UV o strumieniu stożkowym. Duży zasięg, strumień pokrywający spory obszar oraz pojemność aż 370 ml stawiają ten gaz wysoko w rankingach.

Poznaj pełną ofertę gazów pieprzowych w sklepie Combat.

Pistolety gazowe — efektowne i efektywne

Ten środek obronny to po prostu miotacz gazu pieprzowego w formie pistoletu. Oprócz wszystkich zalet „dezodorantów”, dodatkowo wprowadzają efekt psychologiczny. Widok wyciąganej broni potrafi sprawić, że atakujący spanikuje i porzuci swoje nieprzyjazne zamiary. Jeśli mimo tego pozostanie zdeterminowany, wtedy przekona się, jakie uczucie mogłoby towarzyszyć akupunkturze oczu. O pistoletach gazowych pisaliśmy w ramach tego wpisu.

pistolety gazowe

Warto zapoznać się z modelem Geisler Defence GD17 ładowanym wkładami gazowymi o pojemności aż 18 ml. Ponadto można nabyć do niego także wkłady treningowe, aby wyćwiczyć celność. Kolejna jego zaleta to realistyczny wygląd inspirowany pistoletami Glock.

Sprawdź pistolety gazowe dostępne w sklepie Combat.

Pistolety i rewolwery RAM — boleśnie i z daleka

Ostatni w tym zestawieniu sposób do neutralizacji agresora z bezpiecznego dystansu to repliki w systemie RAM, czyli Real Action Marker. To nic innego jak napędzane gazem CO2 pistolety, karabiny, strzelby czy rewolwery wystrzeliwujące kule kalibru .43, .50 lub .68. Te mogą być gumowe lub wypełnione gazem pieprzowym, ewentualnie proszkiem (treningowe). Uderzenie gumowej kuli jest bardzo bolesne, a przy okazji można używać ich jako amunicji treningowej do ćwiczeń strzeleckich.

Stosując kule z gazem, celujemy nie w samego napastnika, a w podłoże lub ściany w jego najbliższym otoczeniu. Chodzi o rozbicie skorupy, aby uwolnić środek drażniący. Ponadto, podobnie jak w przypadku pistoletów gazowych, wywołujemy efekt psychologiczny, mierząc z wiernej imitacji broni ostrej.

replika RAM na gumowe kule

Szczególnie wart polecenia jest rewolwer Umarex RAM T4E HDR 50 .50, który za sprawą szyn montażowych i mocy 11 J stanowi bardzo wszechstronny wybór.

Repliki RAM znajdziesz w sklepie Combat.

Pałki zwykłe i teleskopowe — klasyka w najnowszym wydaniu

Gdy mamy świadomość, że zaraz zostaniemy zaatakowani, pałka jest ostatnią linią obrony przed wejściem w pełny kontakt. Trudno o coś bardziej intuicyjnego niż solidny kij — wystarczy mocno nim machnąć i trafić w ciało przeciwnika. Pałka teleskopowa dodatkowo jest kompaktowa po złożeniu, co pozwala trzymać ją przy zawsze przy sobie, a przy okazji zaskoczyć napastnika. Wbrew obiegowej opinii pałki teleskopowe nie są bronią w rozumieniu prawnym, więc można posiadać je bez zezwolenia.

pałka teleskopowa

Wartą polecenia jest pałka teleskopowa Walther Pro Secur 21'' z antypoślizgową rękojeścią i kaburą do przenoszenia.

Kubotany i długopisy taktyczne — niespodziewana pomoc

Gdy nie mamy innego środka obrony lub zostaniemy zaskoczeni od tyłu, pozostaje nam jedynie walka w zwarciu. Doskonałym narzędziem do unieszkodliwienia napastnika jest kubotan lub długopis taktyczny. Niewielki, niepozorny i niedrogi, a piekielnie skuteczny w rękach minimalnie przeszkolonej osoby. Sposoby walki narzędziami do samoobrony tego typu opisaliśmy w tym poradniku.

kubotan

Obejrzyj kubotany w sklepie Combat.

Niezależnie od wybranego środka do samoobrony, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i trzeźwej oceny sytuacji. Najlepszy sposób poradzenia sobie z zagrożeniem to uniknięcie go. Gdy mimo to dojdzie do najgorszego, pamiętajmy, by mieć swoje narzędzia pod ręką, dostępne do użycia w ciągu maksymalnie 3 sekund. To oznacza, że torebka nie jest dobrym schowkiem. Specjalna kabura czy choćby kieszeń sprawdzą się znacznie lepiej. Ostatnia kwestia to trening: zawsze poświęć trochę czasu na przeszkolenie się z zakresu obsługi danego narzędzia — to może być ten decydujący czynnik, który uratuje Ci skórę. Nie licz na szczęście, tylko na własne umiejętności.

napisz do nas