Młotki

Młotki

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Młotki — narzędzia z obowiązkowego zestawu gospodarza

Czy młotek nadaje się tylko do wbijania gwoździ?

Ten prosty przedmiot, stosowany od wieków do obróbki rozmaitych materiałów, funkcjonuje w powszechnej świadomości jako narzędzie przeznaczone głównie do wbijania gwoździ. Jednak już po chwili zastanowienia zdajesz sobie sprawę z jego szerokiej użyteczności, bo przecież możesz nim rozbić różne struktury tworzywa, wyklepać je, aby uzyskać równą powierzchnię czy przez dobijanie lepiej połączyć elementy w całość. Wynika z tego jasno, że młotek pełni wiele ról, o czym doskonale wiedzą specjaliści.

Jak wybrać odpowiedni młotek?

Ślusarze czy stolarze doceniają na co dzień w swojej pracy pożytek, jaki przynosi obecność młotka. Nie obywają się też bez niego różni amatorzy napraw i remontów, bowiem prawidłowo dobrane narzędzie decyduje o efektywności działań. Dlatego wypada przed skompletowaniem własnego zestawu akcesoriów do aktywności w warsztacie lub gospodarstwie domowym zrobić małe rozeznanie w ofercie sprzedażowej. A jest w czym wybierać, gdyż na przestrzeni lat powstało wiele wersji tego przydatnego przyrządu.

Wytypowanie konstrukcji młotka będzie zależeć od tego, jakie czekają Cię wyzwania. Najprostsze powszechne zadania opierają się na niewielkim modelu ważącym do 2 kg, podczas gdy do cięższych zajęć potrzebny okaże się „pomocnik” o wadze 4 - 5kg. Ważną kwestię stanowi również, oprócz gabarytów, kształt główki przystosowany do określonej misji. Trzeba, zatem uważnie przyjrzeć się oferowanym egzemplarzom, nie pomijając sprawdzenia ergonomii uchwytu.

Jakie rodzaje młotków oferują producenci?

Aby dokonać właściwego wyboru, warto poznać podstawowe typy młotków. A są to przede wszystkim:

  • Młotki ślusarskie – najbardziej w tej rodzinie klasyczne w formie. Posiadają zazwyczaj drewniany trzonek i ciężar nie wyższy niż 2 kg. Nadają się idealnie do drobnych robót w gospodarstwie. Niektóre marki proponują dłuższe uchwyty z antypoślizgowego tworzywa sztucznego, np. młotki Fiskars wyposażono w nie, dzięki czemu lepiej się nimi manewruje.
  • W tej kategorii spotkać można także młot dwuręczny o ciężkim obuchu, nawet do 10 kg. Tzw. przybitnik świetnie poradzi sobie z rozbijaniem betonowych bloków, bądź z wbijaniem w ziemię słupów parkanu.
  • Młotki ciesielskie - rozpoznawalne od razu z powodu charakterystycznych „ pazurów” służących do przyciągania desek lub wyciągania gwoździ. Przystosowano je również do podważania i odginania rozmaitych elementów drewnianych.
  • Młotki kamieniarskie – jak wskazuje nazwa potrafią uporać się z kamieniem, a w głównej mierze z kostką brukową i krawężnikami, bo to tutaj znajdują zastosowanie. Te dwuręczne narzędzia sporo ważą i mają duży obuch, pokrywany gumą w celu nadania mu mniejszej agresywności.
  • Młotki blacharskie – to kolejna grupa wyróżniająca się główką okrytą gumą, która sprzyja obróbce blachy i chroni ją przed uszkodzeniami. Używa się ich również do korygowania drobnych usterek w pracach budowlanych.
  • Młotki murarskie – odznaczają się długim spłaszczonym rąbem i tradycyjnym obuchem. Wykorzystuje się je przeważnie podczas napraw i remontów np. do zbijania tynku lub do kruszenia surowca.

Wśród tych krewniaków spotkasz także młotki monolityczne – wykonane z jednego kawałka materiału oraz młotki specjalistyczne dla rzeźbiarzy, szewców i pozostałych fachowców.

Czym powinien się cechować dobry młotek?

Wiadomo już, że pożądaną skuteczność przyniesie tylko narzędzie dostosowane do charakteru czynności. Istotna dla Ciebie będzie też jego budowa, czyli rodzaj użytych materiałów. Szczególnie w przypadku dużych modeli i młotów dwuręcznych, ponieważ trudniej się nimi operuje. Wobec tego należy od nich oczekiwać ergonomicznej i antypoślizgowej rączki, dodatkowo tłumiącej drgania. Redukcja wstrząsów jest niezwykle ważna dla precyzji uderzeń i bezpieczeństwa użytkownika.

Najlepsi producenci mają tego świadomość i dbają o taką właśnie konstrukcję. Przykładowo młot Fiskars 5 kg, jak i młot Fiskars 6 kg (chociaż to nie tak potężne modele) wyposażono w rękojeść przeciwdrganiową oraz wytrzymałą głowicę z hartowanej stali. Dzięki temu przy rozbijaniu twardego tworzywa nie musisz się obawiać odprysków i niekomfortowej obsługi. Postaw, zatem na jakość, wybierając młotki w sklepie combat.