Ciągle słyszysz, że gdzieś dokonano włamania i kradzieży? Nagłówki pierwszych stron gazet i portali internetowych także krzyczą do Ciebie o kolejnych napadach? Co zatem zrobić, by zyskać gwarancję bezpieczeństwa, niezależnie od miejsca, w którym się przebywa? Możliwości i środków jest wiele, a na plan pierwszy wysuwają się poręczne pistolety gazowe do samoobrony oraz gazy pieprzowe w aerozolu. Ponieważ pistolet do gazu wygląda identycznie jak broń ostra, może skutecznie zniechęcić agresora do ataku. Jeśli przy tym wyda realistyczny odgłos wystrzału, potencjalny grabieżca lub napastnik będzie zdezorientowany. Jeszcze lepiej, choć bardziej inwazyjnie, spisze się miotacz gazu. Strumień rozpylonych substancji drażniących dosięgnie napastnika i utrudni mu akcję, wywołując łzawienie oraz kaszel.
W Polsce obowiązuje ustawa nakładająca na osoby chcące posiadać broń wymóg uzyskania pozwolenia. Istnieją jednak narzędzia umożliwiające samoobronę bez specjalnej zgody na ich posiadanie. Należą do nich gazy obronne i ręczne miotacze gazu, przyjmujące postać pistoletu. Różnorodna oferta rynkowa sprawia, że bez trudu znajdziesz w sklepach militarnych egzemplarz wpasowujący się w Twoje preferencje.
Wśród wielu produktów na szczególną uwagę zasługuje lekki pistolet na gaz pieprzowy, który można włożyć do kieszeni lub torebki. Dzięki temu, że strzela on strumieniem drażniącego żelu, znacznie łatwiej jest dosięgnąć celu. W wyniku kontaktu ze skórą napastnika substancja zaburzy jego orientację i uniemożliwi dalsze działanie. Te cenne chwile wykorzystasz na ucieczkę albo obezwładnienie przeciwnika. Ale nawet jeśli uda mu się zbiec, policja rozpozna go po śladach barwnika UV dodanego do żelu. Ważną cechą pistoletu na gaz pieprzowy jest również uchwyt, w jaki go wyposażono. Aby broń sprawdziła się w każdej sytuacji, chwyt pistoletowy powinien posiadać żłobienia i przetłoczenia, dzięki którym pewniej leży w dłoni.
Wybór modelu na naboje powinien zależeć od tego, czy chcesz tylko odstraszyć agresora, czy dać mu odczuwalną nauczkę. I tak na przykład akustyczny pocisk wywoła huk oraz efekt błyskowy, bez udziału dokuczliwej substancji, a nabój z gazem łzawiącym (CN) podrażni oczy i nos oraz sprowokuje swędzenie skóry napastnika. Bardziej skuteczny może się okazać ładunek CS, którego celne trafienie zaburzy pracę narządów oddechowych napastnika. A już na pewno agresywne zwierzę i groźnego człowieka powstrzyma silny pieprz techniczny – tymczasowo oślepiający i wywołujący duszności.
Zupełnie inne przeznaczenie mają pistolety gazowe na kulki. Ich misją nie jest samoobrona, lecz celne trafianie podczas rozgrywek airsoftowych czy ćwiczeń taktycznych. Repliki popularnego uzbrojenia wystrzeliwują naboje przy pomocy gazu umieszczonego w zbiorniku Jest to przeważnie propan, green gas lub CO2. Jeżeli jesteś amatorem tego typu rozrywki, dbasz zapewne o to, by Twój pistolet w każdym szczególe przypominał prawdziwy model.
Liczyć się też dla Ciebie będzie waga sprzętu, jego poręczność i prędkość pocisku. Ucieszą Cię także dodatkowe funkcje, takie jak np.: szyna umożliwiająca doczepienie celownika laserowego, lufa przystosowana do tłumika czy system symulujący odrzut po każdym strzale. Przede wszystkim jednak zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wybierając model z blokadą przypadkowego wyrzucenia pocisku. Przewiduj i zapobiegaj zagrożeniu
Posiadając pistolet gazowy do samoobrony, będziesz czuć się pewnie i bezpiecznie w każdej sytuacji. Jednak zanim go użyjesz, dobrze zapoznaj się z jego obsługą. Pamiętaj też, by pozostawał w ukryciu i nie prowokował. Aby zwiększyć swoje szanse obrony przed napastnikiem, przejrzyj pistolety gazowe w sklepie combat i wybierz najlepszy dla Ciebie.