Lunety obserwacyjne

Lunety obserwacyjne

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Lunety obserwacyjne — ujrzyj świat z bliskiej perspektywy

Dla kogo lunety obserwacyjne?

Lubisz spędzać czas na łonie przyrody i ciekawi Cię życie dzikich zwierząt lub fascynują rzadko spotykane ptaki? Podglądanie ich zwyczajów nie jest łatwe, bo wyczuwają obecność człowieka, szybko się płosząc. Jednakże przy pomocy lunety, która daje znacznie większe przybliżenie niż lornetka, zbadasz niejedną tajemnicę natury. Dobra luneta obserwacyjna umożliwi Ci także oglądanie planet i Księżyca. Dzięki niej zobaczysz pierścień Saturna oraz pasy na Jowiszu.

Na tym nie wyczerpują się możliwości wykorzystania lunety. Okular - o konstrukcji prostej lub kątowej - jest w stanie pokazać odległe, nieuchwytne gołym okiem szczegóły, dlatego przyda się również na strzelnicy do oceny przestrzelin i porównania wyników z rywalami albo posłuży do śledzenia przelatujących samolotów czy innych fascynujących spektakli na niebie. Ty i Twoje zainteresowania wyznaczą najciekawszy obszar penetracji.

Jaką lunetę obserwacyjną wybrać?

Luneta posiada takie same parametry jak lornetka, chociaż wyróżnia się tylko jednym okularem. Ważne więc będzie, jakie udostępnia powiększenie. Im większe, tym lepiej, ale wraz z nim zazwyczaj rosną gabaryty sprzętu, co nie jest pożądane w trakcie wędrówek. Stałe powiększenie to szersze pole widzenia, ale warto przyjrzeć się wersjom z funkcją zoom, bowiem przy niskich wartościach prościej namierzysz obiekt, a potem tylko przybliżysz go celem dokładniejszej obserwacji.

Kolejnym istotnym kryterium jest średnica obiektywu - decydująca o sile światła i wyraźniejszym widzeniu. Spora średnica wynosząca np.80 mm pozwala na oglądanie świata w różnych porach dnia i zmieniających się warunkach oświetleniowych. Oczywiście na idealne ujęcie wpływa także jakość zastosowanego szkła, klasa soczewek i obecność powłok odblaskowych. Nie należy również zapominać o statywie ułatwiającym pracę, który powinien się znaleźć w komplecie z lunetą.

Jaka luneta do obserwacji gwiazd?

Przyglądanie się rozgwieżdżonemu niebu bywa ekscytujące, jeśli dysponujesz profesjonalnym sprzętem, czyli posiadającym właściwe parametry. Mowa tu o urządzeniu z dużą mocą przybliżenia i optyce oferującej jasny przejrzysty obraz. Ponieważ podczas użytkowania przyrządu zaskoczyć Cię mogą opady, więc wybierz raczej egzemplarz wodoszczelny z wnętrzem wypełnionym azotem, dzięki czemu unikniesz parowania, kiedy raptownie zmieni się temperatura otoczenia.

Lunety do obserwacji gwiazd powinny znajdować się w stabilnej pozycji, więc potrzebny Ci będzie stojak. Zastanawiasz się, jaki statyw do lunety spełni perfekcyjnie swoje zadanie? Popularni producenci, tacy jak np. Yukon czy Levenhuk zazwyczaj udostępniają lunety wraz z pasującym do nich trójnogiem, dzięki czemu nie musisz trudzić się wybieraniem i ponosić kosztów kolejnych zakupów. Wystarczy tylko wytypować model z odpowiednio wysoką krotnością powiększenia i połączyć go z podstawką, a gwiazdozbiory ukażą swój urok.

Z jakim sprzętem odkrywać sekrety natury?

W terenie dobrze spisze się lekki, lecz solidny i wytrzymały typ lunety. Posiadając hermetyczną konstrukcję, wyeliminuje niebezpieczeństwo wniknięcia do środka różnych zanieczyszczeń oraz wilgoci. Wśród różnorodnych ofert znajdziesz ciekawe rozwiązanie dla amatorów utrwalania niezwykłych chwil, które reprezentuje urządzenia optyczne z opcją przymocowania aparatu fotograficznego. Teraz każde wyjątkowe wydarzenie uchwyci luneta, a zapisze „cyfrówka”.

Mając do dyspozycji zaawansowane lunety cyfrowe z wyświetlaczem LCD, przeprowadzisz wnikliwą analizę otoczenia oraz ulokujesz zdjęcia i filmy na karcie pamięci micro SD, dzięki wbudowanemu rejestratorowi. W tym przypadku ceny lunet obserwacyjnych są nieco wyższe, ale i technologia ma więcej do zaoferowania. Jednakże na start znajomości z jednookularową lornetką, raczej wytypuj nieco prostszą wersję za rozsądną kwotę, od sprawdzonego producenta, np. Yukon20 50x50.

Lunety przystosowane do rozmaitych misji

Na początek przygody z „kuzynką lornetki” warto rozejrzeć się za porządną optyką. To mogą być szkła BK -7 gwarantujące wyraźny kadr w dużej rozdzielczości. Małe, poręczne urządzenie wcale nie musi oznaczać kiepskiego przybliżenia. Takie przyrządy wyposażone w zoom potrafią dokonać powiększenia nawet 40 czy 50 - krotnego, ucieszą więc każdego użytkownika.

Ergonomiczna budowa będzie sprzyjała komfortowi patrzenia, zwłaszcza gdy wytwórca zadbał również o miękkie, gumowe muszle niwelujące boczne światło. Niewielka luneta obserwacyjna na strzelnicę, z klasycznym układem optycznym, zda egzamin, gdy nastąpi konieczność sprawdzenia przestrzelin. W zestawie ze statywem, futerałem i wymiennym okularem posłuży przez długi czas, dostarczając zadowolenia jej posiadaczowi. Zatem? Odkryj lunety obserwacyjne w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki