Dwójnogi do wiatrówek

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Dwójnóg do wiatrówki – strzelaj celniej

Jak celnie strzelać z karabinka pneumatycznego?

Zacznijmy od chwytu – w niemałym stopniu to właśnie on wpływa na Waszą celność. Może się wydawać, że prawidłowe ułożenie ręki strzelca jest zupełnie intuicyjne i nie nastręcza większych problemów. Nic bardziej mylnego. Wyjaśnijmy, jak zrobić to dobrze. W dalszej części przyjrzymy się dwójnogom do wiatrówek.

Chwyt

Po pierwsze prawą (dominującą) ręką złapcie chwyt karabinka. Zadbajcie, by środkowe paliczki palców obejmujących karabinek były ułożone prostopadle do osi lufy. Jeśli ściągając spust zaczniecie je odchylać, chybicie. Kciuk powinniście ułożyć prostopadle do linii strzału, luźno. Najlepiej na górnej półce chwytu.

Spust ściągajcie bez pośpiechu i baczcie, by zbyt szybko nie opuścić wiatrówki. Po oddaniu strzału odczekajcie najlepiej sekundę, niech śrucina trafi w cel. Gdy to się stanie, rozluźnijcie się i cieszcie z (zapewne) celnego strzału.

Regulacja muszki i szczerbinki

Chcąc trafiać w środek tarczy, nie zapomnijcie też o regulacji przyrządów celowniczych. Standardowe wiatrówki są wyposażone w muszkę i szczerbinkę. Nieruchoma muszka znajduje się na końcu lufy, zaś szczerbinka na jej początku, a czasem nawet bliżej Waszego oka.

Jak ustawić te przyrządy? Zasada jest prosta – zajmijcie pozycję strzelecką, zgrajcie muszkę ze szczerbinką i oddajcie trzy strzały w konkretny punkt tarczy, tak z 10 metrów. Jeśli zaliczyliście trzy trafienia, wszystko gra. Jeśli nie, za pomocą pokręteł przestawcie szczerbinkę. Gdy trafiacie na prawo od celu, przesuńcie szczerbinkę w lewo (i vice versa). Gdy śruciny uderzają w tarczę nad celem, opuśćcie szczerbinkę. I tak aż do skutku, czyli do osiągnięcia pełnego skupienia (ześrodkowania przestrzelin).

Postawy strzeleckie

Strzelając nie zapominajcie też o prawidłowej postawie. Możemy wyróżnić trzy główne: stojącą, klęczącą i leżącą. Czwarta, siedząca, jest na tyle „egzotyczna”, że nie będziemy się nią zajmować.

Stojąca

Zacznijmy od stojącej. Zajmując tę postawę, musicie ustawić się lewym bokiem do celu, tak, by stopy znalazły się w osi karabinka. Teraz prawą rękę połóżcie na uchwycie, kolbę karabinka oprzyjcie o ramię. Prawy łokieć ułóżcie w linii wiatrówki, czyli pionowo. Lewą dłonią podeprzyjcie karabinek. Jeśli jesteście leworęczni, zamieńcie oczywiście ręce.

Klęcząca

Chcąc złożyć się do strzału w pozycji klęczącej, wysuńcie lewą nogę w stronę celu, prawą zaś zegnijcie w kolanie i klęknijcie. Teraz oprzyjcie lewy łokieć na kolanie, a lewą dłonią chwyćcie łoże wiatrówki. Prawą dłoń zaciśnijcie na chwycie i przyciśnijcie karabinek do ciała. Prawy łokieć trzymajcie blisko tułowia.

Leżąca

Teraz omówmy postawę leżącą. By ją przyjąć, połóżcie się na ziemi, mając cel przed oczami. Nogi rozłóżcie tak, by nie czuć w nich napięcia. Prawą dłoń zaciśnijcie na chwycie karabinka, przyciśnijcie go do ramienia. Lewą dłonią podtrzymujcie łoże wiatrówki. Lewy łokieć oprzyjcie o podłoże tak, aby kąt był niemniejszy, niż 30 stopni.

Chcecie poprawić celność? Zainwestujcie w dwójnóg do wiatrówki

Dwójnóg do wiatrówki (np. łamanej) to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą postrzelać na większe dystanse. Taki moduł jest zazwyczaj lekki i łatwy w transporcie. Dołączacie go – to łatwe, zazwyczaj wystarczy przykręcić śrubkę – i już możecie zabierać się do strzelania. Niektóre dwójnogi do wiatrówek, także tych z dolnym naciągiem, zaciskają się wokół lufy dzięki zwykłej sprężynie. Sprawia to, że ich montaż zajmuje dosłownie sekundy.

Dwójnogi zazwyczaj wykonuje się z wytrzymałych tworzyw (np. ABS) lub z metalu. Ich stopki kształtuje się tak, by nie ślizgały się po podłożu. Niektóre „bipody” wyposażono też w szyny RIS, pozwalające na zamontowanie na nich dodatkowego wyposażenia, np. latarek lub celowników laserowych.

FAQ

Jaki dwójnóg do wiatrówki wybrać?

To zależy od Waszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli chcecie od czasu do czasu rekreacyjnie postrzelać, kupcie zupełnie podstawowy dwójnóg. Jeśli myślicie o strzelaniu wyczynowym, zainwestujcie w sprzęt z wyższej półki.

Ile kosztuje dwójnóg do wiatrówki?

Za najprostszy dwójnóg z tworzywa, Combat Zone ECB, zapłacicie 64 złotych. Walther TMB II, sprzęt co najmniej o klasę wyższy, będzie Was kosztował około 250 złotych.